Olen tässä jo jonkun aikaa miettinyt irtautuvani normaalista arjesta edes joksikin aikaa. Olen vähän erakko luonne vaikka paljon kavereita ja sosiaalista elämää onkin.
Asia konkretisoitui kun ostin muutaman hehtaarin metsätilan etelälapista.
Mietin että kun tämä viirus on ohi pakkaisin tarvitsevani tavarat ja ajelisin sinne katsomaan mihin suuntaan homma menee.
Minulla ei ole mitään pakottavia siteitä jäädä paikoilleni vaan haluan nyt tehdä sen mitä sydän ja järki sanoo viisaimmaksi.
Kysymykseni kuuluu löytyykö täältä samanhenkistä ihmistä jota kiinnostaisi samat asiat? Tarkoitus olisi elää mahdollisimman omavaraisesti ja rakentaa oma erätila metsään jossa ainakin alkuun eläisi noin vuoden. Tarkoitus olisi mennä vähän niinkuin back to basics ja katsoa mihin homma menee.
Elämä omilla ehdoilla.
3
214
Vastaukset 3
- Anonyymi
Kuulostaa kiinnostavalta, on meitä samanhenkisiä kyllä, irrottautuminen ei vaan kaikilla mahdollista, syystä tai toisesta, alkupääomaa, niin tiedoissa & taidoissa, kuin rahassakin olisi syytä olla, edes alkajaisiksi. Onnea yritykseen !
- Anonyymi
Metsätila ei elätä, pitää olla peltoa sen verran että saa suurimman osan muonistaan itse kasvatettua (pottua, porkkanaa ja lanttua lähinnä).
Jos ei ole jonkinlaista perustuloa (eläke tms) on homma melko kituliasta, ellei peräti tekemätön paikka.
Suomessa on vissiin yksi lapsiperhe jossain Pohjois-Karjalassa joka elää täysin omavaraisesti, olisiko muutama kymppi mennyt rahaa kahdessa vuodessa. Lehtijuttuja löytyy googlaamalla. On siis kyllä mahdollista ainakin niillä leveyksillä. - Anonyymi
Käynyt mielessä useammin kuin kerran...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde1071444- 102926
- 47921
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku86835Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j57747- 64612
- 42601
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan191579- 34577
- 48547