Korona jyväskylä

On tainnut jyväskylän liikkeet vältyä koronalta, vaikka paljon onkin jo nytten näittä varmistettuja tapauksia, ja ihmisiä liikkuukin paljon kaupoissa.

Mut parenpi näin ettei ole rartunnat levinneet
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Onneksi Suomi tai Ruotsi ei ole Italia. Olemme harvaan asutut maat ja sukupolvet elävät erillään.
Isot taajamat on täälläkin ongelma, niissä korona voi ryöpsähtää. Koronaseurannan on oltava ajantasaista ja viiveetöntä kuten mahdolliset toimenpiteetkin. Tarvittaessa tiukat rajoitteet paikkakunnittain mutta vain paikkakunnittain ja tarvittaessa.

Fanitan täysillä Ruotsin mallia vaikka siellä olisi jo pitänyt korostaa enemmän riskiryhmien suojelua. Silti se on maailman paras malli Ruotsin ja Suomen oloihin tällä hetkellä.

Kuolemia tulee joka tapauksessa teki mitä tahansa ja niitä tulee hyvin paljon.
Kuolemien määrän vertailu ja kauhistelu on vain osa totuutta ja tekosyy tyhmille ja lyhytnäköisille päätöksille. Vasta bileitten jälkeen tuodaan lasku, ei alkupalojen jälkeen.

Ruotsissa korona on ohi juhannuksen jälkeen, kun Suomessa vasta aletaan sairastamaan ja masentumaan todella. Normaalista elämästä täällä ei silloinkaan ole tietoa. Ruotsissa on silloin toisin.

Kriisin tärkein potilas on talous. Talous on siitä merkittävä, että se ruokkii, vaatettaa, turvaa, kouluttaa, työllistää ja pitää yllä elintasoa. Se mahdollistaa myös terveydenhoidon, joka on kohta koetuksella.
Mielestäni täällä Suomessa on kohdistettava kaikki liikenevät voimavarat riskiryhmien suojeluun ja poistettava kaikki rajoitukset. Voimaan jäävät ohjeet, jotka muutenkin vähentävät tautien leviämistä. Nuo ohjeet lienee jokaisella tiedossa.
Nyt on peloteltu tarpeeksi.

Lainaus:
Jukka Vakkilan mukaan Ruotsin tapa hoitaa COVID-19-epidemiaa voi hyvin merkitä, että epidemia on maassa ohitse muutamassa kuukaudessa.
Ruotsin mallissa epidemian leviäminen on alkuun nopeaa ja kuolleiden määrä kasvaa vauhdikkaasti. Epidemian jääminen lyhytaikaiseksi voi kuitenkin lopullisessa laskelmassa merkitä Ruotsissa suhteessa väestön määrään vähemmän kuolleita kuin Suomessa. Varmuutta tästä ei tietenkään vielä ole.
Lyhyen epidemian vaikutukset ihmisten arkeen ja yhteiskuntaan jäisivät muutenkin pienemmiksi.

Äänestä

Corona Finest Napoleon muovipullo | Alko, 15€

Äänestä
  • Jännää

    Äänestä

Nii, tai sitten ei vaan kaikille kerrota koko totuutta. Nythän olisi helppo vaikka tehä vähän remonttia, kun liike olisi oikeasti huputettu koronan takia...

Äänestä
  • Nyt olisi todellakin hyvä aika rempata suljettuina olevia paikkoja :)
    Hyvä idea mutta kuka siihen on varautunut, asia tuli niin äkkiä.

    Äänestä

En tiedä säästynkä koronalta, mutta koron alta olen säästynyt.

Äänestä

On laitettu kiinni yksi liike. Nimeä ei voi sanoa kun ilmiantavat poistoon viestin heti. Vaikka kaikkien pitäisi saada tietää, jos vaikka ovat asioineet kyseisessä liikkeessä

Äänestä
  • Olisi hyvä jos näistä kiinni laitetuista liikkeistä tiedotettaisiin avoimesti, että siellä asioineet osaisi varautua mahdolliseen tartuntaan

    Äänestä

Runkkarit seisovat tappituntumalla kassajonoissa. Turvavälit kunniaan. Samat kaverit ajavat puskurissa kiinni myös autoillaan.

Äänestä
  • Kerroit juuri kaiken oleellisen itsestäsi noloa

    Äänestä

Ne maailman tärkeimpinä itseään pitävät tyypit roikkuu aina naama vinossa takapuskurissa ja puoliksi jo vastaantulevien kaistalla,kiire heillä on vaikka ei heitä kukaan missään odotakaan.Mutta kerkiäväthän sitten seuraaviin liikennevaloihin ajoissa ensimmäisinä hätäjarruttamaan ja vihreätä valoa odottamaan.

Äänestä
  • Matti ja Teppo: Me pidetään väliä.

    Äänestä

Matti ja Teppo: Voi voi kun laulattaa.

Äänestä
  • Kohta pelataan koronaa trallallaa

    Äänestä

Vaateliike

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

On tainnut jyväskylän liikkeet vältyä koronalta, vaikka paljon onkin jo nytten näittä varmistettuja tapauksia, ja ihmisiä liikkuukin paljon kaupoissa.

Mut parenpi näin ettei ole rartunnat levinneet

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu