Sokkelin metri hinta?

raksa

Paljon maksaapi metri sokkelia? Kyseessä olisi omakotitalon sokkeli korkeus 90cm..

12

21738

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei saa

      mistään kaupasta metritavarana paitsi kysy betonielementtitehtaalta suoraan.

    • TI-mies

      Jos ihan valmiin haluat niin katsopa Soklexin sivuilta. Sieltä löytyy laskuri.

    • itse

      muuraus maksaa 4.3 eur harkko

      • Anonyymi

        Kallis muuraaja, meillä oli 2,5€/harkko


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kallis muuraaja, meillä oli 2,5€/harkko

        Nyrkkisääntö 0.5euroa tiili ja harkko euron.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyrkkisääntö 0.5euroa tiili ja harkko euron.

        Vai "Nyrkki-Kyllikkiä" siellä kätellään, aikamoista.


    • angrypede

      Perusmuuri 900mm ilman anturaa.75€ metri oulussa.

    • Palokka

      Tein itsekin 90 cm korkean sokkelin viime taloon, tai lähinnä avitin timpuria. Siinä oli yhdistety antura- ja sokkelilaudoitus ja yhtenäinen betonivalu.

      Mielestäni puulaudoitus kannattaa heti unohtaa, materiaalin raahaus, rakentaminen, purkaminen ja poiskuljetus/hävitys on turhaa ja mennyttä vuosisataa. Raudoituksen kanssa leikkiminen, sitominen ja solmiminen koko laajudessaan on naurettavaa touhua.

      Nyt viime kesänä toisen taloni perustukset tein Formexista, se on ihan älyn hyvä ja nopea anturamuotti. Yleensä anturaan menee 60 cm leveä, reilu 20 korkea muotti, joka maksaa alle 15 euroa metriltä ( betonit anturaan noin 15 euroa/metri). Valmismuotilla pystyy tekemään omakotitalon anturat puolessa päivässä ohjeita lukien, eikä tarvitse tietysti ostaa laudoituspuutavaraa tai rautoja. Väitän, että Formex tulee lopulta halvemmaksi kuin puulaudoitus. Niitä lienee muitakin valmistajia, mä olen törmännyt vain Formexiin.

      Jos taas tekee anturan Leca-anturaharkosta, sen ongelma on että pohja täytyy olla tasainen kuin mikä, ja ne painaakin tietysti niin perkeleesti. Mut anturaharkotkin on parempi vaihtoehto kuin laudoitus.

      Nyt kun muottipuutavarasta on päästy eroon, sitä kannattaa välttää tietysti sokkelinkin kohdalla. Jos kuitenkin päädyt puumuottiin ja betonivaluun, 90 cm korkea sokkeli maksaa betoneineen ja puutavaroineen vajaat 30 € metriltä. Jos et tee itse töitä, normaalisti omakotitalon anturamuottien teko vie 2-3 miestyöpäivää, rahassa 500 - 1000 euroa.

      Suosittelen ehdottomasti tekemään sokkelin leca-harkosta. Pääset monelta vaivalta ja työvaiheesta eroon. Ja kun sokkeliin tulee kuitenkin rappaus niin rohkeasti muuraamaan itse, se nyt on ihan saman tekevää miten vinossa ne kivet on. Eikä muuraus mitään ydinfysiikkaa ole, muurausohjeita saat rautakaupasta.

      Lecasokkelin hinnaksi tulee sun tapauksessa (90 cm korkea sokkeli) kivien ja laastien kanssa noin 40 euroa metriltä. Siihen sitten muurari 20-35 euroa/tunti lisää, jos et itse halua tehdä. Yleensä ne muuraa keskimäärin 2-3 neliötä tunnissa jos ovat urakalla. Tuntitöissä ne muuraa neliön 2-3 tunnissa, jos et vahdi ja ruoski vierellä.

    • Palokka

      .."metrihinta" on yhdyssana.

      Kiitos ja anteeks.

      • Anonyymi

        Älä tuu pätemään tänne, meni tunteisiin ja kovaa nyt!


    • Anonyymi

      Tunteellinen vanhan aloituksen nosto !

    • Anonyymi

      Jostain purkutalosta saa varmaan metrin sokkelia poiskantohintaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      9
      1513
    2. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1147
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1120
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1097
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1019
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      950
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      932
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      877
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      867
    10. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      112
      865
    Aihe