Elämä omilla ehdoilla.

Olen tässä jo jonkun aikaa miettinyt irtautuvani normaalista arjesta edes joksikin aikaa. Olen vähän erakko luonne vaikka paljon kavereita ja sosiaalista elämää onkin.
Asia konkretisoitui kun ostin muutaman hehtaarin metsätilan etelälapista.
Mietin että kun tämä viirus on ohi pakkaisin tarvitsevani tavarat ja ajelisin sinne katsomaan mihin suuntaan homma menee.

Minulla ei ole mitään pakottavia siteitä jäädä paikoilleni vaan haluan nyt tehdä sen mitä sydän ja järki sanoo viisaimmaksi.

Kysymykseni kuuluu löytyykö täältä samanhenkistä ihmistä jota kiinnostaisi samat asiat? Tarkoitus olisi elää mahdollisimman omavaraisesti ja rakentaa oma erätila metsään jossa ainakin alkuun eläisi noin vuoden. Tarkoitus olisi mennä vähän niinkuin back to basics ja katsoa mihin homma menee.

3

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuulostaa kiinnostavalta, on meitä samanhenkisiä kyllä, irrottautuminen ei vaan kaikilla mahdollista, syystä tai toisesta, alkupääomaa, niin tiedoissa & taidoissa, kuin rahassakin olisi syytä olla, edes alkajaisiksi. Onnea yritykseen !

    • Anonyymi

      Metsätila ei elätä, pitää olla peltoa sen verran että saa suurimman osan muonistaan itse kasvatettua (pottua, porkkanaa ja lanttua lähinnä).

      Jos ei ole jonkinlaista perustuloa (eläke tms) on homma melko kituliasta, ellei peräti tekemätön paikka.

      Suomessa on vissiin yksi lapsiperhe jossain Pohjois-Karjalassa joka elää täysin omavaraisesti, olisiko muutama kymppi mennyt rahaa kahdessa vuodessa. Lehtijuttuja löytyy googlaamalla. On siis kyllä mahdollista ainakin niillä leveyksillä.

    • Anonyymi

      Käynyt mielessä useammin kuin kerran...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      143
      5157
    2. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      85
      4434
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      50
      4230
    4. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3963
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3749
    6. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3643
    7. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3605
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3353
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2373
    10. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      183
      2189
    Aihe