Glock kokemuksia?

Anonyymi

Minä olen jotain parisataa laukausta Glockilla ampunut ja ammuin sillä yhtä hyvin kuin pienoispistoolillakin. Tarkkuus on ok ja mitä olen luotettavuudesta lukenut niin se on moitteeton.

Se mikä mieltäni askarruttaa on että miten polymeeri runko kestää mekaanista rasitusta tai hankausta? Minulla on ollut useampi Glock M78 veitsi ja niissä käytetään samaa polymeeriä kuin pistoolissakin.
Mitä olen heittoveitsinä niitä käyttänyt niin se kahva alkaa enemmän tai vähemmän kulumaan mutta itse veitsen teräs pysyy aika hyvin kuosissa.

Huolestuttaa lähinnä polymeerin kestävyys ajan hammasta vastaan ja kymmeniä vuosia kotelosta vetoa.

6

2860

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän mikään ikuista ole, mutta tuskin saat Glockkia kulutettua puhki. Aseen muu mekaniikka antautuu ennen sitä. Tietenkin jos harjoittele vain vetoa ilman ainoatakaan laukasta, niin silloinkymmenien tuhansien toistojen kuluttama vaikutus alkaa näkyä. Itse ammun useita tuhansia laukauksia vuosittan ja harjoitteisiin sisältyy myös kotelosta vetoja enkä ole havainnut mitään suurempia kuluneisuuksia. Yleensä jyvä alkaa kiiltää sinistyksen kuluessa ym. pientä ja palautusjousia kannattaa vaihtaa. Jos ammut paljon, niin mikään pistooli ei kestä kymmentä vuotta.

      • Anonyymi

        Glockin alakerta on tehty Nylon66 muovista. Jos se kuluu liikaa tai hajoaa, niin uuden rungon saa parilla sadalla eurolla. Muut osat maksavat muutaman euron. Muuten Glock on todella kestävä ase.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Glockin alakerta on tehty Nylon66 muovista. Jos se kuluu liikaa tai hajoaa, niin uuden rungon saa parilla sadalla eurolla. Muut osat maksavat muutaman euron. Muuten Glock on todella kestävä ase.

        Aika kova hinta jos parisataa joutuu pulittamaan alakerrasta. Kun ostaa koko teräksisen aseen niin kestää eikä tarvitse alakertaa uusia.
        Nykyajan hullutuksia nämä muovirunkoiset, jotkut tykkää ja onhan se kevyempi vyöllä kantaa. Palvelusaseeksi esim. poliisille ymmärrän muovirunkoisen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aika kova hinta jos parisataa joutuu pulittamaan alakerrasta. Kun ostaa koko teräksisen aseen niin kestää eikä tarvitse alakertaa uusia.
        Nykyajan hullutuksia nämä muovirunkoiset, jotkut tykkää ja onhan se kevyempi vyöllä kantaa. Palvelusaseeksi esim. poliisille ymmärrän muovirunkoisen.

        Kyllä se teräs kuluu yhtälailla. Yleensä pistoolin ampuu rikki, jos ei ymmärrä vaihtaa luistin jousta muutaman tuhannen laukauksen välein. Itse runko harvemmin kuluu.


    • Anonyymi

      Miksi toiset pitävät tätä asetta parhaana ja toiset täysin ala-arvoisena mm. Ei varmista ja pomppii kovin ammuttaessa.

      • Anonyymi

        Ei kai kukaan pidä clokkia parhaana pistoolia. Se on kuitenkin parhaita palveluspistooleita. Ihan vain tiedoksi, että myös clokissa on varmistin eikä sen rekyyli ole poikkeuksellinen, jos osaa oikean aseotteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      64
      1780
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1189
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      973
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      16
      859
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      81
      636
    6. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      632
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      92
      595
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      528
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      505
    Aihe