Etäkoulussa on asennettu oppilaiden käytössä olevaan ohjelmaan toiminto: merkityksellisiä havaintoja (käytössä Team s).
Mitähän tietoja oppilaista tuolla kerätään?
Mitään lupaa tietojenkeruuseen ei tietenkään ole vanhemmilta kysytty.
En löytänyt ohjelmiston ohjeista, miten tuo toimii. Hakeeko se tietyt sanat, mitä oppilas käyttää, vai rekisteröikö vain tunnilla käytetyn ajan, mitä oppilas kulloinkin tekee, milloin palauttaa tehtävät jne.
Kun edes tietäisi mitä tuo on englanniksi, niin tietäisi hakea ohjelmiston ohjeista. Nettihaulla ei löydy, ilmeisesti ihan uusi toiminto.
Kyllä etäkoulu mahdollistaa oppilaiden ihan mahdottoman kyttäämisen.
Merkityksellisiä havaintoja - mitä tarkoittaa koulussa?
7
78
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi et kysy opettajalta tai rehtorilta?
- Anonyymi
Kysytty. Vastaukset. Lopetetaan keskustelu aiheesta. Ei tartte välittää.
Eli eivät halua kertoa.
Kiinnostaa, onko muilla kokemusta tästä...? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kysytty. Vastaukset. Lopetetaan keskustelu aiheesta. Ei tartte välittää.
Eli eivät halua kertoa.
Kiinnostaa, onko muilla kokemusta tästä...?Sitten kysyt kunnan koulutoimistosta. Sieltä pitäisi löytyä henkilö, joka tuntee ohjelmiston ja on neuvonut kouluja.
Jos sekään ei tepsi, niin tee kysymyksestä poliittinen ja soita omalle kunnanvaltuutetullellesi.
- Anonyymi
ota vaan töpseli irti seinästä. Panostat nukkumiseen.
- Anonyymi
Heh.
- Anonyymi
Voihan se tarkoittaa esim. sitä, että ohjelma herjaa opettajalle, jos joku oppilas ei ole käynyt tekemässä määräajassa jotakin. Tai ei ole käynyt ohjelmassa lainkaan, jotta tietää olla yhteydessä esim. puhelimitse.
Teamsiin jää jälki kaikesta, päivämäärät, kellonajat. Samoin kuten seurataan tuntiläsnäoloa ja aktiivisuutta. Ja, kyllä koululla on siihen oikeus jopa velvollisuus.- Anonyymi
Itselle jäi kuva, etteivät itsekään tiedä, mitä kaikkea tuo toiminto tallentaa käyttäjätietoihin, ja mihin kaikkeen antaa käyttöluvat ohjelmiston tekijöille. Opelle vaan kiva toiminto, tietosuojasta viis.
Nuo herjaukset on aika epäinhimillisiä, kun eri kodeissa on erilaisia nettiyhteyksiä ja eri laitteita. Joskus tulee vaan yhteysongelmia.
Kyllä etäkoulu on inhottava niille, jotka normaalikoulussa saavat istua tekemättä mitään. Nyt jokaisen aktiivisuus on syynissä. Jos olet kuin tavallisessa koulussa, tavoite saada päivä kulumaan, niin samaa ei saakaan tehdä etäkoulussa. Kaikki ei voi olla huippuoppilaita. Opettajien vaatimustaso on noussut pilviin.
Isoveli valvoo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3544285Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4763241- 712210
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3411654Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-2031575Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1801477- 1051243
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751232Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121157K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81108