Käsisaippua ja korona

Huomasin erään tyypin ottavan käsiinsä nestesaippuaa ja hierovan sen käsiinsä kaupan eteisaulassa, sitten asteli kauppaan. Onko saippuasta jotain hyötyä?
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Saippua liuottaa viruksen rasvavaipan ja tappaa viruksen, mutta se ei ole saippuan päätarkoitus. Saippuan tehtävä on liuottaa käsistä rasvaa, johon virukset tarttuu ja lopuksi huuhdellaan viemäriin. Edes pelkkä käsidesi ei välttämättä tehoa, sillä virukset voivat siltikin olla suojassa käsien rasvan sisällä. Imeisesti kuitenkin kyseinen jannu on ymmärtänyt asian väärin, tai sitten siinä seinässä oleva pumppupullo oli käsidesiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Huomasin erään tyypin ottavan käsiinsä nestesaippuaa ja hierovan sen käsiinsä kaupan eteisaulassa, sitten asteli kauppaan. Onko saippuasta jotain hyötyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu