PERUSJÄMPPÄ

Anonyymi

Tänään 13.4. tulee TV2:lta klo 23 hyvä ohjelma, missä esitellään tämä kaikkien jämppäläisten esikuva. Monilla paikkakunnilla tällainen henkilö otetaan yhteiskunnan lämpimään hoitoon vailla lomamahdollisuutta.

Katsokaa, ja muodostakaa oma mielipiteenne. Miettikää olisiko mitenkään mahdollista saada tätä kuntaa loukkaava asia siirretyksi vaikka vihteljärveläisten ja siten myös tulevan kuntaperinnön saajan kontolle.

Odotamme jämppäläisten idearikkaita mielipiteitä tästä kaikkia meitä liikuttavasta esimerkistämme, mikä toisaalta toimii hyvänä estona koronaviruksen leviämiselle. Tuskin viruskaan pystyy pesiytymään paskan läpi!

4

1211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehdotan patsasta pystytettäväksi kunnantalon eteen tästä suuremmoisesta elämäntyöstä jo eläessään.

    • Anonyymi

      Mitenkä hän kuntaa loukkaa? Jokainen elää tyylillään. Ei mielestäni häiritse tekemisillään jämppäläisiä.

    • Anonyymi

      Mitä v....a se sulle tekee jos hän haluaa elää juurikin noin ilman ylimäärästä p....a mitä täs maailmas riittää? Sietäs monen ottaa mallia hänestä mutta kermaperseillä pitää olla kaikki "just niinku mä haluun". Se on kumma kun nykykansa tavallaan laittaisi kaikki meitin esi-isät huspois ja hoitoon vaikka ylipäätään sitä kautta meitin elämä on mahollista. On kaikki tullu naaman eteen liian helpolla, ei arvosteta mitään ja nillitetään joka mutkassa, kyllä tulis iso itku kun laitettasiin vanhojen aikojen tyyliin kuukaudeksi testiin että kuinka nuppi kestäis elellä kuin joskus muinoin, alta 2vrk ja juosten kotiin.. Arvostan suuresti tämän miehen tekoa mihinkä 99% kansa ei pysty.

      • Anonyymi

        Sukuni on elänyt satoja vuosia Jämijärvellä, mutta historia ei tiedä kertoa yhdestäkään hurahtaneesta eläjästä. Jos sinulla on haluja elää tämän esimerkin mukaan niin siitä vaan. Yhden sellaisen yhteiskunta sallii, mutta toinen on jo pandemia ja sen edessä otetaan kovemmat otteet käyttöön. Eikä tämän esimerkkihenkilönkään kaikki asiat tulleet jutussa kerrotuksi. Kyllä kyläläiset tarkkaan tietävät kuinka tosiasiat ovat!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      260
      3172
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1234
    3. 66
      1163
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      958
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      866
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      60
      809
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      47
      799
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      711
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      45
      692
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      678
    Aihe