Moi vaan.
Kuoleman pelko on kestänyt vuosia, muistelen ensimmäisiä ajatuksia tuonne 11 vuoden taakse.
Tulee aina kun menen nukkumaan. Tajuan että kuolen joskus ja teen jotain kolmesta:
tuijotan eteenpäin, ahdistun hokemalla eieieieiei tai saatanan saatanan saatana, tai hakkaan huonekaluja samalla lähes itkien.
En oikein tiedä mitä tälle pitäisi tehdä mutta kyllä tämä elämää haittaa. Joskus toivon etten olisi edes syntynyt niin ei tarvitsisi kuolla.
Onko täällä ketään joka olisi saanut tällaisen hallintaan?
Kuoleman pelko
5
192
Vastaukset
- Anonyymi
Psyykkeesi taitaa olla lähellä romahdusta.
Sinuna menisin lääkäriin ja hoitaisin itseäni ennen kuin jotakin todella ikävää tapahtuu.- Anonyymi
Olen kyllä miettinyt lääkäriä mutta en ole saanut kerättyä rohkeutta.
Mutta kyllä sinne pitäisi kohta jo oikeasti mennä.
- Anonyymi
Homeopatia auttaa kuoleman peloissa. Mm aurum 200 tai mieluummin 1 M jos on mahdollista saada, mutta homeopaatilla kannattaa käydä koska on monia muitakin lääkkeitä, jotka voisivat tapauksesta riippuen auttaa paremmin.
Kerran minulla oli ns kuoleman raja kokemus. Olin paniikissa kuoleman pelon takia ennen leikkausta sairaalassa, nukutuksen jälkeen lensin ulos kehostani ja suoraan Jumalaa kohti, jota itse kutsun mieluummin korkeimmaksi tietoisuudeksi. Se oli todella mahtava kokemus ja kuoleman pelkoni loppui siihen.
Kuolemaan kannattaisi tutustua meedioiden, selvännäkijöiden, jälleensyntymien, kuoleman lähikokemusten NDE ja muiden asioiden kautta, vaikkapa vidoilta jos ei muuten. Itse olen käynyt myös meedioilla jotka ovat tuoneet monet kuolleista sukulaisistani kertomaan millaista toisella puolen on. Ihmisen henki ei kuole vaan jatkaa paremmissa oloissa.
Itse kuolema on aika kivuton tapahtui se miten tahansa. Kannattaa katsoa channeling Erik videoita, joissa selitetään miksi, ja muutenkin näistä asioista. Meditaatio auttaa myös oivaltamaan mistä tässä elämässä on kysymys. Henkisyyttä ei saisi unohtaa se on osa ihmisen elämää. - Anonyymi
Jo lapsena minua ahdisti elämän rajallisuus ja joskus koittava kuolema. Pääsin oikeastaan kunnolla eroon siitä vasta noin 35 vuotiaana. Sen jälkeen en olekaan pelännyt kuolemaa enää ollenkaan.
Olennaista on oivaltaa, että kuolemanpelko on pohjimmiltaan elämän pelkoa. Tämä saattaa tuntua vähän erikoiselta: "Miten niin muka on, nehän ovat täysin vastakkaisia asioita?"
No, kun ihminen pelkää kuolemaa, hän itse asiassa tiedostamattaan suree elämätöntä elämää ja sitä, ettei uskalla kunnolla laskea alas henkisiä suojiaan, jotka estävät häntä saamasta tunneyhteyden ympäröivään maailmaan. Kyseessä on tietynlainen aivojen defenssimekanismi, joka pyrkii harhauttamaan ihmisen todellisesta ongelmastaan.
Rarkaisu kuolemanpelon voittamiseksi on yksinkertaisesti opetella emotionaalista yhteyttä ja empatiaa muita kohtaan, ja uskaltaa heittäytyä tavoittelemaan omia unelmiaan. Kun on täysin läsnä hetkessä ja elää täysillä, ei enää mieti kuolemaa!
Tähän on jokaisella omat keinonsa: minulla ne olivat säännöllinen joogaaminen, meditointi, sekä lapsuuden traumojen tietoinen purkaminen erilaisin menetelmin. Olennaista oli myös luopua siitä ikivanhasta uskomuksesta, että mies ei saisi itkeä: Itku on yksi tehokkaimmista tavoista hoitaa henkisiä haavoja.
Voi myös aloittaa ihan pienistä päivittäisistä asioista, ja tehdä joka päivä yhden asian joka hieman pelottaa - vaikkapa jutella vieraalle ihmiselle. Sitä kautta huomaa, että ei olekaan tässä maailmassa yksin. - Anonyymi
Saako nykyään itse valita terveyskeskuksen vai pitääkö olla oman paikkakunnan oma?
Olisin valmis lääkärin juttusille mutta oman paikkakunnan terkkariin en mene koska siellä on sukua.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,714225Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt152684Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242317Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod112253Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1082178Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1072143Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992131Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6061931MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141905Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S231673