Liittyykö siitepölyallergiaan kuiva suu ja nielu. Ja ei, en ole käyttänyt allergialääkkeitä joten siitä ei johdu.
Vastaukset 3
- Anonyymi
Googleta, moneen asiaan voi liittyä. Ikään, lääkkeisiin ym. Varmaan kuiva hengitysilmakin ja pöly vaikuttaa. Ja ainakaan itse en uskalla korona-aikaan juoda tai syödä kodin ulkopuolella. Monesti illalla huomaan olevani janoinen, eli olen kuivunut kävellessä ja hikoillessa.
- Anonyymi
Allergia aiheuttaa limakalvojen kuivumista eli nenän, suun limakalvot voivat kuivua sekä myös silmät voivat olla kuivemmat kuin tavallisesti.
Käyttääkö aloittaja jotain muita lääkkeitä kun kirjoittaa ettei käytä allergialääkkeitä?
Jotkut lääkkeetkin kuivattavat suuta. - Anonyymi
Itselläni ollut nyt kolmisen viikkoa kurkku/nielu erikoinen. Oireilu alkoi ihan perus vilustumis kurkku kivulla. Se meni noin 1 vk ohi, mutta kurkun kuivuus, palan tunne ja ajoittainen kipeytyminen vaan jatkuu. Olen pölyallerginen, mm siitepölyt ja huonepöly. Käytössä allergialääke, ja nesteenpoisto sekä Aerius nenäsuihke. Nuo kaikki taitaa kuivattaa lisää. Varsinkin lenkin jälkeen nielu ärtyisä, vähän kipeäkin välillä. Bebathen imeskelytabl auttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051760
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä441247Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS461109Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk231000Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita172839Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13790Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201713- 46709
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?14702Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.40636