Joko kaupunki on lomauttanut työntekijöitään?

Anonyymi

Liikunta ja kulttuuripaikat suljettu, koulut pääasiassa suljettu ja toiminnat alhaalla varmaan monessa muussakin palveluissa. Onko noiden henkilökunta vielä notkumassa toimettomana työpaikoillaan vai onko lomautettu? Yksityisellä sektorilla tule lomautuslappu kouraan välittömästi kun työt näyttää loppuvan, miten on julkisen sektorin eläteillä?

7

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Elämme kohta liki täydellistä punavihreää utopiaa. Kaikki liikkuminen ja tuotanto minimissä, yksityisen sektorin työntekijät työttömänä tai ainakin lomautettuna. Työtä vain julkisen sektorin syöttiläillä joille palkkarahat nostetaan jostain ihmeellisestä loputtomasta taikaseinästä, ja noistakin iso osa puuhastelee sitä työtään etänä kotoaan. Mielenkiintoista nähdä millainen yhteiskunta tästä muodostuukaan kun tarpeeksi kauan jatketaan tätä kokeilua.

      • Anonyymi

        Se taikaesineitä on veronmaksajan lompakko. Etkö sitä tiennyt?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se taikaesineitä on veronmaksajan lompakko. Etkö sitä tiennyt?

        Nyt se on kyllä keskuspankin painokone jonka rahaa meille pumpataan velkana pankkien kautta.


    • Anonyymi

      Ei Toikka nyt jouda tällaisiin keskittymään kun yrittää epätoivoisesti keskittyä löytämään uutta paikkaa minne voisi lähteä karkuun, kun kaikki on mennyt pieleen. Maakuntajohtajan paikka jo karahti alkuvaiheessa nolosti kiville. Ja vielä nolompia olivat selitykset.

      • Anonyymi

        Toikka vois ensimmäiseksi lomauttaa itsensä. Esimerkkiä näyttämään.


    • Anonyymi

      Ei lomauteta. Helmiharri vastustaa.

      • Anonyymi

        No mutta Toikan voisi lomauttaa niin voisi keskittyä hakemaan töitä muualta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      134
      7316
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2680
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      274
      1333
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1069
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      171
      1020
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      73
      971
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      950
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      804
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      15
      783
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      761
    Aihe