PERUSJÄMPPÄ

Anonyymi

Tänään 13.4. tulee TV2:lta klo 23 hyvä ohjelma, missä esitellään tämä kaikkien jämppäläisten esikuva. Monilla paikkakunnilla tällainen henkilö otetaan yhteiskunnan lämpimään hoitoon vailla lomamahdollisuutta.

Katsokaa, ja muodostakaa oma mielipiteenne. Miettikää olisiko mitenkään mahdollista saada tätä kuntaa loukkaava asia siirretyksi vaikka vihteljärveläisten ja siten myös tulevan kuntaperinnön saajan kontolle.

Odotamme jämppäläisten idearikkaita mielipiteitä tästä kaikkia meitä liikuttavasta esimerkistämme, mikä toisaalta toimii hyvänä estona koronaviruksen leviämiselle. Tuskin viruskaan pystyy pesiytymään paskan läpi!

4

1127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehdotan patsasta pystytettäväksi kunnantalon eteen tästä suuremmoisesta elämäntyöstä jo eläessään.

    • Anonyymi

      Mitenkä hän kuntaa loukkaa? Jokainen elää tyylillään. Ei mielestäni häiritse tekemisillään jämppäläisiä.

    • Anonyymi

      Mitä v....a se sulle tekee jos hän haluaa elää juurikin noin ilman ylimäärästä p....a mitä täs maailmas riittää? Sietäs monen ottaa mallia hänestä mutta kermaperseillä pitää olla kaikki "just niinku mä haluun". Se on kumma kun nykykansa tavallaan laittaisi kaikki meitin esi-isät huspois ja hoitoon vaikka ylipäätään sitä kautta meitin elämä on mahollista. On kaikki tullu naaman eteen liian helpolla, ei arvosteta mitään ja nillitetään joka mutkassa, kyllä tulis iso itku kun laitettasiin vanhojen aikojen tyyliin kuukaudeksi testiin että kuinka nuppi kestäis elellä kuin joskus muinoin, alta 2vrk ja juosten kotiin.. Arvostan suuresti tämän miehen tekoa mihinkä 99% kansa ei pysty.

      • Anonyymi

        Sukuni on elänyt satoja vuosia Jämijärvellä, mutta historia ei tiedä kertoa yhdestäkään hurahtaneesta eläjästä. Jos sinulla on haluja elää tämän esimerkin mukaan niin siitä vaan. Yhden sellaisen yhteiskunta sallii, mutta toinen on jo pandemia ja sen edessä otetaan kovemmat otteet käyttöön. Eikä tämän esimerkkihenkilönkään kaikki asiat tulleet jutussa kerrotuksi. Kyllä kyläläiset tarkkaan tietävät kuinka tosiasiat ovat!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      141
      4643
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3855
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      71
      2529
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      227
      1972
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      119
      1820
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      247
      1166
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      815
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      766
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      746
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      725
    Aihe