Jos joku suostuisi niistä jotain maksamaan.
https://huutokaupat.com/1812207
https://huutokaupat.com/1829138
https://huutokaupat.com/1782636
https://huutokaupat.com/1812207
https://huutokaupat.com/1829138
https://huutokaupat.com/1782636
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Eipä näytä kelpaavan uudempikaan.
https://huutokaupat.com/1816486
Liikaa ajettuja
Kutenkin paremmat merkit käyvät hyvin ja hyvällä hintaa kaupaksi noilla kilsoilla, miksi ei Toyota?
Hyvinhän nuo sitten lopulta kävivät kaupaksi ja aivan hyvällä hinnalla!
Ovat niillä ongelmasilla moottoreilla. Moottorin rikkuessa ei kannata korjata.
Taitaa aloittajalla kiinnostaa toyot kun pitää katsella niitä mutta jos ei ole rahaa millä ostaa niin...
Iskikö pelko oman autosi todellisesta arvosta?
Joku edellä valitti liioista kilometreistä. Outoa, koska palstalaisten väittämän mukaan 500 tkm on vasta sisäänajo.
Aika pieni prosentti Toyotista saavuttaa 300tkm joten esimerkit olivat aika harvinaisia yksilöitä.
Olihan siellä pientä laittoa ollut kun täydellistä koneremppaakin sisäänajon aikana.
Namuja toitsuja edullisesti ei ruostetta nivelis!
Noissa Tojon dieseleissä pitää olla teksti "Kansiremontti juuri tehty merkkiliikkeessä" jotta kukaan uskaltaisi euroa enempää tarjoata.
Jos ei ole tehty niin se on edessä aika pian ja se tarkoittaa paalausta. Jos remontti on kalliimpi kuin auto niin se on siinä.
Nettiautossakin on iso määrä diesel-Aveja ylisuurin hintahaavein.
Toyota säilyttää arvonsa erinomaisesti.
Onhan Toyota valovuosia edellä tekniikan luotettavuudessa.
Katsastustilastojen mukaan tojo menee paaliin vähemmän ajettuna kuin autot keskimäärin. Suomeksi sanottuna sen arvo putoaa nollaan vähemmillä kilometreillä kuin muilla autoilla keskimäärin.
Löysäsuu voi puhua mitä vaan, mutta tilastot kertovat totuuden.
Vaihdetaan aiemmin kuin muissa?
Toyota menee paaliin vuosikymmen myöhemmin kuin muut, ja huomattavasti paljon enemmän ajettuna.
Jopa peltoautoina Toyotat kestäväträlläämistä vuosikymmeniä rekisteristä poiston jälkeen.
Hehee, Toyotan omasetä se jaksaa kirjottaa valheitaan vuodesta toiseen ja kovalla ahkeruudella.
Taitaa uudet Golf ja Octavia työllistää setää kovasti, mutta pää ei taida enää pysyä yhtään mukana kun jutut alkaa olla niin epätoivoisia.
Eipäs nyt taas valehdella. Tästä katsastustilastosta voi nähdä että Suomen maanteillä liikkuvista henkilöautoista Toyotat paalataan ennen autojen keskiarvoa.
https://img.ilcdn.fi/Vmfx4HGWcGvN2_ln9a7paP_cZiQ=/full-fit-in/612x0/img-s3.ilcdn.fi/b4c34fbc9a13eb18ef1899f4d1b3d656e673b216e7a77c489fd8c7570ace1465.jpg
Tojot pysyvät toki pitkään kilvissä koska niillä ajetaan niin vähän, mutta kilometrikestävyyttä tojoista ei löydy.
Hyvän esimerkin siitä kuinka vähän tojoilla ajetaan saa Trafin tilastosta kun vertaa 10-vuotiaita autoja. Skoda Octavialla mediaanikilometrit on noin 220.000km kun Auris/Corolla jäävät reiluun 120.000km.
Tojot ovat pihaseisojia pieneen ajoon. Pappojen lemmikkejä joilla ajetaan vain vähän. Kyllä auto pihassa seisomalla pysyy siinä kunnossa että siihen saa leiman vanhempanakin.
Saksalaiset keräävät kilometrejä aivan eri tahtiin ja niiden elinaikana niitä kertyy saksalaisille enemmän.
Tojo on riittävän hyvä peli jos auton tarve on pientä. Jos ajaa enemmän niin silloin on parempi ottaa kunnon eurooppalainen. Ei ala paikat repsottamaa 200.000km kohdalla.
Milloinkahan merkkiliikkeiden pyyntihinnat putoavat oikealle tasolle? Onhan se väärin, että auton toinen omistaja joutuu ajamaan ne auton kalleimmat kilometrit, teettämään jo korjauksia ja kalliimpia huoltoja jne.
Toyotan myyntitaktiikka puree vaareihin ja hölmöihin hyvin. Autoista maksetaan uutena järjetön hinta ja siksi niistä hyvitetään hyvin jos vaihto tapahtuu nopeasti ja vähän ajettuna ja yksi koukku on tiukasti kiinni laskutaidottomiin. Hölmöt ajattelee vain hyvityshintaa, ei sitä rahaa mitä välissä vaihdetaan. Toyota ottaa katteen huoltojen hinnoissa ja huoltovälien lyhyydessä.
Toyotan huolto on edullinen eikä huoltojen välillä tarvitse lisätä 150 eurolla öljyä kuten eräillä nimeltä mainitsemattoman konsernin autoille on tapana tehdä, edellyttäen ettei oktomurske ole pilannut jakoremmin jakoa. Toyotan tekniikka pesee muutenkin toiset sata nolla. Sen kertoo tuoreet katsastustilastotkin.
Paljonko maksavat oikeasti Toyotan 3v/60tkm huollot merkkiliikeessä, jos kaikki huolto-ohjelman mukaiset työt tehdään?
Paljon, vertailuissa missä huolto kustannukset esim. 60000 km matkalla otetaan huomioon, Toyota yleensä kallein.
No paljonko? Vai tuuliko se huulia heiluttelee?
Auris+60.000km+kestotesti+TM+20/2014
Huoltokulut+1.069+euroa
Korjauskulut+50+Euroa
Yht+1.119€
Vertailun+Vuoksi+Golf+TSI+TM+11/2014
Huoltokulut+761+euroa
Korjaukset+161+euroa
yht.+922€
Auris+on+siis+21%+kalliimpi+ylläpitää+huoltojen+ja+korjauksien+osalta.
Tuoreemmissa+Tojoissa+hinnat+ovat+noususuunnassa
TM+2018+C-HR+1.269€
Eli+tojon+maine+kalliina+autona+ylläpitää+perustuu+mitattuun+tietoon+ja+tojotistin+arkipäivään.+Onhan+se+selvää+kun+käy+kaksi+kertaa+useammin+kantamassa+rahaa+marmoritiskille+niin+se+on+kalliimpaa.+
Lisäjekkuna+on+se+että+hybridistien+on+pakko+käyttää+merkkihuolto+jotta+akkutakuu+ei+raukeaisi.+Tuplajättipotti+toyotan+tapaan:+Näin+rakennat+kalliin+huoltoansan+asiakkaallesi.+
Toyotan+kassa+kiittää.
Toyotan omistaja kuittaa äkkiä bensankulutuksen säästöllä pikku eron huoltohinnoissa.
Niin lisäksi volkkaristi lisää öljyä satasella vähintään huoltovälissä😅
Vitun paljo mut ku ostaa yaariksen virost 80 eur vm 2015 voi ajella vuoden ehkä jos
kestää sitäkää
Tämä on helppo laskea. Käytetään TM 15/2019 vertailun kulutuksia ja hankintahintaa.
Bensan hintana käytetty 1,25€
Huoltokuluina tuoreimmat TM 60.000km testien kulut. Mallit eivät ole aivan samat mutta riittävän tarkat tähän tarkoitukseen
Huolto bensa-kustannukset / 100km
Maantie
Octavia - Huollot 1,27, bensa 6,00 = 7,27€
Auris - Huollot 2,08, bensa 5,38 = 7,46€
Eli maantiellä Corolla on kalliimpi ja häviää joka kilometrillä lisää.
Kaupungissa
Octavia - Huollot 1,27, bensa 8,75 = 10,02€
Auris - Huollot 2,08, bensa 5,88 = 7,96€
Kun otetaan mukaan näiden autojen hankintahinnan ero (4.200€) niin tulokseksi tulee seurava:
Maantieajossa Tojo on lähtötilanteessa 4.200€ kalliimpi ja jokainen 10.000km tulee 19€ kalliimmaksi kuin Octavialla.
Kaupungissa Tojo kuittaa hintaeron 203.000 km kohdalla ja on sen jälkeen 2,06€ halvempi per 100km.
50/50 mixissä Tojo kuittaa kalliimman lähtöhintansa 656.250km kohdalla ja on sen jälkeen 84 centtiä halvempi ajaa per 100km.
140 310 140 310=900 Corolla Versolle. Siinä hintaluokka Keskisuomen alueella Toyotaliikkeessä.
PKS 200 euroa tuohon lisää eli 1100 euroa.
Paskanmarjat, kukaan tojodan romuloista maksa mitään Romaniasta saa uusia.
Eheh, tuota et usko itsekään.
Toyota, japanilaisen insinööritaidon ja eurooppalaisen auton rakentamisen taidonnäyte, varsinkin itselataava hybridi niittää testivoittoja ympäri maailmaa mihin vain osallistuu, Toyota.
TM 15/2019
Eläkkeelle siirtyvä ja neljä tonnia halvempi TSI Octavia pieksi isolohko-Corollan. Samoiten Tuulilasissa Kaasu-Octavia näytti närhen munat hybridille ja oli polttoainekuluissa selkeästi halvempi.
Tässä Kaksi viimeisintä hybridin nöyryytystä.
Nyt esimerkkejä kehiin missä hybridi-Tojo on voittanut. Talvivertailu on vain talvivertailu. Pitää olla ytleisvertailun voitto.
Voin kertoa että aika kaukaa saa hakea ja lupaan antaa viisi VW-konsernin voittoa jokaista hybridivoittoa kohden.
Lukisitko TM 2020 maailman suurin talviautotesti. Ylivoimainen voitto Corollalle!