Facebookissa joku itki, kun oli saanut Selänteeltä kehotuksen lopettaa autolla ajon Pukkilahden jäällä. Oma vika kun ei ole hankkinut maastoliikennelain mukaista lupaa touhulleen. Suomessa tulee noudattaa lakia eikä toimia tyhmästi omin päin. Vielä siellä kertoi tehneensä tätä laitonta toimintaa vuosittain. Toivottavasti tuomio on näinollen akarampi!
Pukkilahden jäällä ajelu
6
155
Vastaukset
- Anonyymi
Kultaisella 90-luvulla treenailtiin Pukkilahdella ja Haaganlammella moottoripyörillä tietämättä mitään ympäristöluvista tms : ) Eipä kukaan edes valittanut.
Tosin siellä ei yöaikaan huudatettu moottoreita, - Anonyymi
Niin ja sitten vielä päätään aukoivat silloin pari viikkoa sitten kun fasessa joku moitti. Nyt suunnitteilla vesijetillä joka talon kohdalla koukkaus niin liki kuin pystyy, kannattaa uhota niin menee sekin huvi huonolla tuurilla koko Haapajärven alueella.
- Anonyymi
Joo pitäähän kaikkien noita Suomen lakia noudattaa, vaikka tukiaisia saisikin!
- Anonyymi
Vesilain mukaan liikennettä vesiskoottereilla voidaan rajoittaa tai kieltää kokonaan, jos liikenne, ympäristö tai yleinen luonnon virkistyskäyttö sitä vaatii.
- Anonyymi
Haapajärven moottorikerho asensi puomin Pukkilahden sisääntuloreitille joskus ysärillä. Silloin ei ollut tämäntyyppistä ongelmaa.
Jonnet eivät päässeet revittelemään yöaikaan ja viralliset treenit oli klo 12-16 la-su .
Mikäli rauhanyhdistyksellä oli tilaisuus ko. aikavälillä, niin silloin ei speedwaypyöriä Pukkilahdella näkynyt. - Anonyymi
Moottorikäyttöisillä ajoneuvoilla tapahtuvaan kilpailujen ja harjoitusten toistuvaan tai pysyvään järjestämiseen samassa maastossa on maastoliikennelain 30 §:n mukaan haettava kunnan ympäristönsuojeluviranomaisen lupa. Lupa on haettava myös yksittäiseen tapahtumaan, jos siitä on odotettavissa huomattavia haittoja luonnolle, muulle ympäristölle, asutukselle, yleiselle virkistyskäytölle, kalastukselle tai muulle yleiselle tai yksityiselle edulle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun443106Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081907Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171890Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si771635- 181492
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431388- 261322
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901309Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1081123UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1071117