Höpöröt suomalaiset taa sankoin joukoin ryntää etelästä maakuntiin pääsiäisen. viettoon levittämään koronaa..
Huomaan että kaupat alkaa muistuttamaan jo basaaria täällä maakunnissa
Huomaan että kaupat alkaa muistuttamaan jo basaaria täällä maakunnissa
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pääsiäinen tulee ensi vuonnakin. Kyllä jokainen kestää sen vitun yhden vuoden odottaa pääsiäistä. Ei tarvii viettää pääsiäistä juuri tänä vuonna ja tulevana viikonloppuna.
Uudellamaalla asuu 1,7 miljoonaa ihmistä, eikä heistä kaikki ehtinyt mökeilleen ennen maakunnan rajojen sulkemista. Kyllä tänne jäi varmaan 1,5 miljoonaa ihmistä, jotka viettää Pääsiäistä kotonaan Uudellamaalla. Sulku jatkuu Pääsiäisen yli seuraavaan sunnuntaihin saakka, joten ei tarvitse pelätä maakuntiin ryntääviä ihmisiä. Uudenmaan ulkopuolella Etelä-Suomessa on suhteellisen vähän ihmisiä eivätkä hekään lähteneet hakemaan koronaa maakunnista joissa sitä voi esiintyä jopa enemmän kuin kotipaikkakunnalla. Tänään on ollut hiljaista valtateillä.
Kohta alkaa jo mökkikuntien kauppiaat oikein odottamaan uusmaalaisten tuloa mökeilleen ettei tarvitse sulkea putiikkia.
Aivan! Viime kesänäkin huomasin kuinka Hirvensalmella ruokakauppa pyöri vauhdilla ja kauppias valitteli kun jokin tuote ehti loppumaan kesken päivän kun mökkiläiset kävi ostoksilla. Kesän mökkiläiset elättää monen mökkikunnan kauppiaat, paikallisten asukkaiden ostosten voimin ei kauppaa pidetä auki läpi vuoden.
Valittaja on tämä maa täynnä.....mutta kun sinne mökille pitää mennä niin aika monessa paikassa joutuu asioimaan jotta saa mökkitarpeet taas kasaan ja kenties sanalla reissulla käydä tapaamassa mummia hoivakotiin on ja muita sukulaisia.