Otsikko kertoo asian. Jos suhde ei toimi, niin tuskin kannattaa sitä jatkaa, se että on ihastunut toiseen (vaikka en mä suhdetta tarkoitakkaan uuden kanssa) niin on väärin kumppania kohtaan. Sinkkuna ei ole rajoitteita/velvollisuuksia, vaan saa nauttia ja tehdä mitä haluaa. Ainahan suhteissa tulee ulkopuolisia ihastuksia, mutta jos muutenkin tuntuu että ero olisi järkevä ratkaisu kaikkeen niin mikä estää.
Oon miettinyt sinkkuutta jo pidemmän aikaan
Anonyymi
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olen aikoinaan eronnut siksi, että tajusin miten turha on pitää itseään kiinni suhteessa, jossa ei enää ole intohimoa eikä toisen kunnioitusta. Enkä ole katunut eroa koskaan. Nyt olen vapaa rakastumaan ja ihastumaan silloin, kun joku oikeasti miellyttää. Ja niinhän tässä kävikin, että pamahdin täyteen rakkautta silloin, kun sitä vähiten odotin.
Minkä ikäinen rakkauden hedelmä nyt on?
Alle puoli vuotta on tämä hedelmä kypsynyt, melko raakile vielä.
Se on ihan hyvä ajatus jos tuntuu että ajattelee muita kuin sitä kumppaniaan. Mutta vaikeaahan ja enemmän kanttia se kyllä kysyy kuin jäädä suhteeseen. Joskus itsekin ollut siinä tilanteessa että huomasi ajattelevansa toista, niin se oli puuduttavaa. Oli parempi lähteä suhteesta ja olla vapaa. Ei tarvinnut loukata toista ajatuksenakin tasolla..