tässä Hankintakeskuksen hengityssuoja jutussa - on selvää, että siellä talon sisällä oltiin toteuttamassa rikosta ja bulvaaneiksi valittiin sellaiset, joille moraali on löyhä käsite.
Monessa, kansakunnan kannalta mitättömässä asiassa jo valtakunnansyyttäjä Toiviainen on noussut esille, niin nyt on hiljaa???
Monessa, kansakunnan kannalta mitättömässä asiassa jo valtakunnansyyttäjä Toiviainen on noussut esille, niin nyt on hiljaa???
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos nyt ensin kertoisit, mikä se rikos on, niin ehkä sen jälkeen valtakunnansyyttäjä aktivoituu ?
Kansanmurha ja laiminlyönti ja vääränrahan pesu ja - eiköhän se poliisi jotain löydä - kuten ennenkin.
Talon sisällä aikovat sekoamisen huijareihin tutkia. Kaksi virkailijaa on hyllytetty, pomo erosi itse. Tuskin poliisille riittää mitään tutkittavaa.
Kansanmurha on olemassa, mutta ei väärän rahan pesua. Rahanpesussa raha on kyllä oikeaa rahaa, mutta se on rikoksella hankittua.
Onko mahdollisesti tapahtunut rikos riippuu siitä, onko kyse virkasuhteessa valtioon olevista henkilöistä, vai työsopimussuhteessa olevista. Työsopimussuhteessa olevat eivät voi olla virkarikoksen tekijöitä.
Virka-aseman väärinkäyttäminen on rikos, missä virkamies hankkii itselleen, tai toiselle hyötyä, tai aiheuttaa tahallista vahinkoa.
Onko poliisi tässä jutussa taitamaton?
Ilja janitskin ei ollut miten kään ongelma ..
Vasta 1 kpl vääriä vastauksia... Hovinarrit ja mainoslahjat ovat olleet mukana kun naapurinsa Tohmajärveltä...
KRP on mukana tutkinnassa, eikö?