Miten tasokkaita lie Ylen muut maakuntaradiot, mutta täkäläinen on tasoton, joutavanpäiväinen levy-automaatti. Parin minuutin "uutiset" poliisin, palokunnan , firmojen ja kuntien tiedotteita,samoja "uutisia" lopotetaan koko päivä. Ja sitten taas levy soimaan. Kansanedustajia haastatellaan, ei yhtään vaikeaa kysymystä kenellekään. Hoskostakin silitetään niin myötäkarvaan ettei vaan suutu. Valtion radio, Pohjois-Korean malliin. Ja suomirokki soi. Ja soi ja soi.
Yle Joensuu
Anonyymi
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Internetin kautta voi kuunnella kymmeniätuhansia radiokanavia. Sieltä vaan valitsemaan mieleinen.
Perussuomalaiset koitti saada Ylen tuhlaajapoikia säästölinjalle, mutta ei kukaan muu puolue tullut tukemaa. Alueradiot täysin turhia levy-automaattia.
Miten pakkoverolla rahoitetulla YLEllä voi olla noin ala-arvoinen lähetystekniikka?
Ei toimi tekstitykset, ääni ja kuva epäsynkronissa, kuvanlaatu huono, radiossa pitkiä katkoksia... Mihin ne YLE-verorahat oikein menee? Puoluetukeenko?
Sehän on kriisiajan tiedotuskanava kuulemma. Ja toimiikin ihan yhtä hyvin jo näin rauhan aikana kuin valtion varmuusvarasto, josta kriisin aikana jaetaan kauan sitten vanhentunutta tavaraa. Mutta ei se kovassa kriisissä toimi enää ylekään.