Saako lääkäri rukoilla potilaan kanssa?

Anonyymi

Tähän on törmätty taikauskoisimmilla alueilla jopa Suomessa.

Eikö lääkärin olisi parempi keskittyä oikeaan työhönsä taikauskoisen mumbojumbon sijaan? Varsinkin nyt koronaviruksen riehuessa maailmassa luulisi sairaiden hoitamisen olevan tärkeämpää.

14

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei varmastikkaan ole mitään velvollisuutta rukoilla ja eikä tyrkyttää rukoilujaan.

      • Anonyymi

        Oman uskon tarjoaminen, etenkin, jos se on muu kuin potilaan, on käsittääkseni jopa ehdottomasti kiellettyä. Näitä hengellisiä toimintoja varten on sairaalapappi ja potilas voi muutoinkin pyytää jonkun luottamansa seurakunnan esirukoilijan ja keskustelijan vierelleen.

        Aikoinaan j:todistajat kiertelivät sairaaloissa käännyttämässä potilaita perintöjen toivossa. Etenkin sairaala-apulaisiin on j:todistajien oppi uponnut. Tästä syystä tässä asiassa otettiin tiukka linja. Henkilökunta ei saa hyväksikäyttää potilaan luottamusta ja heikkoa asemaa, muutoinkaan.

        Sairaaloissa voi joskus edelleenkin törmätä seurusteluhuoneissa Vartiotorni- ja Herätkää-lehtiin. Ne kannattaa heti viskata roskiin. Niiden taustalla on nk. viekas vaikutin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oman uskon tarjoaminen, etenkin, jos se on muu kuin potilaan, on käsittääkseni jopa ehdottomasti kiellettyä. Näitä hengellisiä toimintoja varten on sairaalapappi ja potilas voi muutoinkin pyytää jonkun luottamansa seurakunnan esirukoilijan ja keskustelijan vierelleen.

        Aikoinaan j:todistajat kiertelivät sairaaloissa käännyttämässä potilaita perintöjen toivossa. Etenkin sairaala-apulaisiin on j:todistajien oppi uponnut. Tästä syystä tässä asiassa otettiin tiukka linja. Henkilökunta ei saa hyväksikäyttää potilaan luottamusta ja heikkoa asemaa, muutoinkaan.

        Sairaaloissa voi joskus edelleenkin törmätä seurusteluhuoneissa Vartiotorni- ja Herätkää-lehtiin. Ne kannattaa heti viskata roskiin. Niiden taustalla on nk. viekas vaikutin.

        Sitten on näitä Hyvä sanoma, Herää valvomaan, Uusi Tie, Sana yms roskalehtiä. Roskiin vaan. Sinne ne kuuluvat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sitten on näitä Hyvä sanoma, Herää valvomaan, Uusi Tie, Sana yms roskalehtiä. Roskiin vaan. Sinne ne kuuluvat.

        Sana on hyvä lehti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sana on hyvä lehti.

        Minä olen Uusitien tilaaja.


    • Anonyymi

      Mielisairaiden vaivoja hoidetaan plasebolla eli rukouksella.

    • Uskonnottomat valittavat, ettei hoitohenkilöstö ehdi edes jutella niin että kaksi sanaa vaihtaisi, ja sitten uskovaiset edellyttävät heidän kanssaan rukoiltavan.

      Okeeei...

    • Luin joskus artikkelin Duodecimistä, lääkärien aikakausilehdestä. Siinä ongelmaksi katsottiin epäluottamus "ateistista" tiedettä edustavaan lääkäriin, ja ei niinkään itse potilaan vaan omaisten osalta.

      Ja sekin nostettiin esiin etteivät lääkärit yksinkertaisesti kykene välttämättä käsittämään jotakin Raamattufundamentalistia tai viidakosta tullutta lukuisiin henkiin uskovaa potilastaan. Heidän näkemyksensä ovat aivan liian kaukana lääkärin näkökulmasta.

    • Anonyymi

      Lääkäri ei saa tietenkään tyrkyttää vakaumustaan. Tuskin lääkärillä on edes aikaa muuhun kuin varsinaiseen työhönsä. Ilmeisesti noissa tilanteissa lääkäri ja potilas tuntevat toisensa uskovaisiksi. Ja jos lääketieteellinen osuus hoidetaan ja pysytään aikataulussa, niin mitäpä ne muut jutut kenellekään kuuluvat. Tuttujen lääkäreiden kanssa höpistään muutenkin kaikenlaista.

      • Anonyymi

        Ei sitä tarvitse tyrkyttää kuten ei ateismiakaan.


    • Anonyymi

      Kyllä saa ja pitääkin jos asiakas sitä pyytää.

    • Anonyymi

      Miksei saisi muka? Vitut nysvistä ateisteista jos tuputtavat evoluutiopaskaansa.
      Rohkea ihminen rukoilee jos siltä tuntuu, eikä välitä yhtään mitä muut ajattelevat

    • Anonyymi

      Patmos-sairaalassa on hoidettu jo miljoona potilasta!

      12.4. vuonna 1994 eli 26 vuotta sitten oli suuri päivä Kairon jätteidenkerääjäyhteisölle Mokattamin slummissa. St. Simon-Patmossairaala avasi ovensa.

      Sairaalan olivat vihkimässä silloinen koptikirkon johtaja, paavi Shenouda III, Suomen silloinen kehitysyhteistyöministeri Toimi Kankaanniemi ja hänen avustajansa Reijo Ahteela sekä Suomen suurlähettiläänä toiminut Garth Castren.
      Saimme projektiin Ulkoministeriön kehitysyhteistyövaroja ja omavastuuosuuden rahoitimme ystäväpiirimme rakkauden lahjoilla.

      Muistan tuon päivän kuin eilisen. Ja kuitenkin aikaa on kulunut niin paljon, että sairaala on poliklinikkansa ja eri osastojen kautta hoitanut peräti miljoona potilasta eli tuon verran käyntikertoja. Kaikki potilaat ovat olleet köyhän Mokattamin jätteidenkerääjäyhteisöön kuuluvia ihmisiä.

      Kiitos Jumalalle Hänen uskollisuudestaan, kiitos jokaiselle Patmosystävälle ja myös työtovereillemme Kairossa. Kiitän myös Patmoksen hallitusta, joka silloin uskalsi lähteä tuohon suurhankkeeseen.

      Kaikki alkoi yhdestä pienestä tilanteesta: pojasta, jonka jalka oli ajettunut hänen astuessaan ruosteiseen naulaan. Lähdin etsimään sairaalaa ja kuulin, ettei slummissa ole lainkaan sairaalaa. Löytyi nuori lääkäri Samuel, joka maalattiaisessa yhden huoneen lääkärinvastaanottotilassa otti vastaan ja hoiti lapsen jalan.
      Tuosta tapahtumasta lähti liikkeelle tapahtumaketju, joka on ihme, joka jatkuu yhä tänä päivänä.

      Nyttemmin Pyhän Simonin Patmossairaalalla on tukija, mutta kummityömme on yhä osa Mokattamin lasten tärkeää tukea ja sairaalan ylilääkäri, tri Samuel Maher on tukemme kohteena ja valvoo koko Lastenapumme työtä Kairossa.

      Tri Samuel Maher lähettää kiitoksensa patmos-ystäville:
      - Haluan kiittää kaikkien näiden Mokattamin jätteidenkerääjä yhteisön köyhien lasten ja perheiden puolesta tästä ihmeellisestä työmuodosta.

      Sairaalamme on tänään ainoa toimiva sairaala alueella ja ottaa vastaan myös koronavirukseen sairastuneita slummin asukkaita.

      Kiitos rukouksesta ja tuesta, joka on yhä tarpeen Mokattamin slummin asukkaille ja erityisesti lapsille, joita saamme tukea.

      Herra on hyvä ja Hänen armonsa pysyy iankaikkisesti.”

      Näin kertoo ja kiittää Pirkko Säilä

    • Anonyymi

      Ehdottomasti saa rukoilla, sitä ei pysty kukaan estämään. Tosin kannaattaa tehdä se salassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      322
      15641
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      162
      10778
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9211
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7213
    9. 239
      6811
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    Aihe