Tulehdussairaudet reuman alkusyynä?

Anonyymi

On paljon tietoa että mm. Epstein- Barr- virus voisi liittyä reumaan. Sama koskee muita sairastettuja virus- ja bakteeritulehduksia. Omalla kohdalla epäilen salakavalaa hammasjuuren tulehdusta joka oli kauan ja tuhosi leukaluuta.... jospa kehon immuunipuolustus sekoaa, sitten iskee myös nivelrikkoisiin kehon osiin( vrt. eroosio leukaluussa hampaan takia!) Onko mahdollista? Itsellä myös sairastettu rauhaskuume nuorena( EBV!) Lisäksi on teorioita mykobakteerien mahdollisesta vaikutuksesta.... jopa että joillakuilla pitkä antibioottikuuri( tietty antibiootti) auttaa..
mielestäni pitäisi tutkia ihminen kokonaisvaltaisen yksilöllisesti ja ajatella voiko reuma olla syntynyt eri syistä ja siksi sama lääkityskään ei välttämättä ole aina sopivin.

3

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Veroparatiisi"terveys- ja lääke"bisnes, ei pyri hoitamaan, eikä parantamaan, vaan rahastamaan ihmisten terveyksien ja henkien kustannuksella, maksimaalisen paljon hyötyä irti ottamalla.

      Auktoriteetti-uskoisia on helppo rahasta ja hyväuskoiset joilla on vielä varaa, maksavat toki uskostaan, muhkeita summia veroparatiisi-soteyrityksille Suomessa.

      Ulkomailla on sentään vielä tiedonvälitystä, pitelemässä kovinta hyväksikäyttöä, Suomessa Yle:kin on osa eduskunnan yksipuoluejärjestelmää ja BF-talousrikollisuutta, joten sieltäkään suunnalta ei apua ole tulossa.

      Suosittelen mahdollisuuksien mukaan, hoitamaan itse itseä, niin paljon kuin mahdollista ja lukemaan ulkomaisia medioita, joissa kerrotaan veroparatiisi-sotebisneksien todellisista tarkoitusperistä.

    • Anonyymi

      Tuossa edellisessä nyt ei vastattu lainkaan aloittajan kysymykseen.
      Onhan se tieteellisesti todettu että jotkin tulehdukset voivat olla reumankin alkusyynä.
      Ihan maallikkokin tajuaa kun elimistössä on tulehdus niin se saattaa vaikuttaa jotenkin laajemminkin.

      Se on kyllä totta että kovin ahkerasti ei selvitellä mikä johtuu mistäkin, oireita hoidetaan kyllä.
      Jos alkuperäissyy selvitettäisiin ja se hoidettaisiin niin oireetkin saattaisivat loppua siihen. Sitten ei enää tarvitsisi niitäkään hoitaa.

      Suomen terveydenhuolto vaikuttaa olevan pikkuisen retuperällä, valitettavasti. Tosin vaikuttaa myös siltä että raha ratkaisee aika paljon, köyhemmillä on huonommat mahdollisuudet hyvään hoitoon, vaikka näin ei saisi olla.

      Ja monet varmasti hoitavat ja hoitaisivat itse itseään, mutta aina se ei onnistu ilman sairaanhoidon ammattilaisten apua.

    • Anonyymi

      Kyllä, puuttuu henk. kohtainen syventynyt tutkimus syistä ja ihmisestä kokonaisvaltaisesti. Jos osaa vaatia, mennä yksityiselle joka maksaa paljon, ehkä saa parempaa paneutumista...
      Kaikille samat lääkkeet liukuhihnalta. Metotreksaattia koska halvin...
      biologiset kalliita ja kuulemma tehokkaita .. mutta miten vaarallisia sivuoireita?
      Toivoisin todella että reumatutkimus globaalisti etenisi ja löydettäisiin selityksiä ja parempia täsmälääkkeitä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5237
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3392
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      91
      3224
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      2926
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1847
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1580
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      127
      1555
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1436
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      130
      1234
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1149
    Aihe