Käytän mökillä nettitikkua. Työläppärillä pitäisi päästä nettiin. Otanko vain tikun ja tökkään työläppäriin? Vai pitääkö tehdä jotain muuta? Kiitos.
Nettitikulla nettiin
Anonyymi
22129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Jos nettitikun tökkää läppäriin ja ei ala toimia niin sitten varmaan pitää tehdä jotain muuta.
tikku läppärin persiiseen ja sillä siisti
Voi kai sitä kyseisen tikun läppäriin laittoa kokeilla jo kotonakin, että toimiiko, eikä vasta siellä mökillä
Jos työläppäriä käytetään vaan töissä ja mökillä, eikä tuoda kotiin ollenkaan, niin ei voi silloin kotona kokeilla
Voihan se olla näinkin tietysti, sitten tikun ei tarvi edes kotona toimia, mökillä vaan. Töissä varmaan on muu netti.
Nettitikku on vanhanaikainen. Nykyään kännykästä se yhteys jaetaan nopeasti ja helposti..
vipunen tulee jakamaan minun vanhasta Noksusta sitä nettiä jota ei siinä ole.
Kännykkäliittymän netti ei välttämättä ole kovin nopea. Riippuu sopimuksesta. Myös voi olla hyviä syitä miksi ei haluta jakaa kännykän nettiä.
Yhtä nopea se on kuin mokkulanettikin.
Vapunen aloitti uransa trollina.
Vapunen
Jatkuu varmaan huomenna, jne
Riippuu täysin siitä, millainen sopimus operaattorin kanssa on.
Kun liität nettitikun koneeseen. Nettitikulla olevan asennusohjelman pitäisi asentaa yhteysohjelmisto. Eli kannattaa koettaa kotona ennen kuin mökillä käyttää. Jos nettitikku on vanha se ei välttämättä toimi Win 10:n kanssa. Jos sinulla on android puhelin niin siitä on mahdollista jakaa netti wlanin kautta ja et tarvitse nettitikkua.
Onnistuu se ihonellakin ja silloinkuin winphonea joillakin viellä oli niin silläkin netin jako onnistui, ei se mikään androidin yksinoikeus ole.
Se nyt on onnistunut Nokian N900 Maemollakin ellei jopa aikaisemmillakin
Jos muuten käyttää kannettavassa nettitikkua tai vast. ja kannettavan lähellä on älypuhelin, voi nettitikun nettiyhteys katketa yllättäen tai ei käynnisty ollenkaan.
Näin olen havainnut olevan ainakin DNA:n nettitikkuliittymillä.
Korjaus tehdään tietokoneella DNA:n yhteysohjelman asetuksista. Poistetaan ruksi eräästä kohdasta, en tarkkaan muista sen kohdan nimeä nyt, mutta liittyy kuitenkin tähän nimenomaiseen asiaan.
Nettitikkujahan on ainakin kahta lajiketta. Toinen vaatii ohjelmiston asennuksen ja toinen toimii selaimella reitittimenä.
Ubuntulla toimii kaikki ilman erillistä ohjelmiston asennusta ;-)
Noin se on. En ole ikinä mitään ohjelmia asennellut koska aina olen käyttänyt vain Ubuntua. Asentelut ovat vanhanaikaista windowshapatusta joka sekottaa aina koneen.
Jos osaa niin ei windows:kaan tarvitse mitään tikkujen ohjelmistoja, tosin kukaanhan ei enää ole käyttänyt n.s mokkuloita vuosikausiin.
Ei toimi välttämättä kaikki nettitikut Ubuntussa eikä ilmeisesti muissakaan Linux-distroissa noin vain ja helposti.
Tietoni perustuu omakohtaisiin havaintoihin.
Eräs hankala nettitikku on Huawei E353, ainakin eräät sen versiot. Toimimaan saattaminen ainakin siihen aikaan kun kys. tikkua käytin, vaati networkmanagerin tiedostojen tuntuvaa ropelointia.
Mikäli tikku vaatii jonkun softan asennuksen, se ei välttämättä tule onnistumaan. Lähtökohtaisesti kaikki ohjelmistoasennukset vaativat admin-tunnuksien käyttöä, ja peruskäyttäjällä niitä ei ole. Tässä tilanteessa kannattaisi olla yhteydessä firman it-tukeen, ja pyytää heiltä asennus. Osassa kannettavista on mobiilinetti ihan sisäänrakennettuna, eli sekin kannattaisi selvittää.