Minun ongelmani on nyt se, että en osaa hypätä köyteen oikein. Tässä Tomb Raiderissa joutuu jo harjoituskentässä hyppäämään köyteen, ja siinä minä jotenkin onnistuin, mutta pari kenttää myöhemmin tulee sama ongelma, enkä vain pääse eteenpäin. Että voisiko joku auttaa, esimerkiksi kertomalla missä järjestyksessä niitä näppäimiä kannattaa painaa yms. Tähän ongelmaan ei läpipeluuohjeet auta.
Hyppääminen nköyteen TR4:ssa
-tiina
8445
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Katso tarkasti että olet suorassa linjassa köyttä kohti, sitten hyppäät(jos köysi on kaukana pitää ottaa vauhtia) ja köyden vierellä paina action nappia ja pidä se pohjassa ettet tipahda!
...siitä köydestä täytyisi päästä poiskin. Ja jos jään vain roikkumaan siihen köyteen, en pääse enää vauhtiin uudestaan
pleikkarilla,niin laran saa heilumaan köyden kanssa,kun painaa jompaa kumpaa r1 tai r2:sta.Muistaakseni
R2 pitää painaa nii heiluu sillä köydellä
Aseta Lara aivan kohtisuoraan köyteen nähden niin, että köysi näkyy Laran pään edessä puolivälissä. Käytä apuna katselunäppäintä. (PC:llä Ins 0 ainakin minulla)
Ota tarvittaessa vauhtia ja hyppää köyteen painamalla eteenpäin alt(hyppy) ctrl(tarttuminen) tai paikaltaan hypäten alt eteenpäin ctrl.
Kun kiikut köydessä, pidä tarttumisnäppäin pohjassa (ctrl).
Laskeudu alasnuoli-näppäimellä aivan köyden päähän. Pidä ctrl pohjassa.
Laraa voi suunnata haluamaansa suuntaan nuolinäppäimillä. Käytä katsomisnappulaa taas kerran jos vaikkapa sinun pitää hypätä köydestä köyteen missä pitää olla tarkkana.
Ota vauhtia painamalla sprint-näppäintä. Pidä se pohjassa niin Lara keinuu ja kun olet täydessä vauhdissa ja haluat hypätä köydestä vaikkapa kauempana olevalle kielekkeelle, paina alt eteenpäin ja tarvittaessa vielä ctrl jotta Lara saa kielekkeestä kiinni. Ctrl-näppäintä voi käyttää apuna myös hypyn hienovaraisessa pidentämisessä ja sillä voi estää seiniin törmäilyn kun Laran kädet ottavat vastaan.
Jos vauhti on riittävä eikä sinun tarvitse hypätä köydestä, päästä silloin vain irti. Variaatioita kyllä löytyy ja köyden kontrolloimisen kyllä oppii harjoittelulla.
Nuo ohjeet olivat todella selvät, täytyykin kokeilla.
Nyt pääsin The valley of the kings-kenttään eli todella alussa olen vasta. Kivaa päästä taas ulos, minusta ne pyramidit yms. ovat jotenkin ahdistavia.
Mukavaa jos pääsit jatkamaan! Köysillä heilumista on odotettavissa paljon lisää, etenkin Catacombsissa voi iskeä ärsytys kun on niin vaikea hyppiä köydestä toiseen vaikka kuinka koittaa asetella Laraa suoraan.
Ulos on todella helpotus päästä Burial Chambersin jälkeen..se oli varsinkin ensimmäisillä kerroilla varsin ahtaanpaikankammoinen paikka..O_o Seuraavan kerran joudut ahdistavuuksiin Tomb of Semerkhetissä ja Guardian of Semerkhetissä. Ja monta kertaa niiden jälkeen.. Cairo on minusta kaikkein ahdistavin Lastiksen paikka.