"”Marinin hallitukseen ja sen toimiin suhtaudutaan tiedotusvälineissä pääosin myönteisesti. Hallitukseen tai sen toimiin kohdistuva arvostelu leimataan herkästi veneenkeikuttamiseksi, kansallisen yhtenäisyyden nakertamiseksi tai sisäpolitikoinniksi väärällä hetkellä. Kritiikki myös mielellään kuitataan setämiesten katkeruudeksi siitä, että keskeiset ministerit ovat nuorehkoja naisia."
Näin siis oppositiopuolueen edustaja J. Halla-aho
Tuon saman asian voin sataprosenttiseksi todeksi kuitata myös tällä 60 palstalla.
Olet "setämies" ja misogyyni pahinta sorttia. Niinkö?
Eri mieltä asioista oleminen ei mielestäni tee minusta naisvihaajaa.
Mokaileva hallitus toinen asia.
Näin siis oppositiopuolueen edustaja J. Halla-aho
Tuon saman asian voin sataprosenttiseksi todeksi kuitata myös tällä 60 palstalla.
Olet "setämies" ja misogyyni pahinta sorttia. Niinkö?
Eri mieltä asioista oleminen ei mielestäni tee minusta naisvihaajaa.
Mokaileva hallitus toinen asia.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Naisvihasta syyttäminen on samaa kastia kuin "raiskaavathan suomalaisetkin".
Marinin hallitus toimii.
Ennen kuin arvostelee, ei oppositolla ole esittää parempaa vaihtoehtoa koska tällä hetkellä ei ole vaihtoehtoja.
Kun epidemia on voitettu joskus, sen jälkeen kysytään osaamista, nyt vain sinnitellään.
60 palstalla on esiintynyt yksi ainoa ihminen, jonka viestit ovat pursunneet järjetöntä naisvihaa. Eräillä palstoilla niitä näkee selvästi enemmän. Olisiko syynä se, että 60 ikäiset osaavat jo käsitellä asiat asioina vähän paremmin kuin vähemmän kokeneet kanssaihmiset?
Poliittisten irtopisteiden keruu on kokonaan toinen asia. Halla-aho on tähän asti onnistunut välttämään sen karikon ja esiintynyt maltillisesti, toisin kuin erään saman puolueen edustajat. Mahtaako Jussilla alkaa linja muuttumaan, kun puolueen kannatuskäyrä näyttää pahasti alaspäin?
''...toisin kuin erään saman puolueen edustajat.''
Luulisi Suuren Mestarin puuttuvan asiaan, paitsi jos mestari itse on kirjoittanut nuotit....
Voi olla, etteivät mestarin kynnet pidä. Hänellä on puolueessa vastassaan radikaali oppositio, joka ei katsonut hyvällä nuorisojärjestön hajoittamista ja etnonationalistien erottamista. Voi oma palli keikkua, jos yrittää liikaa puuttua radikaaleihin kannanottoihin.
Mestarin tilanne taitaa olla sama kuin Vihtori Kosolalla oli erään historijoitsijan mukaan IKL:n ruorissa. Hänellä on valta hyväksyä, vaan ei valtaa kieltää.
Aisopos: Vestigia terrent.