Katsele asuntoa tarkasti mikä ei näytä omaan silmään hyvältä, jos vähänkään alkaa epäilyttämään niin harmittelet vuokrauksen jälkeen mitä tuli vuokrattua.
Vuokraajalle voi ja pitää sanoa vioista ja repsottavista asioista.
Varsinkin jos asunto ei ole oikeasti uudistettu ja hyvässä kunnossa niin vuokranmaksulle pitää hakea perusteita.
Ei ole mukavaa maksaa vuokraa asunnosta jota ei ole uudistettu tai oikeasti hyvässä kunnossa,sitä joutuu kumminkin joutuu katselemaan tai oikeastaa repsottava vanhanaikainen asunto pomppaa silmille. ! vaikka ei haluasi kiinnittää huomiota.
Uudenaikainen keittiö, jossa kaikki kunnossa on mukava katsella ja tehdä. Elämisen laatua ! sama juttu ehjissä uudenaikaisissa tapeteissa tai maalatuissa reijättömissä seinissä ja laminaattilattialla, kunnon listoilla !
Maalatulla parvekkeella
Omassa kaupungissa oli muutamia vaihtoehtoja ja kävin katsomassa 1978 asuntoa joka oli alkuperäisessä ja kunnoltaa hirveä. Muovimatot osittain isoilla rutuilla, keittiön kaapistot revitty, uunista pari nappia irti ja pöydällä, wc, maalailtu yhtä huonetta sinne sun tänne.
Sanoin suoraan vuokraajalle siinä vieressä näillä sanoilla että ei minun tätä kannata vuokrata millään hinnalla kun joka paikka repsottaa ja olen tottunut asuntaan hyväkuntoisessa siistissä asunnossa. Se vielä kysyi mitä olisit halukas maksamaan.
Todella huonokuntoisia asuntoja on kerrostaloissa suomessa, mitä ei ole viitsitty pintaremontoida ja edes maalata keittion ovia, uusia vetimiä uuni ja laitettu laminaatteja.
Muista tinkiä vuokrasta, sano mitä voit maksaa.
7
224
Vastaukset
- Anonyymi
Joo, jos pyynti on vaikka 700€/kk, kannattaa tarjota 100€/kk.
Ei vuokra-asuntojen vuokra ole mitään huutokauppaa mäntti.
Sitä on katsottu hieman liikaa huutokauppakeisaria vai? - Anonyymi
Noin 110 kilometriä Helsingistä juna-asemalta vajaa kilometri. 3h ja k 66 neliöö 600 euroa kuukausi.
- Anonyymi
Vuokrasta maksetaan se mitä pyydetään, eikä aleta inisemää mistää alennuksista!
- Anonyymi
Vuokrasta maksetaan se mitä vuokrasopimuksessa on sovittu. Ei enempää eikä vähempää.
Se mitä sopimukseen laitetaan vuokran määräksi onkin sitten oma lukunsa.
Aika usein vuokran määrään voi vaikuttaa eri tavoin.
Kun on työtön ja luottotiedoton vuokralainen on heikommassa asemassa kuin vakavarainen ja pitkäaikainen vuokralainen jolla hyvät suositukset.
- Anonyymi
Paskan saa pyytämättäkin ja on ihan ilmaista, niin minäkin aion jatkossa katsoa halvimpia ja pyytää tarjousta sen verran on ovelia kettuja liikkeellä noissa vuokranantajissa yritetään k*settaa milloin mistäkin tyyliin kaikki on kultaa joka kimaltaa mutta kun ei ole. Kyllä ne "pikkuviat" ajan kanssa paljastuu, oli mitä tahansa. Nyt on myös muodissa se että hommataan kaikkea käytettyä asuntoihin ja mainostetaan että kaikki uutta.
- Anonyymi
Missä päin maatamme noin mainostetaan?!?!?!
- Anonyymi
Vuokra-asujat ovat melkoisia loisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621127Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661087- 501070
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731009Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153922Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717857- 89847
Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?182810Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu105729Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka51713