Pilkkimisestä vielä

Nilkkipilkki

Keskisen MILJOONAPILKKIKISA, jossa kukaan ei koskaan ole millikalaa saanut. Mielestäni lainmukaisessa tutkinnassa ei ole mitään väärää. lainsäätäjät eivät ole vähääkään kiinnostuneita KESKISEN pilkkikisaista, vaan siitä: voiko onnennenkantamoinen ratkaista kisan, kuten mielestäni voi.Poliisitutkinta on mielestäni perusteltua koska "millikalan" onkiminen ja avannosta pois nostaminen on todellista onnenkauppaa!

5

441

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onnen onkija

      Joku himopilkkijä sanoi, että paras pilkkijä voittaa aina yksittäisen pilkkikisan. Näinhän se varmaan onkin tavallisessa pilkkikilpailussa, jossa lasketaan vain ahvenet. Voittaja löytyy, koska joku saa aina ahvenen. Jos toinenkin saa ahvenen, ne tuskin ovat grammalleen samanpainoisia. Taidolla ja kokemuksella on taatusti ratkaiseva merkitys.

      Mutta tämä legendaarinen, ylen taitava ja muovipussit sangoistaan notkuen rantaan tuleva Paras Pilkkijä ei liene koskaan osallistunut Miljoonapilkkiin, koska merkittyä kirjolohta ei ole saatu.

      Tai sitten on niin, että sillä ylen taitavalla Parhaalla Pilkkijällä ei ole ollut kalaonnea ahventa harvinaisemman kirjolohen kanssa.

      Lain mukaan homma muuttuu arpajaisiksi, jos onnella on edes osittain osuutta lopputulokseen.
      m. o. t.

    • ei Keskisen fani

      Jo on mennyt sairalloiseksi tämä Suomen touhu.Poliiseilleko ei ole muuta puuhaa kuin juosta pilkkikisoissa.Sitä varten oli ennen riistapoliisit. Mieluummin kyttäämään tuonne ylinopeuksia ajavia sekä "itsemurhaohituksia" tekeviä ääliöitä, jotka kaahaavat suurin osa firmojen autoilla ja mahdollisesti vielä edellisillan liemillä vahvistetussa tilassa.
      Loput "lentävät lähiomaiset" katselemaan rajan pintaan, että sieltä ei valu näitä elintasopakolaisia työtätekevien verorahoilla elätettäviksi.

      • niinon

        Pilkintä on homojen hommaa!!!!


    • Markku

      Yksinkertaistettuna asia on näin; henkilö, joka on taitava ahvenen pilkinnässä, on äärimmäisen taitava myös muiden kalojen pilkinnässä. Tämä ei ole millään tavalla uskon asia, vaan henkilöt, jotka tätä lajia harrastavat, osaavat mukauttaa tyylinsä saalistettavan lajin mukaan. Homma ei poikkea kesäkalastuksesta millään tavalla. Menkää ihan huviksenne tunnetun "haukimiehen" matkaan pyytämään jigillä ahventa, uskallan luvata satavarman tappion. Mutta niin tässä kuin kaikessa muussakin, hullua eli tässä tapauksessa kateellisuuksissaan öitänsä pyörivää demaria on turha kuristaa.

      • Kysyn vaan

        Kun ne ahevenen ja muiden kalojen pyynnin taitajat ovat niin hyviä, niin miksi eivät ottaneet sitä miljoonakalaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1211
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      88
      843
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      774
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 31
      603
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe