Olisko kellään hyviä neuvoja, miten saada itsensä iltaisin rauhoittumaan(vieroitusoire kai tää on), jotta sais unta. Olin n.3kk juomatta ja ratkesin sitten viime viikolla. Nyt taas muutama päivä ilman viina takana. Hyvä juttu, mutta nyt iski mieletön ahdistus ja unettomuus. En saa unta vaikka kuinka väsyttää. Nyt jo kolmas yö ilman unta. Unilääkkeisiin en halua koskea, kun kerran meinasin niihinkin jäädä koukkuun.
Kiitos jo etukäteen vastauksista. :)
Kiitos jo etukäteen vastauksista. :)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Selaile alla olevassa linkissä keskusteluja niin voit löytää itsellesi ideoita. Minä syön nukahtamislääkkeitä, joihin olen "koukussa" - valitettavasti, mutta toimivat sen aikaa, että saan opintoni päätökseen.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=600&subcat=730
tekisin näin, ja olen muuten tehnytkin.
4 vrk ilman unta alkaa olla kriittisen rajoilla.
Pyysin resetpin nukahtamislääkkeitä, niitä saa ainoastaa 10 pilleriä.
Illalla otin puolikkaan ja jos yöllä heräsin, otin toisen puolikkaan.
Jos saa yhdenkin yön nukuttua kunnolla, niin rytmi asettuu kohilleen.
Itselläni on univaikeuksia silloin tällöin, enkä itsekään mielelläni tartu lääkkeisiin, koska se on kemiallista unta eikä ole naturellin veroista.
Olen tässä kärvistellyt lyhyillä unilla jonkun aikaa ja viime yönä nukuin hitusen alle seitsemän tuntia pelkän hapen avulla. Ulkoilin eilen parisen tuntia, joten mitä minun pitäisi oppia: mitä enemmän ulkona, sitä paremmat unet. Pätee varmasti muihinkin, mutta he ovat jo älynneet sen.
Kokeile tätä: ole tänään mahdollisimman paljon ulkona (ilmassa ei ainakaan ole mitään vikaa näillä nurkilla) kävele kuntosi mukaan, tai seisoskele auringossa.
Rakenna sitten illalla ennen nukkumaanmenoa toti.
Resepti:
Ota 3 deeällää maitoa, ja lämmitä se
sotke lämpimään maitoon reilu ruokalusikallinen hunajaa
Varaa viereen kirpakkaa mehua tilkka
Ota nenästä kiinni ja juo maito
Päälle mehu, ettei maito pukkaa ylös
Lämmin maito rentouttaa ja hunajasta saa hiilihydraattia jota tulisikin saada ennen nukkumaanmenoa.
Kiitos vinkeistä.
Yritin parhaani mukaan ulkoilla tänään. (AA-ryhmään kuljin kävelten, auton sijaan). Olo on suht. rento nyt, joten enköhän saa unta ens yönä.
:))
Unilääkkeet toimivat huonosti viinaunettomuuteen,mutta Opamox tarpeeksi isona annoksena toimii aika hyvin. 30mg tuntia ennen nukkumaan menoa,niin alkaa nukuttaa.