Koira hieman sekaisin

Hei onko kenenkään pitkäkarvainen pieni tai vaikka isokin mennyt sekaisin siitä että Havannan koiran olemus muuttuu niin lyhytkarvaiseksi kun koiran voi ajaa. Ja lisäksi se että koiran pohjavilla on aivan mieletön. Sillä oli aina kuuma.

Meidän pieni koira oli trimmissä maanantaina ja se käyttäytyy erikoisesti. Lähtee paikaltaaan juoksemaan johonnekin muualle ja tavalla kuin joku pistäisi sitä . Eilen nuoli enemmän ajeltuja paikkojaan, tänään ollut enemmin huolestunut tuuheammasta hännästään.

Viime yö oli levoton. Pitkäkarvaisena nukkui aina sängyn alla mutta nyt suurimman osan meidän sängyssä. Kun tulee tuulenpuuska ulkona se oikein hyppää puuskan tieltä pois, ei se kait ole aiemmin sellaista tuntenutkaan.
Huolissani olen siitä että se nopea paikanvaihto kertoo mielestäni kutinasta tai kivusta.
Lisäksi vielä että eilen annoin sille punkkilääke Pravecton jonka se tosin saanut jo kahdesti. Eli voi sanoa että elämänsä on sillä punkit torjuttu.
Ennen tätä punkkilääkettä oli jo kaksi kiinni ollutta pientä punkkia ja yksi pullea iso harmaansininen joka köllötteli lattialla.

En usko että Bravectolla on tässä tekemistä. Kyse lienee siitä että ei ole enää sitä turkkia suojana.
Päätin katsoa pääsiäisen yli ja jos jatkuu niin sitten pitää mennä lääkäriin.
Muuten se voi hyvin, syö vähän kehnosti mutta syö. Juo normaalisti tai ehkä vähän enemmän.
Leikkiikin hetken aikaa silloin tällöin. Voiko oikeasti tuo "uusi luuk" olla sille noin vaikea asia.

Turkki on leikattu joka kevät mutta tuntuu että vuodessa vaan se aina paksunee ja paksunee. Nyt päätinkin leikkauttaa sen uudemman kerran syksyllä. Ja sitten keväällä taas.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

        Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
        Ikävä
        67
        2575
      2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

        Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
        Maailman menoa
        193
        2285
      3. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

        Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        131
        2262
      4. Onko kaivattusi

        kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
        Ikävä
        48
        2157
      5. Viulu vaiennut

        Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
        Suomussalmi
        33
        1915
      6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

        Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
        Maailman menoa
        195
        1716
      7. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

        En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
        Ikävä
        17
        1621
      8. Nainen, sellaista tässä ajattelin

        Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
        Ikävä
        222
        1572
      9. Kyllä tekee kipeää

        Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
        Ikävä
        26
        1315
      10. Hallitus haluaa sossuhuijjarit esiin tutkimalla ihmisten pankkitilejä

        Kuristusote vätkylöiden palleista kiristyy! 😆 Hallitus suunnittelee laajentaa Kelan tiedonsaantioikeutta sosiaaliturva
        Lieksa
        230
        1185
      Aihe