Merkityksellisiä havaintoja - mitä tarkoittaa koulussa?

Anonyymi

Etäkoulussa on asennettu oppilaiden käytössä olevaan ohjelmaan toiminto: merkityksellisiä havaintoja (käytössä Team s).

Mitähän tietoja oppilaista tuolla kerätään?

Mitään lupaa tietojenkeruuseen ei tietenkään ole vanhemmilta kysytty.

En löytänyt ohjelmiston ohjeista, miten tuo toimii. Hakeeko se tietyt sanat, mitä oppilas käyttää, vai rekisteröikö vain tunnilla käytetyn ajan, mitä oppilas kulloinkin tekee, milloin palauttaa tehtävät jne.

Kun edes tietäisi mitä tuo on englanniksi, niin tietäisi hakea ohjelmiston ohjeista. Nettihaulla ei löydy, ilmeisesti ihan uusi toiminto.

Kyllä etäkoulu mahdollistaa oppilaiden ihan mahdottoman kyttäämisen.

7

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi et kysy opettajalta tai rehtorilta?

      • Anonyymi

        Kysytty. Vastaukset. Lopetetaan keskustelu aiheesta. Ei tartte välittää.

        Eli eivät halua kertoa.

        Kiinnostaa, onko muilla kokemusta tästä...?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kysytty. Vastaukset. Lopetetaan keskustelu aiheesta. Ei tartte välittää.

        Eli eivät halua kertoa.

        Kiinnostaa, onko muilla kokemusta tästä...?

        Sitten kysyt kunnan koulutoimistosta. Sieltä pitäisi löytyä henkilö, joka tuntee ohjelmiston ja on neuvonut kouluja.
        Jos sekään ei tepsi, niin tee kysymyksestä poliittinen ja soita omalle kunnanvaltuutetullellesi.


    • Anonyymi

      ota vaan töpseli irti seinästä. Panostat nukkumiseen.

      • Anonyymi

        Heh.


    • Anonyymi

      Voihan se tarkoittaa esim. sitä, että ohjelma herjaa opettajalle, jos joku oppilas ei ole käynyt tekemässä määräajassa jotakin. Tai ei ole käynyt ohjelmassa lainkaan, jotta tietää olla yhteydessä esim. puhelimitse.

      Teamsiin jää jälki kaikesta, päivämäärät, kellonajat. Samoin kuten seurataan tuntiläsnäoloa ja aktiivisuutta. Ja, kyllä koululla on siihen oikeus jopa velvollisuus.

      • Anonyymi

        Itselle jäi kuva, etteivät itsekään tiedä, mitä kaikkea tuo toiminto tallentaa käyttäjätietoihin, ja mihin kaikkeen antaa käyttöluvat ohjelmiston tekijöille. Opelle vaan kiva toiminto, tietosuojasta viis.

        Nuo herjaukset on aika epäinhimillisiä, kun eri kodeissa on erilaisia nettiyhteyksiä ja eri laitteita. Joskus tulee vaan yhteysongelmia.

        Kyllä etäkoulu on inhottava niille, jotka normaalikoulussa saavat istua tekemättä mitään. Nyt jokaisen aktiivisuus on syynissä. Jos olet kuin tavallisessa koulussa, tavoite saada päivä kulumaan, niin samaa ei saakaan tehdä etäkoulussa. Kaikki ei voi olla huippuoppilaita. Opettajien vaatimustaso on noussut pilviin.

        Isoveli valvoo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      160
      4913
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1555
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1469
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1391
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      7
      1119
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1027
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      40
      947
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      915
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      150
      810
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      278
      729
    Aihe