Ei ole Haapavedellä ole huolta koronasta.
Yleistän, mutta toisia ei näytä asia kiinnostavan.
Huolettomasti kaupat täynnä väkeä. Samoilla ostoskärryillä ja koreilla kannetaan tavaraa paikasta toiseen. Ukkoköörit samaan tapaan keskustelemassa.
Nuoriso liikkuu kylillä porukoissa osin, kuten ennenkin.
Eletään siten, kuin se ei olisi meidän juttu se korona. No tällä hetkellä se saattaa siltä tuntua, mutta saas nähdä. Jos se valtakunnan tasolla laimenee, niin ei se virus mihinkään katoa.
Pakkaset ja jääkaapit keksitty. Ei niissä ruokakaupoissakaan tarvitse joka päivä käydä !!
Minusta todella edesvastuutonta elämistä. Ajatelkaahan, kun se vanhusten hoitopaikkoihin vilahtaa. Se ei ole välttämättä hoitajien vika, vaan yleisestä "mellestämisestä".
Yleistän, mutta toisia ei näytä asia kiinnostavan.
Huolettomasti kaupat täynnä väkeä. Samoilla ostoskärryillä ja koreilla kannetaan tavaraa paikasta toiseen. Ukkoköörit samaan tapaan keskustelemassa.
Nuoriso liikkuu kylillä porukoissa osin, kuten ennenkin.
Eletään siten, kuin se ei olisi meidän juttu se korona. No tällä hetkellä se saattaa siltä tuntua, mutta saas nähdä. Jos se valtakunnan tasolla laimenee, niin ei se virus mihinkään katoa.
Pakkaset ja jääkaapit keksitty. Ei niissä ruokakaupoissakaan tarvitse joka päivä käydä !!
Minusta todella edesvastuutonta elämistä. Ajatelkaahan, kun se vanhusten hoitopaikkoihin vilahtaa. Se ei ole välttämättä hoitajien vika, vaan yleisestä "mellestämisestä".
Vastaukset 39
Vanhimmat
sitten on edellisen ääripäät joiden mielenterveyden korona saa hajoamaan vaikka sitä ei edes esiinny omalla paikkakunnalla tms. Yhdistettynä edelliseen karanteeni monen psyyke näköjään kovilla?
Ai onko? Enpä ole edes huomannut.
Esim. kaupassa käydessä näkee mihin kolmeen eri koronakategoriaan kukin kuuluu:
1) kassajonossakin lähes iholle tuleva köhivä hällä väli tyyppi
2) ilman nipottamista ohjeiden mukaan neutraalisti toimiva
3) hysteerikot
Vai niin, mutta miten se heidän psyyke tässä näkyy? Siis kuulostaa ettei korona ole vaikuttanut ihmisten käyttäytymiseen ollenkaan, paitsi niiden jotka noudattavat ohjeita neutraalisti.
Ai et ole huomannut näitä jotka ovat kirjoittaneet jo usean viikon ajan somessa koronasta järjettömiä määriä avauksia lisää tullen koko ajan?
Miten luetun ymmärtäminen tuottaa noin suuria ongelmia? Ihmeellinen sokea piste sinulla tuo miten et löytänyt edellisestä viestistä siinä mainittuja korona hysteerikoita? Juuri niitä joiden psyykelle korona tuntuu olevan sen hajoittava asia. Taisi osua arkaan paikkaan
hulluimmat helposti jo yli sata avausta kirjoittaneet koronasta. Minimissään pari kolme uutta tulee joka päivä edellisten jatkoksi. Kun oikein iso pyörä hurttaa viisi tai enemmän. Pahimmillaan yötkin menee koronasta höpöttämiseen somessa vaikka päivätkin menee saman harrastuksen parissa.
Siis hysteerikot ovat hysteerisiä aina, aihe voi toki muuttua, eli en ole eroa huomannut vaikka aiheena heillä korona onkin.
Hajoamiset ovat alkaneet ennen koronaa, korona on vain nykyinen syy hajota, syyksi kelpaa mikä tahansa tämän hetkinen juttu, nyt se juttu vain sattuu olemaan korona.
Määrät ovat ehkä lisääntyneet kun väki on etätöissä ja työttömänä, mutta laatu on sitä samaa kuin aina ennenkin. Hysteerikot voivat olla nyt aktiivisempia kun on juttukavereita enemmän somessa, ihmisillä kun on enemmän aikaa poikkeusolojen myötä, jopa tekemisen puutetta.
Vai et sinä ole mitään eroa havainnut avauksessa missä hysteerikko kauhistelee kuinka ihmiset puhuu keskenään ja tapaa toisiaan yms? No ei kait sinulta voi kauhalla vaatia kun on lusikalla annettu.
Eikö nyt mene taaskaan oikein putkeen? Taas vaipat vinossa
No jos ihan totta puhutaan viestiliikenne on vähentynyt aikaisemmasta trollien ja koronahysteerikoiden harrastaessa keskusteluja itsensä kanssa kun kukaan ei jaksa enää tuhannetta koronavausta.
No sinähän modena tiedät miten paljon viestiliikennettä on nyt ja aikaisemmin ja paljonko niitä luetaan tai ei lueta.
Vai että mode kas kummaa kun en ollut tällä kertaa persukin?
Soita paranoid
Aattelin vain antaa takaisin kun annoit täydellisen tilaisuuden hopea tarjottimella. Meinasin laittaa "persumodena", mutten viitsinyt sitä sekaan laittaa. Nyt voit sitten puolestasi väittää minua lestakepumodeksi, kuten tapanasi on.
Paranoid ei muuten ole soinut pitkään aikaan.
Soita M. Mansonin The Reflectin God, vai soiko se sinulla yötä päivää sen todistaen sinulle jo sen minkä mielessäsi todeksi tiedät? Siis biisihän kertoo ilmeisesti sinusta ja siitä miten tajusit kuka olet.
Kopioit sitten hopeatarjottimen omaksesi, että sellainen on tedraikas kopsumestari.
ps. kerrotko taas pliis miten minä olen luotsi sinun. palstan ahkerimman häirikön sensuroidessa taas viestit missä sinun kerrotaan olevan trollaava luotsi?
Saathan sinä isteäsi sensuroida ihan vapaasti, varsinkin pyrkiessäsi peittelemään toimiasi luotsina.
Kovastippa pitää sinun yrittää todistella ettet ole mode, saati moden kaveri. Jälkiäsi koitat piilotella, mutta ei onnistu, kukaan ei usko.
” Eletään siten, kuin se ei olisi meidän juttu se korona. No tällä hetkellä se saattaa siltä tuntua, mutta saas nähdä. Jos se valtakunnan tasolla laimenee, niin ei se virus mihinkään katoa.
Pakkaset ja jääkaapit keksitty. Ei niissä ruokakaupoissakaan tarvitse joka päivä käydä !!
Minusta todella edesvastuutonta elämistä. Ajatelkaahan, kun se vanhusten hoitopaikkoihin vilahtaa. .”
Totta siskoseni toinen puoli ainainkin.
Mutta kun eristykset puretaan siellä se korona taas odottaa, vaikka liet kissaan mennyt. Ei sitä eristystä aikaansa pidempään kukaan kestä höperöitymättä. Elo normaalisti jatkuu taas joskus..!
Olisko tässä aihetta hysteerikoille panikoida?
Sitten kun korona tarttuu sääskeen ja sääskestä kaikkiin, ollaan kusessa!
Kinkkinen kysymys, mutta toista ja kolmatta aaltoa odotellessa olleillaan täällä maaseudunrauhassa herran kukkarossa
siinähän se kun osalla hajoaa päät jo ennen ensimmäisen aallon rantautumista peläten jo seuraaviakin. Sellainen herran kukkaro. Narut nyt jo kireällä
Ajattelit sitten itsellesi esittää kysymyksiä?
No mutta tässähän sinulla on oiva tilaisuus nyt helpottaa ihmisten oloa kertomalla kuinka tästäkin kriisistä selvitään.
Sinä sen kuitenkin luit.
Terävä huomio minä luin viestin :
"Tänään 11:46 Olisko tässä aihetta hysteerikoille panikoida?
Sitten kun korona tarttuu sääskeen ja sääskestä kaikkiin, ollaan kusessa!"
Sytyttääkö ("Ajattelit sitten itsellesi esittää kysymyksiä")? No ei sytytä joten väännetään rautalangasta:
Sitten kun korona tarttuu sääskeen ja sääskestä kaikkiin, ollaan kusessa! (HYSTEERIKKO)
Olisko tässä aihetta hysteerikoille panikoida?
Niin että joko sinä hysteerikko joka kerroit meidän kaikkien olevan kohta kusessa vastaat itsellesi esittämääsi kysymykseen pitäisikö sinun panikoida?
Koitappas välillä nukkuakkin, sinulla tuntuu menevän jo manian puolelle.
Annoin tosiaan hysteerikoille lisäaihetta panikoida, ja sinä panikoit.
Itse olet luotsi ja koitat vain hämätä ja piilotella tekemisiäsi.
Jaa taas piilottelet tekemisiäsi.
Vai on hän sinun kavereita, eipä ihme jos sinua suojelee.
Kovastippa pitää sinun yrittää todistella ettet ole mode, saati moden kaveri. Jälkiäsi koitat piilotella, mutta ei onnistu, kukaan ei usko, eikä tule uskomaan.
Ja sinä fiksuna ja filmaattisena sekä älykkäänä ihmisenä taot päätäsi edelleen samaan petäjään. Odotatko sen katkeavan jossain vaheessa? Se on sitä suomalaista sisua, tai jotain ihan muuta.
Kysyitkö itseltäsi vai joltain muulta?
Kyllä kakarat pisti taas ketjun pilalle.
Keskinäinen riitely onnistuu ja siihen ei tarvita kuin joku härnääjä ja itseään täynnä olevat persu änkyrät.
Aloittajaa siteeraten. Edesvastuuttomasti väki Haapavedellä liikkuu, kyläilee, kokoontuu ja muutenkin. Siinä kun harvennusta alkaa vanhuksissa käymään, niin on turha enää pitää älämölöä, oli moderaatti tai ei.
Pysykää aloituksen osoittamassa asiassa.
Olet aivan oikeassa, turha yrittääkkään keskustella mistään järkevästi. Tämäkin viestiketju meni vituiksi käytännössä heti.
Siis kirjaimellisesti eka vastaus oli tämä:
"sitten on edellisen ääripäät joiden mielenterveyden korona saa hajoamaan vaikka sitä ei edes esiinny omalla paikkakunnalla tms. Yhdistettynä edelliseen karanteeni monen psyyke näköjään kovilla?"
Joillekkin ei tosiaan ole mennyt jakeluun koronan vakavuus, saati poikkeustilan ohjeistus. Kaupoissa käydään kaikki tutut läpi vuorollaan, ja jos tautia on, se levitetään ensimmäisenä kaikkiin tuttuihin, ja usein kyseessä on joku vanha maatalon isoääninen isäntä, eli riskiryhmäläinen itse. Kassoille tungetaan edellisen niskassa kiinni, vaikka lattiaan on laitettu jonotusmerkit varta vasten, eli ei tarvi edes rullamittaa ottaa kauppareissulle mukaan mitatakseen turvavälin, helppoa on muttei onnistu. Kassoile pitäisi laittaa vielä portit, jonka myyjä avaa kun edellinen asiakas on ostoksensa pakannut ja on jo riittävän kaukana poistumassa kaupasta. Nyt sullotaan ostoksia kassiin kylki kyljessä kiinni kuin ei mitään tietoa koko koronasta olisi edes. Kauppoja ei kertakaikkiaan ole suunniteltu tällaisen ongelman varalle. Ehkä paras tapa olisikin se, että tavarat tilattaisiin valmiiksi pakattuna ja noudettaisiin sitten sovittuna aikana yksi kerrallaan.
Vitun viljelijälle kysymys miksi samaa paskaa pitää jauhaa useissa kymmenissä avauksissa? Toinen kysymys. Miksi sinä koronahysteerikko kirjoitat näille sivuille koska saat raivarit jokaisesta viestistä?
Kävi välillä trollaamassa muillakin palstoilla. Sai sielläkin nenilleen siksi on taas niin pahalla päällä. Itkuhan se aina pääsee kun joutuu itse vedätyksen kohteeksi trollatessaan muita. Pyhäjärven sekopäitä.
Niinpä niin, ei vaan onnistu asiallinen keskustelu mistään, heti alkaa vittuilu ja valitus.