Kiina on pyrkinyt valloittamaan maailmaa rahan ja pahan voimalla

Anonyymi

Pandemiasalailun jälkeen Kiina yritti muuttaa taktiikkaansa tarjoamalla materaaliapua länteen, mutta epäonnistui, koska apu onkin sekundaa. Jo ennen pandemiaa muutama EU-maa selvitteli, miten eurooppalaista tuotantoa suojeltaisiin kiinalaiselta.
Kiinan vaikutuspyrkimykset länteen on noteerattu ja Kiinan painostus:
Jos puututte meidän sisäisiin asioihimme, teidän kaipaamanne kauppa kanssamme joutuu vaikeuksiin.
Voiko Kiinan maailmanvalloitus jatkua kuin ennen ?
Onko Kiina menettänyt uskottavuuttaan ?

26

74

    Vastaukset 26

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ensin Kiina levittää maailmaan pandemian ja sitten yrittää vielä hyötyä tilanteesta
      myymällä maailmalle sutta ja sekundaa pandemiansa uhreille muka "auttamisen" nimissä. Se on puistattavaa kylmäverisyyttä.

      • Anonyymi

        Ketkä sen viruksen Kiinaan istutti? CIAja Mossad yhdessä , hyvä tilaisuus oli Wuhanissa kun eri maiden sotilasurheilutapahtumat.- Ensimmäinen joka kuoli coronaan oli jenkki! Että silleen :(


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ketkä sen viruksen Kiinaan istutti? CIAja Mossad yhdessä , hyvä tilaisuus oli Wuhanissa kun eri maiden sotilasurheilutapahtumat.- Ensimmäinen joka kuoli coronaan oli jenkki! Että silleen :(

        Että silleen finni apina.

        Ehkä on on aika maanantaina päästää omat miljoonat matkkinoille USA:ssa.


      • Anonyymi

        Kiinahan on Lohikäärmeiden maa eli pahuuden esikuva.


    • Anonyymi

      WHO, Maailman terveyssjärjentö, on antanut ukaasia Kiinalle jo ainakin 10 vuotta sitten hygieniatason nostamiseksi Kiinassa. Kiinan ei tarvitse piitata kenenkään ukaaseista mitään. Kiina on luikerrellut rahalla kaikille mantereille.

      Monia Afrikan valtioita on velkavankeudessa Kiinalle. Etelä-Amerikkaan Kiina
      on jo asemoinut itsensä riistämään myös luonnonvaroja kuten Afrikassakin.
      Australiasta Kiina on ostanut miljoonia hehtaareita maata, taatakseen omilleen ruuan riittävyyden. Kiina omistanee puolet maailma satamista ja jatkaa siirtomaapolitiikkaansa ja luikertelemistaan "hyväntekijnä" joka kolkkaan maailmassa saadakseen lisää taloudellista valtaa.

      Työpaikat lännestä ovat siirtyneet Kiinan "hikipajoihin".

      Jollain tavalla voi jopa alkaa kyetä ymmärtämään amerikkalaisia Trumpin äänestäjiä,
      muttei Trumpin valheita. Ainoa, joka pystyy pistämään Kiinalle hanttiin,
      on Trump. Trump tuli luvanneeksi teollisuuden ja työpaikkojen paluuta takaisin USA: han alueille, josta ne ovat kadonneet.

      Ikävä kyllä, äänestäjät eivät tajunneet silloin, että Trumpin lupaukset
      ovat "vaihtoehtoisia totuuksia", kuten hän itse sanoo.

      Trump on toistaiseksi vain sekoittanut maailmantalouden.
      Aiheuttanut enemmän haittaa kuin hyötyä,
      mutta ehkä myös epävarmuutta Kiinassa,,
      mihin se sitten johtaakaan.

      • Anonyymi

        Trump on jenkkien Haho.
        Syrjäytyneet äänestää sitä, vaikka se valehtelee päin naamaa koko ajan.


    • Anonyymi

      Trump got a sick dick :)

    • Kiina ja sen naapurimaat tuottavat tavaraa siihen tahtiin että hinta pysyy alhaisena, kiinasta tulee elekroniikkaa joka on yhtä hyvää länsimaissa, kännyt yhtä hyviä mitä USA:a mutta paljon halvempia, joiden komponentit valmistetaan kiinassa.
      Ilman kiinaa olisi maailma pulassa suojavarusteita.

      • Anonyymi

        Niin, kyllä meidän täytyy kiittää Kiinaa kaikesta tämän viruksen osalta.:)))))


      • Anonyymi

        Miten niin maailma olisi pulassa suojavarusteissa maailmalla ilman Kiinaa. ????

        Onhan jokaisella maalla mahdollisuus itse valmistaa kaikkia niitä tuotteita, joita Kiinakin valmistaa. Nyt vaan on niin, että Kiina on päässyt huonolaatusilla tuotteilla maailmanmaineeseen vain siksi, koska hinnat ovat alhaiset. Halpa on aina huonoa.

        Kyllä se omavaraistalous on parasta mitä tiedän. Suomessa valmistettu kautta aikain ennen Kiinan halpatuotantoa hyviä suomalaisia tuotteita joka lähtöön. Se vaan niin kulutuskin pysyi silloin aisoissa, kun ostettu tavara/tuote kesti ja oli siis hyvälaatuista. Nyt tuota kiinalaista roinaa tuodaan konttitolkulla valtamerien yli ja suurilla lentokoneilla ihan vaan myynnin takia.

        Nyt on se hetki ottaa Suomen itseään niskasta kiinni ja nostaa itsensä SUOSTA ja aloittaa uudelleen suomalainen tuotanto. Pois pois kiinalaiset huonot ja halvat täältä. Emme elätä kiinalaisia. Se siitä ja piste.


    • Anonyymi

      Who salasi. Kiina hoiti omalla tavallaan, sinä maksat, älä syytä maita, taistelu jatkuu, oma kansa ensin. Kiinassakin

      VOITTAJAN ON HELPPO HYMYILLÄ. Toinen Kiina, Taiwan, ei ole W.H.O. - järjestössä eikä YKssa, se on varakas elektroniikkamaa, ei ota matuja, koska tietää ulkkarisorron (Kiina), oma kansa ensin, muut eivät auta, puhuvat kyllä. Taiwan tiesi koko ajan, mitä Kiinassa tapatuu ja toimi, ei koronavirusta eikä siihen kuolleita

      Nyt maailman urheiluohjelmat ja kisat on JOKA PAIKASSA lopetettu koronan takia. On yksi poikkeus, Taiwan. Siellä alkaa uusi kausi

      Maailman ainoat urheilukisat ja ne näytetään maailmalle ilmaiseksi, selostus englanniksi. Maailma ei hyväksy Taiwania YKhon. Mutta kadehtii nyt. Katsotuimmat https://time.com/5822240/watch-taiwan-baseball-live-free/

    • Anonyymi

      MIKSI TAAS POISTETTIIN TOTUUS ?!

      Presidentti Donald Trumpin hallituksen harkitsevan WHO:n rahoituksen leikkaamista mm. koska ”WHO vaikuttaa käsittäneen kaiken koronaviruspandemiaa koskevan väärin” ja olevan Kiinaan päin kallellaan.

      https://www.nationalreview.com/news/coronavirus-president-trump-funding-world-health-organization/

      Kenya Confidential uutisoi Bill Gatesin ja George Sorosin — jonka Open Society -säätiö alajaostoineen rahoittaa värivallankumouksia — omistaman, Wuhanissa sijaitsevan Wuxi Pharmaceuticalsin (Wuxi AppTec) solmineen kumppanuuden Kiinan kanssa koronavirusrokotteen tuottamiseksi. Tuottajaksi on valikoitunut BrightGene Bio-Medical Technology, jonka on määrä syntetisoida Gilead BioSciences -yhtiön Remdesiviristä koronavirukseen tepsivä tuote. Mainittu Sorosin yritys tuotti ensimmäisen monista toimimattomiksi havaituista koronavirustesteistä.

      https://vastavalkea.fi/2020/04/08/who-suunnittelee-rahoittajineen-digitaalista-id2020-identiteettia/

      • Anonyymi

        Gilead julkaisi kokeet remdesiviristä jo torstaina iltana itse Chicagossa pörssien jo ollessa kiinni

        Hysteerinen nousu alkoi ympäri maailmaa alustavasta julkistuksesta dow nosi melkei 3 pros ja itse Gilead kymmenen

        Mutta vain osa lääketehtaista rikastuu eivät ollenkaan kaikki sen sijaan esim. teknologia ja konepajat rikastuvat. Pankit olivat eilen vedossa

        Venäläiset virustaudit tulevat idästä päin Kiinaan leviämään Heilongjiang province, according to authorities Kiina sulkee Venäjän ulos


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Gilead julkaisi kokeet remdesiviristä jo torstaina iltana itse Chicagossa pörssien jo ollessa kiinni

        Hysteerinen nousu alkoi ympäri maailmaa alustavasta julkistuksesta dow nosi melkei 3 pros ja itse Gilead kymmenen

        Mutta vain osa lääketehtaista rikastuu eivät ollenkaan kaikki sen sijaan esim. teknologia ja konepajat rikastuvat. Pankit olivat eilen vedossa

        Venäläiset virustaudit tulevat idästä päin Kiinaan leviämään Heilongjiang province, according to authorities Kiina sulkee Venäjän ulos

        "Venäläiset virustaudit tulevat idästä päin Kiinaan leviämään Heilongjiang province, according to authorities Kiina sulkee Venäjän ulos"

        Jos luet nuo linkit niin selviä sinullekin kuka käskee ja kuka vikisee tässä nykyajassa..


        "Onneksi meillä on pääministeri, joka on tarttunut tiukasti toimeen ja poseerannut Vogue lehdelle. Tekisikö syytön niin?"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Venäläiset virustaudit tulevat idästä päin Kiinaan leviämään Heilongjiang province, according to authorities Kiina sulkee Venäjän ulos"

        Jos luet nuo linkit niin selviä sinullekin kuka käskee ja kuka vikisee tässä nykyajassa..


        "Onneksi meillä on pääministeri, joka on tarttunut tiukasti toimeen ja poseerannut Vogue lehdelle. Tekisikö syytön niin?"

        En ole lukenut
        Voguejutut ovat jotain ylehasaria varmaan
        Toimittajissa on feminismiä joka näkyy naisedustajien ylistyksenä helvisipilöille

        Sdpn gallupmenestys perustuu voittovaunuilmiöön eli lipunympärilläpyörimiseen

        Pyysin Hahoa kirjoittamaan tästä

        ""EKoreassa hallitus sai massiivisen vaalivoiton, kyseessä on myös vallassaolijoiden vaunuun nouseminen kriisissä
        Halla-aho saisi kirjoittaa tästä ilmiöstä nyt tänne
        Haho ”Googlausvinkki: ”Rally-round-the-flag””


      • Anonyymi

        Tätä paskaa äärioikeisto on levittänyt maailmalla viimeaikoina, nyt perämetsän juntit Suomessa ovat heränneet. Säälittävää.....


    • Anonyymi

      Suomalainen rasisti itkee, että pakolainen on meidän tuho.
      Kiina on koko maailman tuho.

      • Anonyymi

        Go China Go :) Ex Oriente Lux !


    • Oletko huomnnut, että Kiina rahoittaa valtavasti muuta maailmaa, ostaa vaikutusvaltaa! Yhdysvallat on ÄÄRIMÄISEN velkaantunut valtio ja yksi suurimmista velkojista on Kiina...

      • Anonyymi

        Trumpin USA on kreikan tiellä.


      • Anonyymi

        Totta, Kiina melkeinpä hallitsee monia velkaantuneita maita,
        puoli Afrikkaakin on velkaikeessä Kiinalle.
        Kiina ei tee strategioita muutamaksi vuodeksi,
        sen strategiat on kauaskantoisia,
        maitten velkaannuttaminen on yksi harkittu PT-suunnitelma.


      • Anonyymi

        Fakta pöytään kiitos!

        "Onneksi meillä on pääministeri, joka on tarttunut tiukasti toimeen
        ja poseerannut Vogue lehdelle. Tekisikö syytön niin?"

        Nimimerkillä Keinohenkilötunnus n:o 1


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Fakta pöytään kiitos!

        "Onneksi meillä on pääministeri, joka on tarttunut tiukasti toimeen
        ja poseerannut Vogue lehdelle. Tekisikö syytön niin?"

        Nimimerkillä Keinohenkilötunnus n:o 1

        Hyi sentään mikä persu.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      234
      1432
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      249
      990
    3. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      68
      762
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      713
    5. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      86
      688
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      109
      599
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      573
    8. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      564
    9. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      46
      548
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      525
    11. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      40
      471
    12. 31
      451
    13. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      75
      440
    14. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      412
    15. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      45
      407
    16. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      397
    17. 30
      393
    18. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      27
      390
    19. Oletteko täyttä sataa?

      Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?
      Ikävä
      33
      390
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      371
    Aihe