Kuinka monta kalorii syötte päivässä?
Paljon syötte!?
10
877
Vastaukset
- Anonyymi
Mulla vaihtelee tosi paljon. Yritän syyä 500-700. Mut joskus saattaa lipsuu yli 1000-1500..
- Anonyymi
mulla menee 3000-5000 päivässä
- Anonyymi
Mitä vittua se sulle kuuluu. Et voi vaan kysyä kalorimäärää tietämättä henkilön pituutta, painoa, aktiivisuustasoa tai muita sivutekijöitä.
Tiiän tän kategorian kuuluvan syömishäiriöön, mutta hankkikaa apua. Liian alhaisella kalorimäärällä teidän hiukset alkaa lähtemään, iholle alkaa muodustua ”karva”peitos, kynnet halkeilee... - Anonyymi
Syökää noin 200000kaloria päivässä,niin anoreksit häviää ja pääsette takaisin normaaliin terveeseen painoon.
- Anonyymi
200 000 kcal olis melkeen mahotonta fyysisesti syödä, ellei vedä 22 litraa pelkkää rypsiöljyä päivässä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
200 000 kcal olis melkeen mahotonta fyysisesti syödä, ellei vedä 22 litraa pelkkää rypsiöljyä päivässä.
Puhuinkin vain kaloreista niinkuin aloittaja en kilokaloreista suhdeluku 1/1000.
- Anonyymi
Eli sinun mielestä anorektikko pääsee normaalipainoon syömällä 200 kcal päivässä?
200 000 / 1000 = 200
Jos ruvetaan niin kuin pilkkua viilaamaan. Syödyistä kalorimääristä on hyvä olla tietoinen, mutta se ei saa olla ainoa ruuan ja syömisen määrää määrittävä tekijä.
Usein syömishäiriötä sairastava ajattelee, että on oikein syödä vähemmän kuin mitä yleensä ihmiset syövät tai mitä lääkäri tai vastaava asiantuntija suosittelee. Vähemmän syöminen ei ole hyvä ratkaisu; vähentäminen johtaa usein joko alipainoon tai ahmimiseen. Kumpikaan ei oel toivottava lopputulos.
Syömishäiriöön liittyvä ajatus siitä, että pienempikokoinen keho on parempi, pitää yllä kalorien tarkkailua ja vertailua. Toivottavasti voit syödä , jos et koko ajan niin edes silloin tällöin, miettimättä kaloreita, nauttia ruuasta ja kylläisyyden tunteesta ilman syyllisyyttä. Ja vielä hyvässä seurassa.
Hyvien ruokailuhetkien laskeminen on tärkeämpää kuin kaloreiden laskeminen.
YT
Sami
Lounais-Suomen-SYLI
www.syliin.fi- Anonyymi
En tiiä en laske mutt itse olen syönyt 2kk putkeen vaalea leipä ja nakkeja plus ketsuppia. On se epäterveelistä mutta rahaa ei riitä ruokaan. Painoa on tullut mut ei se haittaa ku oon muutenkin ylipainoinen
- Anonyymi
Minä en syö kaloreita vaan ruokaa, hyvää ruokaa niin että nälkä lähtee ja maistuu hyvälle. Silloin elämäkin maittaa!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1095015Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744291587- 1931152
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111133Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk181054Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861020Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47941- 64931
- 64886
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64836