PERUSJÄMPPÄ

Anonyymi

Tänään 13.4. tulee TV2:lta klo 23 hyvä ohjelma, missä esitellään tämä kaikkien jämppäläisten esikuva. Monilla paikkakunnilla tällainen henkilö otetaan yhteiskunnan lämpimään hoitoon vailla lomamahdollisuutta.

Katsokaa, ja muodostakaa oma mielipiteenne. Miettikää olisiko mitenkään mahdollista saada tätä kuntaa loukkaava asia siirretyksi vaikka vihteljärveläisten ja siten myös tulevan kuntaperinnön saajan kontolle.

Odotamme jämppäläisten idearikkaita mielipiteitä tästä kaikkia meitä liikuttavasta esimerkistämme, mikä toisaalta toimii hyvänä estona koronaviruksen leviämiselle. Tuskin viruskaan pystyy pesiytymään paskan läpi!

4

1268

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehdotan patsasta pystytettäväksi kunnantalon eteen tästä suuremmoisesta elämäntyöstä jo eläessään.

    • Anonyymi

      Mitenkä hän kuntaa loukkaa? Jokainen elää tyylillään. Ei mielestäni häiritse tekemisillään jämppäläisiä.

    • Anonyymi

      Mitä v....a se sulle tekee jos hän haluaa elää juurikin noin ilman ylimäärästä p....a mitä täs maailmas riittää? Sietäs monen ottaa mallia hänestä mutta kermaperseillä pitää olla kaikki "just niinku mä haluun". Se on kumma kun nykykansa tavallaan laittaisi kaikki meitin esi-isät huspois ja hoitoon vaikka ylipäätään sitä kautta meitin elämä on mahollista. On kaikki tullu naaman eteen liian helpolla, ei arvosteta mitään ja nillitetään joka mutkassa, kyllä tulis iso itku kun laitettasiin vanhojen aikojen tyyliin kuukaudeksi testiin että kuinka nuppi kestäis elellä kuin joskus muinoin, alta 2vrk ja juosten kotiin.. Arvostan suuresti tämän miehen tekoa mihinkä 99% kansa ei pysty.

      • Anonyymi

        Sukuni on elänyt satoja vuosia Jämijärvellä, mutta historia ei tiedä kertoa yhdestäkään hurahtaneesta eläjästä. Jos sinulla on haluja elää tämän esimerkin mukaan niin siitä vaan. Yhden sellaisen yhteiskunta sallii, mutta toinen on jo pandemia ja sen edessä otetaan kovemmat otteet käyttöön. Eikä tämän esimerkkihenkilönkään kaikki asiat tulleet jutussa kerrotuksi. Kyllä kyläläiset tarkkaan tietävät kuinka tosiasiat ovat!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      41
      1860
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      79
      1331
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1291
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      15
      1174
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1075
    6. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      93
      980
    7. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      74
      979
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      147
      781
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      54
      759
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      717
    11. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      56
      690
    12. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      679
    13. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      668
    14. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      43
      655
    15. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      147
      651
    16. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      632
    17. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      628
    18. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      95
      625
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      51
      617
    20. 47
      587
    Aihe