Ihmettelen kuinka vähän Mikkelin korkeaa veroprosenttia on protestoitu. Itse sain kyllin ja siirsin kirjani pois. Valitettavasti Mikkelissä se ainakaan ei tule laskemaan. Kiitos loputtomien seinien (sairaala,päiväkodit ja koulut) rakentamisen. Kuka takaa että uudet rakennettavat eivät olisi taas heti homeessa/käyttökiellossa?
Kunnalisvero
Anonyymi
17<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Olen tekemässä juuri saman. Tässä paatissa on enemmistönä näköjään surkeat "kapteenit". Eli kyllä meitä toimijoita sittenkin on vaikkakaan siitä ei hirmuista porua ole julkisuudessa esiintynyt.
Tänne jäävien on pari vuotta yritettävä kärvistellä tämän taakan alla. Sitten kriisikunta pääsee valtion holhoukseen. Sen myötä toivottavasti loppuvat lehmänkaupat ja muut suhmuroinnit.
Juu, Toivossa on hyvä elää sanoi lapamato.
Olisi aika pikkuhiljaa lopetella tässä kylässä tämä hyväveli suhmurointi. On olemassa sellainen uhka, että jos ja kun nämä veljet eivät ymmärrä näivettävänsä koko kylän, niin tämä kaupunki häviää pikkuhiljaa kartalta. Se on jo nyt tapahtumassa kovaa vauhtia, eikä tilannetta paranna se, että herrain kotkotuksiin tungetaan joka penni mitä kaupungin kassasta vaan saa. Kun pitäisi rakentaa koulut uusiksi, niin nämä veljet vetävät omaan taskuun niin paljon rahaa erilaisten "tärkeitten" projektien kautta, että ei ole enää rahkeita rakentaa mitään.
Mikkelin hyväveli-suhmurointi ei lopu ennen kuin valtuustoon ja lautakuntiin valitaan kokonaan toiset henkilöt. Mutta kansa äänestää joka vaaleissa näitä samoja henkilöitä, eikä mikään tule koskaan muuttumaan.
Juu kunnalliset palvelut surkeita ja verot taivaissa!
Ei kaikille ole näin!!!! On tahoja jotka kuppaavat verorahoja kaksin käsin ja niinsanotusti ihan laillisesti!!
Varsinkin näin poikkeusoloissa luodaan omaisuuksia!!! Sota ja tällaiset tilanteet ovat monille ihan siunaus!
Se nyt on vaan turha rehkiä liikaa.
Kyllä Mikkelin touhussa riittää ihmettelemistä vähän kauempanakin. En ole ihan pienipalkkaisin minäkään, mutta jos tästä koronasta selvitään, meidän pesue lähtee jonnekin missä yhteisiä asioita osataan hoitaa. Maailman kartalle on Mikkeli päässyt totaalisen huonolla talouden, ja asioiden hoidolla. Ja mikä kummastuttaa muuallakin Suomessa, on se, että yksittäisestä politikosta, joka sentään yrittää tehdä asioille jotain, tehdään syntipukki julkisesti. Mikkeli... Ei jatkoon!
Monet asijantuntija-ammattilaisosaajat suuntaavat aina jutuissaan esimerkiksi keski-eurooppaan tienaamaan rutkasti. Ei oo sit kuitenkaan ihan isänmaallisuuttaan lähteneet.
Ei siellä tosiasiassa lääkäreillekään ole kovin kaksisia virkoja tarjolla jos ollenkaan. Ehkä ruumishuoneita voisvat päästä vahtiin ja silleen.
Jaahas! Kaupungilla ylin johto on esittänyt välttämättömiä säästö- ja yt-toimenpideehdotuksia mutta henkilöstön edustus juputtaa taas vastaan. Nyt vaan pitkälle lomalle kaikki turhat paperinpyörittäjät, kahvikupin kantelijat sekä työkavereiden ovelta ovelle kulkevat jutustelijat. Ja harkintaa niiden osalle, jotka todella painavat menemään jaksamisen rajoilla, esim kodinhoitajat.
Niin, laittohan tää edustaja 50000 euroa pihakunnostukseen. Onhan se nyt jotain suuremmoista... yhteiseen pihaan.
Se on kuulemma nii pieni raha, että ei sillä ole vaikutusta tässä konkurssissa..?
Nii, näille poliitikoille demareissa tuntuu olevan. Vaikkakin tuokin pihan lanaus kustantaa yhden esim. kaupan alan täyspäiväisen työntekijän VUODEN palkan verran kaikkine sivukuluineen ja vielä jäisi tuntuvasti jäljelekin.
On jo pitkään ihmetyttänyt se, kun kaupunki on ulkoistanut lähes kaiken palvelunsa, mutta siitä huolimatta henkilöstö ei vähene lainkaan. Ei oiken mene järkeen ja tulee mielikuva suojatuyöpaikoista.
Joo ei varmaan oo turhakkeita keiden palkka juoksee tyhjästä
Missäs tämmönen piha on lanattu???