Voikohan sellaisella boxilla missä ei ole korttipaikkaa, saada näkyviin maksullisia kanavia. Onkohan tollaseen boxiin saatavana esim jokin lisälaite tai jotain! Onko täällä jotain sellasii, jotka kopioi kortteja tai tietää tällasesta laittomasta hommasta. Kertokaa!!
onkohan mahdollista
h.e.h
4896
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Voikohan sellaisella boxilla missä ei ole korttipaikkaa, saada näkyviin maksullisia kanavia. Onkohan tollaseen boxiin saatavana esim jokin lisälaite tai jotain! Onko täällä jotain sellasii, jotka kopioi kortteja tai tietää tällasesta laittomasta hommasta. Kertokaa!!"
Jos kerta digiboksissa EI OLE korttipaikkaa, niin ei siihen ole mahdollista saada mitenkään lisälaitetta, joka mahdollistaisi salattujen kanavien katselun. Sellainen digiboksi, jossa on Common Interface-liitentä, niin siihen paikkaan pistetään salauksenpurkumoduuli. Eri salauksenpurkumoduuli mahdollistaa eri suojaksen omaavat kortit toimiin laitteessa.
Jos on boxissa on korttipaikka niin siihenkö voi pistää jonku salauksenpurkumoduulin.? Mikäs se on, tai siis saako niitä miten ja mistä?
"Jos on boxissa on korttipaikka niin siihenkö voi pistää jonku salauksenpurkumoduulin.?"
Se salauksenpurkumoduuli on siinä laitteessa on valmiina, missä on korttipaikka.
"Mikäs se on, tai siis saako niitä miten ja mistä?"
"Eräissä digiboxeissa ei ole varsinaista korttipaikkaa, mutta niihin on rakennettu ns. varaus korttipaikalle. Tällöin digiboxiin tarvitaan lisäksi salauksenpurkumoduuli, johon katselukortti laitetaan. Salauksenpurkumoduulin voi helposti hankki kodinkone- ja antenniliikkeistä.
Eri salauksenpurkumoduuli mahdollistaa eri suojaksen omaavat kortit toimiin laitteessa."
Paljon se salauksenpurkumoduuli maksaa suunnilleen? Mitä tarkoitat "eräissä"? Eli tän hetkinen boxini on maximum.