Vinkkejä korkean kiiltojukan (jukkapalmun) haaroittamiseen?

Hei,

Olen vuosien varrella kasvattanut valoisalla ikkunalaudallani niin suuren kolmesta varresta koostuvan kiiltojukan, että pisimmän varren latva osuu jo kattoon. Kuva:
https://1drv.ms/u/s!Alj0ymS2sEaAkwcRLwjcKT8JMcBz?e=CoRn1e

Haluaisin katkaista pisimmän varren ja saada sen haarautumaan katkaisukohdasta. Menneisyyden yritykseni haaroittaa jukkapalmu eivät kuitenkaan ole onnistuneet, vaan katkaisukohdasta on alkanut kasvaa vain yksi uusi haara.

Löytyisikö vinkkejä, miten saisin haaroitettua kiiltojukkani?

T. Antti

2

643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä ne useampaa haaraa puskevat, jos vaan olosuhteissa riittää potkua riittävästi. Eli valoa ja lämpöä jostain taiot lisää. Voit yrittää katkaista tosi alhaalta, jotta juuriston energiaa suhteessa kasviin riittää niitten haarojen tekemiseen yllin kyllin.. ja se tynkä sitt ikkunaan päin. Ureantypen sanotaan stimuloivan haaroittumista, eli jos kokeilumieltä löytyy, niin siinä yks lisäapukeino alkukesän projektiin. Voi kuulemma omasta hanasta jopa 1 suhteessa viiteen käyttää, mutt en suolojen sun muiden takia ihan niin tiukkaa käyttäis.

      • Paljon kiitoksia vinkeistä, katsotaan kuinka käy!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4939
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      192
      3860
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      191
      3669
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3309
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2999
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      2014
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1981
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      187
      1867
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1706
    10. HULLU MERSU KUSKI LIIKKEELLÄ

      Onko kukkaan pannu merkille shamppanjan väristä w211 mersua josta puuttuu taka puskuri, ajelee hirveitä nopeuksia keskus
      Kiuruvesi
      98
      1416
    Aihe