Olipahan kaksi viikkoa sitten kauppareissu. Lähikaupasta nopeat eväät illalla ja annas olla ku häläri rupeaa piippaamaan, kun meen portin ohi.
En edes jaksanu kiinniittää asiaan huomiota, kunnes kaksi reipasta kassaneitiä tulee luokseni ja alkaa tivaamaan "jäikös jotai maksamatta". NO EI todellakaan jäänyt!
Olin jo aloittamassa tavaroideni pakkaamista, kunnes nämä sanovat, että asia pitää selvittää miksi häläri soi. Naurahdin koko hommalle, mutta kassakin joka tavarat myi sanoi, että nyt ei tarvitse heti tavaroita pakata. Pakkasin vähät kamat kuitenkin kassiin ja toivotin hyvät illan jatkot.
Samalla nämä (ilmeisesti ylim. töitä vailla olevat neidit) tarraavat kiinni ja sanoivat, että nyt mennään selvittää asia.
Kassi jäi kaupan kassan taa ja nämä ottivat molemmilta puolilta kiinni ja mentiin sivuhuoneeseen.
Olin aivan pihalla koko touhusta. Toinen lähtee hakee jotai paljastinlätkää jostain ja tämä toinen pitää mua kiinni pitäen kädet vyötärön ympärillä kuulemma "turvallisuussyistä" jotten pakenisi. Siteen toinen palaa ja alkaa jollai kärpäslätkän muotoisella laitteella hipoa mua ympäriinsä. Se laite ei kuitenkaa piipannu ja pikku kysymyksien jälkeen sain poistua ja sain ostoskassini takasi. Iltavuoron jälkeen ois ollu muutakin tekemistä!
Tuskin tulee kyseisessä halpiskaupassa enää asioitua.
Riikka20
Töykeät kassat!
7
127
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä vaan niin paljon sattuu meidänkin työpaikalla tota pöllimistä, et en ihmettele..
- Anonyymi
Ihan oikein tekivät. Oisko kannattanu lähteä mukaan rimpuilematta..
- Anonyymi
No työtään vaan tekivät..
- Anonyymi
Pienistäkin kaupoista pöllitään ihan simona tavaraa. Mutta oikein teit.
- Anonyymi
"En käy enään kaupassa koska työntekijät tekivät vain työtänsä." Joo no jos sinun asenne on toi niin parempi, ettet käy missään. Se hälytinhän huusi ihan ilman syytä vain mitä? Ihme nillitystä. Aina kaikki syyt ja paska laitetaan aspan piikkiin.
- Anonyymi
Joskus pelkästään kirjastokirjat laittaa jotkut laitteet vinkumaan tai jos on metalliketjuja. Ei ne laiteviat ole heidän vikansa ja jos itse osaisit yhtään tapoja niin olisit kohteliaasti antanut heidän tehdä työnsä ja etkä vain vääntänyt vastaan.
Muutenkin jos tilanne suoraan noin lähti niin kuulostaa siltä, että käyt useinkin siellä varkaissa. Monissa pienemmissä kaipoissa joudutaan jo tutuille "asiakkaille" erikseen kutsumaan vartija ostoksille mukaan niin ei tarvitse samaa rumbaa aina käydä kassalla lävitse. - Anonyymi
Kerta kaikkiaan törkeää toimintaa lähikauppasi henkilökunnalta. Voisitko kertoa, mikä kauppa on kyseessä? Tuollainen toiminta voi järkyttää herkkiä ihmisiä. Ilmeisesti ihmisten tunteilla ja hyvinvoinnilla ei ole mitään merkitystä, kun epäillään varkaita. Siis luultavasti jonkun muutaman euron tavaran takia melkein vangitaan ihminen, huhhuh, kyllä on kauppiaat kerrassaan ahneita, ei voi muuta sanoa...! Epäilen, että vartiointiliikkeiden toimintaan kuuluu laittaa etänä portti piippaamaan tiettyjen henkilöiden kohdalla, täysin syyttä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!10612016Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla1079086Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1295086Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei834321- 1024281
Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka504214Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti73953Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j113739Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden403623Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle313595