1.9tdi 74kw heikoin kohta?

Anonyymi

Terve,mikä kohta 2004vm 6v koneisessa kannattaa ennakkoon jo vaihtaa ? Jostain lukenut joku öljypumpun kuusiokolo osa joka kuluu ja öljynpaine katoaa? Jotain tämmöistä kokemusperäistä varmuudella kannattavaa ennakko vaihdettavaa kohtaa kyselen.
Auto on nyt 270tkm ajettu ja menossa jakopää remmi vaihtoon johon samaan voi tehdä isonkin lisäfiksauksen. Paljon käy kylminä aikoina tyhjäkäyntiä koska on kylmä auto joka rasittaa ilmeisesti kytkintä ja auto on kyllä ärsyttävästi ravistanut 1 ja 2 vaihteilla hitaassa ajossa aina alle 2000rpm mutta samana se on pysynyt jo 180tkm kun auton ostin 90tkm ajettuna.
Joskus joku sanonut että ei ehjää kannata korjata mutta minä korjuutan. Ajelen autolla vielä pitkään joten kulut ei niin haittaa koska sataa omaan laariin ajon katkeamatta. Aikeissa ajella vähintään 500tkm ja sitten tuumia mitä tekee tosin sinne on aikaa n20 v huh.

5

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Laskuvirhe 12v näillä ajoilla.

    • Anonyymi

      ohiajomelu hirveä

    • Anonyymi

      Kytkin on huono jos ravistaa pahasti?

    • Anonyymi

      Ei 1.9:ssä ole 2L koneen öljypumppu ongelmia. Kiertokangen pultit ja laakerit kannattaa vaihtaa, niistä on tullut käkikelloja aika paljon. Golfissa nätti homma alakautta. 15tkm vaihto välillä vaihtelee Diamond dieselit ja suodattimen, joka toinen öljynvaihto ilmansuodatin. Muuta ei tarvi.

    • Anonyymi

      Vaihteestoon kun vaihtaa uudet öljyt n 100tkm välein ja kustannus 20-25 ekua eikä revi liian nopeasti vaihteihta niin ajaa 700 tkm eikä vaihteiston laakerit pidä yhtään ääntä tai syncrot.

      n 250tkm jos vain ajeltu samoila öljyillä ja vaihteiston niveleihin ei suhautettu piikillä rasvaa niin huomaa että ei sulava vahteenvaihto. Verrattuna sellaiseen johon tehty

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5327
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      42
      3561
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      58
      2932
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      37
      2135
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1906
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1686
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1402
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1376
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1195
    Aihe