Tulehdussairaudet reuman alkusyynä?

Anonyymi

On paljon tietoa että mm. Epstein- Barr- virus voisi liittyä reumaan. Sama koskee muita sairastettuja virus- ja bakteeritulehduksia. Omalla kohdalla epäilen salakavalaa hammasjuuren tulehdusta joka oli kauan ja tuhosi leukaluuta.... jospa kehon immuunipuolustus sekoaa, sitten iskee myös nivelrikkoisiin kehon osiin( vrt. eroosio leukaluussa hampaan takia!) Onko mahdollista? Itsellä myös sairastettu rauhaskuume nuorena( EBV!) Lisäksi on teorioita mykobakteerien mahdollisesta vaikutuksesta.... jopa että joillakuilla pitkä antibioottikuuri( tietty antibiootti) auttaa..
mielestäni pitäisi tutkia ihminen kokonaisvaltaisen yksilöllisesti ja ajatella voiko reuma olla syntynyt eri syistä ja siksi sama lääkityskään ei välttämättä ole aina sopivin.

3

401

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Veroparatiisi"terveys- ja lääke"bisnes, ei pyri hoitamaan, eikä parantamaan, vaan rahastamaan ihmisten terveyksien ja henkien kustannuksella, maksimaalisen paljon hyötyä irti ottamalla.

      Auktoriteetti-uskoisia on helppo rahasta ja hyväuskoiset joilla on vielä varaa, maksavat toki uskostaan, muhkeita summia veroparatiisi-soteyrityksille Suomessa.

      Ulkomailla on sentään vielä tiedonvälitystä, pitelemässä kovinta hyväksikäyttöä, Suomessa Yle:kin on osa eduskunnan yksipuoluejärjestelmää ja BF-talousrikollisuutta, joten sieltäkään suunnalta ei apua ole tulossa.

      Suosittelen mahdollisuuksien mukaan, hoitamaan itse itseä, niin paljon kuin mahdollista ja lukemaan ulkomaisia medioita, joissa kerrotaan veroparatiisi-sotebisneksien todellisista tarkoitusperistä.

    • Anonyymi

      Tuossa edellisessä nyt ei vastattu lainkaan aloittajan kysymykseen.
      Onhan se tieteellisesti todettu että jotkin tulehdukset voivat olla reumankin alkusyynä.
      Ihan maallikkokin tajuaa kun elimistössä on tulehdus niin se saattaa vaikuttaa jotenkin laajemminkin.

      Se on kyllä totta että kovin ahkerasti ei selvitellä mikä johtuu mistäkin, oireita hoidetaan kyllä.
      Jos alkuperäissyy selvitettäisiin ja se hoidettaisiin niin oireetkin saattaisivat loppua siihen. Sitten ei enää tarvitsisi niitäkään hoitaa.

      Suomen terveydenhuolto vaikuttaa olevan pikkuisen retuperällä, valitettavasti. Tosin vaikuttaa myös siltä että raha ratkaisee aika paljon, köyhemmillä on huonommat mahdollisuudet hyvään hoitoon, vaikka näin ei saisi olla.

      Ja monet varmasti hoitavat ja hoitaisivat itse itseään, mutta aina se ei onnistu ilman sairaanhoidon ammattilaisten apua.

    • Anonyymi

      Kyllä, puuttuu henk. kohtainen syventynyt tutkimus syistä ja ihmisestä kokonaisvaltaisesti. Jos osaa vaatia, mennä yksityiselle joka maksaa paljon, ehkä saa parempaa paneutumista...
      Kaikille samat lääkkeet liukuhihnalta. Metotreksaattia koska halvin...
      biologiset kalliita ja kuulemma tehokkaita .. mutta miten vaarallisia sivuoireita?
      Toivoisin todella että reumatutkimus globaalisti etenisi ja löydettäisiin selityksiä ja parempia täsmälääkkeitä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      130
      1264
    2. 73
      1213
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      99
      978
    4. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      50
      905
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      822
    6. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      791
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      40
      778
    8. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      663
    9. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      113
      624
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      39
      546
    Aihe