Parhaat 2 1/2 -tasoiset ristikot

Hei

Moni toivoo nimenomaan tämän tasoisia ristikoita. Omasta kokemuksestani Teemu Pallonen laatii parhaat tämän tason ristikot. Niissä on tämän tason ristikoihin juuri sopivasti kieroutta. Ns. rakennevihjeitä ja googlausta ei ole kohtuuttomasti.

Myös Hannu Salokangas on tämän tason ristikoissa parhaimmillaan.

Annan kehuja myös IS Ristikoiden Juha Leinoselle, joka laatii usein IS:n Mantan valinta viikonvaihteeksi. Muutaman hänen laatimansa ristikon olen ratkonut ja ristikot vaikuttavat hyvin laadituilta. Ainakin osa niistä voidaan luokitella tämän tason ristikoiksi.

Sen sijaan Erkki Vuokilan tämän tason ristikoista en erityisesti pidä. Vuokila harrastaa paljon tv-sarja-, elokuva- ja musiikkitriviaa. Joskus tästä triviasta oppii jotain hyödyllistäkin, mutta joskus se vain ärsyttää. Jos tätä triviaa olisi vähemmän, voisin hänenkin ristikoistaan enemmän pitää.

Kertokaa muut lisää kokemuksia. Avasin saman nimisen säikeen omillekin sivuille, joten sielläkin voi heittää kommentteja.

1

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Listasta puuttu ainakin Mirja Pihlajamäki. Itse vihjeet ovat varsin hyvin, vaikka ristikon rakenteesta olisi paljonkin huomautettavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2196
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      104
      1634
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      82
      1318
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1283
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1236
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      59
      1059
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      60
      1034
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1007
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      942
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      814
    Aihe