melua kouluista turhaan

Anonyymi

Vuosikymmenten mittaan täällä on lopetettu kouluja Poitissa, Valtolassa, Leppäniemessä, Halmeniemellä, Ollikkalassa, Mynttilässä jne. Ei niistä kylillä ole paljoakaan melua nostettu. Se on nykyaikaa. On siirrytty paremmin varustettuunn ajanmukaiseen kouluun.

Nyt ovat olleet vuorossa Toivola ja Kirkonkylä. Niissäkin opetus lopetetaan ja lapset pääsevät samaiseen keskustan kouluun. Tällaisesta päätöksestä on sitten ruikutettu paikallislehdessäkin. "Joukko lasten vanhempia" on ollut liikkeellä. Vastuuntuntoiset kyläläisetkin tajuavat kyllä koulujen lopettamisesta saatavan hyödyn ja pyrkimyksen säästää yhteisiä varoja, jotka tulevat veronmaksajilta.

Lapsetkin saavat enemmän luokkatovereita ja kavereita. Ei pitäisi olla valittamista.

8

244

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Seuraava paikkakunnalla mahdollisesti lopetettava oppilaitos olisikin lukio. Asiaa ei kuitenkaan liene missään esitetty.

      • Anonyymi

        Seuraava kouluongelma on se, että niihin kouluihin riittää oppilaita.


      • Anonyymi

        Lukioitakin on viime aikoina yhdistelty. Tavoitteena on ollut 500-1000 oppilaan lukio. Itsenäinen kunta säilyttää helpommin lukionsa.


    • Anonyymi

      Hevosvetoisten ajopelien, latotanssien ja seisakkeilla pysähtyvien mottijunien aika nykymaailmassa ohi, jopa Mäntyharjulla, kuten täällä jossakin lienee jo todettukin.

      Sama koskee myös kyläkouluja, joiden ylläpito maksettaisiin kuntalaisten yhdessä maksamista veroista.

      Etäisyydet eivät ole muuttuneet, mutta niistä selviytyminen on muuttunut. Tämä koskee niin koulu- kuin työmatkojakin.

      • Anonyymi

        Onneksi Mäntyharjulla saattaa sentään nähdä vilauksen kultaisten aikojen nostalgiasta. Metsätöissä voi törmätä vielä siihen fiilikseen, kun miehiset miehet ilman paitaa ottavat pölleistä mittaa. Hiki lentää, nahka ruskettuu ja lihakset jännittyvät. Rungoista tulee pöllejä, pölleistä klapeja ja klapeista pinoja. Upeeta vanhan ajan meininkiä on vielä sentään tallella. Hevosen voimia ei kellään sentään ole, mutta hyvää jälkeä syntyy.


    • Anonyymi

      Mitä noista kyläkouluista. Niiden aika on ohi.
      Tärkeää olisi, että lukio säilyy - ainakin toistaiseksi.

    • Anonyymi

      Kouluissa sijainti ei ole kaikkein tärkeintä. Osaava opettaja ja hyvätasoinen opetusmateriaali antavat parhaan alun. Hyvän ja valottavan opetuksen perässä voi kulkea mielihyvin pidemmänkin matkan.

      • Anonyymi

        Tärkeää on opetettavan tietojen ja taitojen sisältö samoin kuin se, että oppilaat kykenevät ja haluavat niitä vastaanottaa ja pystyvät soveltamaan niitä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      99
      3161
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      49
      2571
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      53
      1399
    4. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      335
      1170
    5. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      43
      1131
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      931
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      11
      911
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      740
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      54
      710
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      695
    Aihe