Kun hengityssuojamia on nyt vaikeaa saada siviilikäyttöön niin minä olen käyttänyt terveyssidettä nenän ja suun edessä. Ihan hyvin on toiminut. Kannattaa tosin käyttää puhdasta sidettä eikä käytettyä.
Terveys vinkki
Anonyymi
13<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Pöksymallin vaippa pysyy paremmin kun sen voi vetää niinkuin pipon päähän. Jos vielä suun ja sierainten kohille tekee kynällä reijät niin ilma kulkee nätimmin.
HUS sika metsään.Etelän terveydenhoito on täyttä Sirkus Finlandiaa.
Minä asensin peräsuolesta putken suoraan sieraimiin.
Näin saa aikaan ns. suljetun kierron. Nyt on ulkoistettu hengitysilmassa olevat viurukset ja taudin aiheuttajat.
Sdp.n edustajan kanta putkia tai ei.
Oulun kaupunginvaltuutettu Sari Halonen sätti kuusamolaisia Facebook-ryhmässä: "Melkein voi toivoa, että sairastaisitte pahimman kautta te vaikeroijat ja surkeat olennot"
Kun taas kepun edustaja Moilanen vertasi
heikompi osaisia ihmisiä , ihmis roskiin.
Voisit vaikka tuolle Haloselle suositella sitä putkea.
Se liimattava on tosi kätevä,pysyy pitää eikä pärise.
Ihmisen mieli näyttää sairastuvan pahasti. Suorastaan kuvotti, kun luuli, että aihe on fiksumpikin. Alhainen sivistystaso, saa nämä alatyylin edustajat liikkeelle.
Täällä kirjoittaminen ei kerro älykkyydestä taisivistystasosta mitään. Hyvinkinl ukenut ihminen saattaa omata erikoisen huumorintajun ja kirjoittaa vaikka kuinka hassuja asioita. Tosin taas todellinen typerys voi yrittää esittää älykästÄ ja kantaa ottavaa yksilöä,kirjoittelemalla korona viruksen torjunnasta,räjähtävistä voimallista , atomipommista , pihojen kevät siivouksista , Kiuruveden hoivakodeista.....ym
Yrität sinäkin esittää moniselitteisesti tavallisia asioita. Se tiedetään, että itseään parempina pitäviä, löytyy pahimmasta päästä.
On tullut Pyhäjärven hallintoa seuratessa noista "kekkuloivista," hyvin selkeästi esiin.
Viuhtovat näilläkin palstoilla omine ohjeineen, hyvin selkeästi. Jopa olevinaan, miehinen mies, mutta mummoja seinustalla jututtava tyhjän puhuja. Kommentti, johon edellä olevaan otin kantaa, edustaa just näitä konkareita. Halleluja kirkkokuorossa huilataan.
Todella selkeää kirjoittelua???? Menikö tunteisiin tunteisiin? Hermostuko helposti? Provosoidutko? Kirjoitatko asioista joiden ymmärtäminen on vaikeaa? Piirrä tussilla piste seinään ja tuijota sitä muutama tunti joka päivä.
Mitä vaikea saada suojaimia, wessapaperista, toluspyyhepaperista, suberlonia suodattimeksi, kiinnitys tiukasti kaksipuoleisella teipillä, tai muulla kiinnikkeellä, pihkalla.
-liikaa käyneet kouluja, eivät osaa ommella, silmäneula ja rihmalanka, olivat ennen vanhaan ahkerien ja keksiliäiden ompelijoiden työkaluja
-nykyään lukeneiden työkalupakissa on lomarahaa ja coronaviirusta ja tietenkin huulipunaa
Suomi on highteknologian luvattu maa? On nokiat ym... Mutta yksinkertaisia maskeja ei osata valmistaa!! Mahtava oljyn-, ilman ja polttoaineen suodatin tehdas on Sievissä. Ei sielläkään innovaatio aauttaanut. Naamasuojia ostettiin Kymmenellä miljoonalla Kiinasta!!?? Tarpeeseen nähden aivan liian vähän. Voitteko kuvitella montako senttiä Kiinassa tuommoinen paperisuodatin oikeesti maksaa!!
Wicky.....snapanderina.....siihen.totuus uppoaa....eikä kanna kauas....katsokaa Pyhäjärven yleiskuvaa. Kauhistus on tuo kirkolle menevä tie. Yksi räikeä esimerkki välinptämättömyydestä, rahojen ja asioiden väärästä ohjailusta.
Tie 27 - kevyenliikenteen väylän puuttuminen, edelleen!
Lahot röttelöt "kaunistaa" kuntamme kuvaa. kurjistaa yleisilmettä edelleen.
Lopettavat yksityisyrittäjät, tyhjät liikehuoneistot, saako edes tuo kuntahallinnossa mitään vipinää? Turha syyttää koronavirusta tässä vaiheessa. Tekosyitä hallinnolla, osaamattomuudella riittää. Ei kannattaisi enää kirjoitella pamfletteja, koko kuntahistoriasta. Se on aikansa elänyttä paatosta.