Tässä IJL-tiimi. Teema keihäänheittäjistä ei ollut itselleni paha, joskin joitakin faktoja jouduin tarkistamaan.
Sen sijaan elokuva, tv-sarja- ja musiikkitriviaa oli tässä ristikossa kuten lähes kaikissa tiimin ristikoissa minun makuuni aivan liikaan. Aivan hirveästi piti taaskin käyttää Googlea erinäisen trivian tarkistamiseen.
Jossakin kohden aivan älyttömän trivian rinnalla oli sentään itsellekin tuttua asiaa. Seuraaien merkityksetöntä trivaa sisältävien vihjeiden rinnalla oli toinen vihje:
KIEKKO JUHA = SALMU - mestistasoa
LAULAJATAR (K. 1988) - NICO
Noissa toinen vihje oli melkein kiusantekoa, sillä toista vihjettä ei tarvittu vaan laajija vain laittoi ratkojan tarpeettomasti googlaamaan. Googlaamiseen pakottaminen tuntuu olevan tiimillä itseistarkoitus. Pitihän se merkityksetönkin trivia tarkistaa, mutta ihan kaikkea (turhaa tietoa sisältävää) triviaa en löytänyt.
TAIKURI COHENIN LAITE = RICOH
Yhtä mahdollisesti hoksausvihjettä en hoksannut:
ANUSI = ANITTA
10199. IS VIIKONLOPPU 31.8.-1.9.2019
3
147
Vastaukset
TAIKURI COHENIN LAITE olikin kätkö, sillä RICOH löytyy sanan sisältä. Kaiketi Vuokilan ehdottama.
No joo se
ANUSI = ANITTA
taitaa olla tuplajekku. Jos luetaan sanat oikealta vasemmalle ja lisätään alkuun K-kirjain, vihjeeseen saa järkeä. Lähtösanat ovat tällöin KISUNA = KATTINA.No Sanariksen foorumissa nimimerkki "happonen" on itseni lailla kyllästynyt IJL ja Vuokilan tv-sarja- ja elokuvatriviaan (ja itse myös musiikkitriviaan), joten happosen kanssa toivomme, että sitä vähennettäisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3574237Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1393713Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92411KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti772254Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei112224Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1501891Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181798- 1181796
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241399Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551085
