Minä olen jotain parisataa laukausta Glockilla ampunut ja ammuin sillä yhtä hyvin kuin pienoispistoolillakin. Tarkkuus on ok ja mitä olen luotettavuudesta lukenut niin se on moitteeton.
Se mikä mieltäni askarruttaa on että miten polymeeri runko kestää mekaanista rasitusta tai hankausta? Minulla on ollut useampi Glock M78 veitsi ja niissä käytetään samaa polymeeriä kuin pistoolissakin.
Mitä olen heittoveitsinä niitä käyttänyt niin se kahva alkaa enemmän tai vähemmän kulumaan mutta itse veitsen teräs pysyy aika hyvin kuosissa.
Huolestuttaa lähinnä polymeerin kestävyys ajan hammasta vastaan ja kymmeniä vuosia kotelosta vetoa.
Glock kokemuksia?
6
2594
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän mikään ikuista ole, mutta tuskin saat Glockkia kulutettua puhki. Aseen muu mekaniikka antautuu ennen sitä. Tietenkin jos harjoittele vain vetoa ilman ainoatakaan laukasta, niin silloinkymmenien tuhansien toistojen kuluttama vaikutus alkaa näkyä. Itse ammun useita tuhansia laukauksia vuosittan ja harjoitteisiin sisältyy myös kotelosta vetoja enkä ole havainnut mitään suurempia kuluneisuuksia. Yleensä jyvä alkaa kiiltää sinistyksen kuluessa ym. pientä ja palautusjousia kannattaa vaihtaa. Jos ammut paljon, niin mikään pistooli ei kestä kymmentä vuotta.
- Anonyymi
Glockin alakerta on tehty Nylon66 muovista. Jos se kuluu liikaa tai hajoaa, niin uuden rungon saa parilla sadalla eurolla. Muut osat maksavat muutaman euron. Muuten Glock on todella kestävä ase.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Glockin alakerta on tehty Nylon66 muovista. Jos se kuluu liikaa tai hajoaa, niin uuden rungon saa parilla sadalla eurolla. Muut osat maksavat muutaman euron. Muuten Glock on todella kestävä ase.
Aika kova hinta jos parisataa joutuu pulittamaan alakerrasta. Kun ostaa koko teräksisen aseen niin kestää eikä tarvitse alakertaa uusia.
Nykyajan hullutuksia nämä muovirunkoiset, jotkut tykkää ja onhan se kevyempi vyöllä kantaa. Palvelusaseeksi esim. poliisille ymmärrän muovirunkoisen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aika kova hinta jos parisataa joutuu pulittamaan alakerrasta. Kun ostaa koko teräksisen aseen niin kestää eikä tarvitse alakertaa uusia.
Nykyajan hullutuksia nämä muovirunkoiset, jotkut tykkää ja onhan se kevyempi vyöllä kantaa. Palvelusaseeksi esim. poliisille ymmärrän muovirunkoisen.Kyllä se teräs kuluu yhtälailla. Yleensä pistoolin ampuu rikki, jos ei ymmärrä vaihtaa luistin jousta muutaman tuhannen laukauksen välein. Itse runko harvemmin kuluu.
- Anonyymi
Miksi toiset pitävät tätä asetta parhaana ja toiset täysin ala-arvoisena mm. Ei varmista ja pomppii kovin ammuttaessa.
- Anonyymi
Ei kai kukaan pidä clokkia parhaana pistoolia. Se on kuitenkin parhaita palveluspistooleita. Ihan vain tiedoksi, että myös clokissa on varmistin eikä sen rekyyli ole poikkeuksellinen, jos osaa oikean aseotteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M637229Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1223959Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463866Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn542885Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art1072503Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e592315Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362142KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2492042Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu61891Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj361720