Akryylimaalauksen aloittaminen

Anonyymi

Morjesta pöytään.

Sain tossa idean että voisin taas herätellä vanhoja piirrustustaitoja, muksuna tuli välillä aika perskeleen hyviäkin aku ankan naamoja piirreltyä.

Mummo taas otti mua kesäisin mukaan maalausstudioon jossa sain räplätä öljyvärejä samalla kun mummo maalas maisemaa :D


No nyt sitten tästä innostuneena löysin puuilosta tommosen pöytätelineen, sivellinsettejä siellä on parilla eurolla vaikka kuinka, vitosen laitan niihin ja nuo alustat on varmaan myös sopivia alottelijalle, pienemmät liikkuu 1-3€ luokassa. Niitä kanssa kokeilen pari kappaletta ainakin.


Mutta entäs nuo värit sitten? Mielellään tilaisin jotain muitakin tykötarpeita samasta kaupasta ettei tuu kamalat postikulut, niin miten paljon ja millasia maaleja kannattais ostaa? Akryylimaaleja suunnittelen kun kotona maalaan.

Ja mitä näitä lastoja on että saa veivailtua ja vaikka vedettyä maalaukseen vedenpintaefektiä.


Nuo perusvärit ajattelin, eli punainen keltainen sininen musta ja valkoinen.
Ehkä vihreä myös kun sitä varmaan kuluu sikäli mikäli maisemaa innostun maalaamaan.

Vai tulisiko halvemmaksi jättää vihreä ja ruskea pois ja ostaa vähän enemmän päävärejä?

Mitäs suosittelette?

2

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse en oikein suosittelisi akryylivärejä jos meinaat pensselillä maalata. Kuivuvat aivan liian nopeasti. Lastalla tai käyttämälläni tekniikalla (salaisuus ;-) ) toimii kyllä.

      Itse olen ostanut värejä isoissa puolen litran purkeissa. Mutta tarpeet ovat erilaisia. Itse maalaan akryyleillä isoja tauluja ja niisä en käytä pensseleitä lainkaan.

    • Anonyymi

      Mulla on tosi paljon aikaa kun olen maalannut alryyliväreilläkään mutta kai se tavallaan halvemmaksi tulee kun sellaisista suht isoista pysty muovipöniköistä kaadat(olikohan jotain 200 ml vai isompiakin)ja muistat pistää sen korkin kiinni..kun haihtuvat ne värit säilytysastiasta suht nopeaan?tosin vesiliukoista että vettä sitten lisäämään ennenku kuivuvat...muistaakseni ovat periaatteessa myrkyllisemmät kuin öljyvärit vaikka öljyvärillä maalaaminen on huomattavasti vielä haisevampaa hommaa mutta tuuletus kannattaa olla siis akryyliväreillä maalatessakin..?.Jos paljon maalaa ni sitten kannattaa olla jotain murrettua sävyäkin esim valmiina..Aika siis musta tuntuu juttuja tuossakin on että joku pika aapinen ainakin kannattaa lukaista läpi niin ehkä tuntee itsensä sillain varmemmaksi sitten kun maalailee?.Ei ne nyt niin nopeasti aina kuivu jos pinta,määrä on siis paksu mutta ohut kerros esim yleensä muistaakseni aika nopeasti voi kuivuakin..Että ei tuota niin opi kuin tekemällä vaan että nautinnon hetkiä vaan maalaamiseen..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      208
      2565
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      41
      1721
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      143
      1345
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      305
      1187
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      332
      1171
    6. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      24
      1101
    7. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      57
      1073
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      956
    9. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      13
      912
    10. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      21
      853
    Aihe