Hei, onko tietoa mistä johtuu ongelma että videotykin kuva katoaa muutamaksi sekunniksi kun asunnossa muualla kytketään valot päälle/pois? Tykki pysyy päällä ja äänet kuuluu, mutta kuva katoaa.
Veikkaisin jännitteen muutosta jonka takia tulee jokin härö, kokeilin kuitenkin https://www.verkkokauppa.com/fi/product/57573/fmqnq/APC-PM6-GR-ylijannitesuoja?list=OZCYkRMKuHNMKuIwo tuollaista pistorasiaa, jonka pitäisi vaimentaa sähköverkon häiriöitä. Ei korjautunut ongelma.
Tykkinä on Epson eh-tw6000.
Videotykin kuva katoaa valoja kytkiessä
6
3007
Vastaukset
Kokeile saatko lainaksi jostain UPS:ia ja testaa sillä.
Mielestäni tuo vika kuulostaa aika pahalta sikäli, että voi kieliä vakavammasta viasta kämpän sähköissä kuin sinänsä pieni harmi videokuvan katoamisesta muutamaksi sekunniksi.
Ehkä saisit lainaan myös sähkömiehen? ; )- Anonyymi
Ups pitäisi löytää lainaan ja testata. Sähkäri kävi vasta eri asiaan liittyen ja kyselin samalla tuosta, mutta ei ottanut siinä oikein kantaa asiaan ja vaihdettiin kaikki rasiat maadoitetuiksi toivoen että vika korjautuisi sillä. Näin ei kuitenkaan käynyt.
- Anonyymi
Selvitin ongelmaa sen verran että vahvistin jonka kautta kuva ja ääni kulkevat, pätkäisee kuvan kun valoihin kosketaan. Videotykki ei kuitenkaan herjaa etteikö saisi signaalia, vain kuva katoaa hetkeksi.
- Anonyymi
Todennäköisesti jännitteenalenema valoja kytkiessä.
Vanhat loisteputket?- Anonyymi
Talossa tosiaan on loisteputket! Tosin kerkesin jo muuttaa kyseisestä asunnosta pois niin ei selviä olisiko se ratkaissut ongelman.
- Anonyymi
Tuliko muutolla kuntoon
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3191761Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751264Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831257- 1331136
- 74883
- 84843
- 48823
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro117777- 48770
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60716