Videotykin kuva katoaa valoja kytkiessä

Anonyymi

Hei, onko tietoa mistä johtuu ongelma että videotykin kuva katoaa muutamaksi sekunniksi kun asunnossa muualla kytketään valot päälle/pois? Tykki pysyy päällä ja äänet kuuluu, mutta kuva katoaa.

Veikkaisin jännitteen muutosta jonka takia tulee jokin härö, kokeilin kuitenkin https://www.verkkokauppa.com/fi/product/57573/fmqnq/APC-PM6-GR-ylijannitesuoja?list=OZCYkRMKuHNMKuIwo tuollaista pistorasiaa, jonka pitäisi vaimentaa sähköverkon häiriöitä. Ei korjautunut ongelma.
Tykkinä on Epson eh-tw6000.

6

3007

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeile saatko lainaksi jostain UPS:ia ja testaa sillä.

      Mielestäni tuo vika kuulostaa aika pahalta sikäli, että voi kieliä vakavammasta viasta kämpän sähköissä kuin sinänsä pieni harmi videokuvan katoamisesta muutamaksi sekunniksi.

      Ehkä saisit lainaan myös sähkömiehen? ; )

    • Anonyymi

      Ups pitäisi löytää lainaan ja testata. Sähkäri kävi vasta eri asiaan liittyen ja kyselin samalla tuosta, mutta ei ottanut siinä oikein kantaa asiaan ja vaihdettiin kaikki rasiat maadoitetuiksi toivoen että vika korjautuisi sillä. Näin ei kuitenkaan käynyt.

    • Anonyymi

      Selvitin ongelmaa sen verran että vahvistin jonka kautta kuva ja ääni kulkevat, pätkäisee kuvan kun valoihin kosketaan. Videotykki ei kuitenkaan herjaa etteikö saisi signaalia, vain kuva katoaa hetkeksi.

    • Anonyymi

      Todennäköisesti jännitteenalenema valoja kytkiessä.
      Vanhat loisteputket?

      • Anonyymi

        Talossa tosiaan on loisteputket! Tosin kerkesin jo muuttaa kyseisestä asunnosta pois niin ei selviä olisiko se ratkaissut ongelman.


    • Anonyymi

      Tuliko muutolla kuntoon

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      319
      1761
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1264
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1257
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      133
      1136
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      74
      883
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      84
      843
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      823
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      117
      777
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      770
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      716
    Aihe