Venäjän federaation tutkintakomitea käynnistää selvityksen siviilien tappamisesta Karjalassa jatkosodan aikana. Suoraan presidentti Vladimir Putinin alaisuudessa toimiva komitea ilmoittaa asiasta verkkosivuillaan.
Tutkinta koskee vuosia 1941–1945 ja perustuu Venäjän rikoslakiin. Selvityksessä tullaan hyödyntämään uutta arkistomateriaalia, jota Venäjän turvallisuuspalvelu FSB julkaisi viime viikolla.
Tiedotteen mukaan suomalaismiehittäjät perustivat ”keskitysleirejä”, joilla ”tuhottiin” slaavilaisia sotavankeja ja siviilejä. Tutkintakomitea nimittää tapahtunutta ”kansanmurhaksi”, joka suoritettiin karjalaisen siviiliväestön rodun perusteella.
Aiemmin salatuista materiaaleista on käynyt ilmi uusia tietoja leirien kurjista oloista. Valtio-omisteinen tietotoimisto Ria Novosti otsikoi viime viikolla uutisensa materiaaleista sanoin ”tarina suomalaisesta natsismista”.
– Suomalaisten hyökkääjien ja heidän avunantajiensa toimista neuvostoliittolaista siviiliväestöä kohtaan tehdään asiaankuuluva lainopillinen arvio, tutkintakomitean tiedotteessa todetaan.
– Rodulliseen ylivertaisuuteen ja vihaan perustuvat teot pitäisi tuomita vuosikymmenien jälkeenkin. Tämän tyyppiset rikokset eivät vanhene.
Itä-Karjalaan perustettiin jatkosodan aikana ylipäällikkö C. G. E. Mannerheimin käskystä ”siirtoleirejä”, joille eristettiin muun muassa venäläistä väestöä ja muita ”epäkansallisia”. Leireillä oli enimmillään noin 24 000 vankia, joukossaan runsaasti naisia ja lapsia.
Venäjä epäilee Suomea kansanmurhasta jatkosodan aikana
11
59
Vastaukset
- Anonyymi
Suomalaisten tekemät vankileirit olivat aika ja silloiset tavat huomioiden vangeille kohtuu hyviä. Ruokaa ei ollut tarpeeksi edes omille sotilaille, saati sitten vangeille. Varmaan monenlaista kurjuutta tapahtui ja kärsimystä oli, mutta aika huomioiden suomalaiset eivät pyrkineet sellaisiin toimiin, kuin esim. Venäjä ja Saksa.
Venäläinen ja muukin vankiväestö oli jo leireille tullessaan huonokuntoista ja moni kuoli entisiin tauteihin, sairauksiin, joita leirielämä pahensi. Moni myös selvisi ja oli myös suomalaisten taholta toimintaa, jossa vanki lähetettiin töihin maataloon, siellä elämä oli varmaan jopa parempaa, kuin kotipuolessa Venäjällä.
Venäjä itse on syyllistynyt valtaviin kansansiirtoihin mm. Virosta jne. leireille Siberiaan ties minne, joten on outoa, että yleensä otetaan esille suomalaisten vankileirejä, jotka olivat aivan toista mitä Venäjän vastaavat tai Saksan, jossa miljoonia tapettiin monella tavalla.
Oli tietenkin sekä siviiliväestö että sotilas vankeja. Sellaisia pieniä "väliaikaisia" kokoomaleirejäkin oli, joissa venäläisiä sotilaita. Heidän asemansa oli tietenkin olla vankina, eikä olot olleet luksus hotelli tasoa. Tiedän hituisen näistä, koska isäni näki ja oli tekemisissä hieman naapureiden kanssa silloin joskus. Puutetta ja kurjuutta, epätietoisuutta tulevasta oli kaikilla, niin vangeilla kuin myös suomalaisilla sotilailla. - Anonyymi
Kun Neuvostoliitto aloitti ja kävi Suomea vastaan sotaa, niin ei kai nyt kovin outoa ole, että vankileireilläkin juuri venäläiset vangit olivat erityistarkkailussa muihin esim suomalaisiin ja suomalaistaustaisiin verrattuna.
Sekin lienee selvää, ettei sodan ajan vankileireillä olot vastanneet lähelläkään rauhanajan vankilaoloja. Tietysti Venäjä voisi esittää omien sotavankileiriensä ja sinne aiemmin kovalla innolla muuttaneiden siviilien oloja vaikkapa ihan vertailukohteena. Eihän Stalin sentään ihan kaikkia heitäkään teloittanut.
Tämä taas monenkohan kerran aloitettu tutkinta olisi periaatteessa tietysti ihan ok, ellei kyseessä oli poliittinen propaganda ja sen tarkoitusperät mahdollisesti jopa pelottavia. Avoin kansainvälinen tutkinta jonkin kansaivälisen näihin tutkimuksiin perehtyneen organisaation johtamana. Mukana tietysti asiantuntijat myös Suomesta ja Venäjältä.
Samalla voisi tutkia muitakin sotarikoksia, vaikkapa partisaanien terroritekoja pitkin Suomen itärajan siviilikohteissa. - Anonyymi
Meidän naapurikylässä oli kuulemma sotavanki maatöissä, aliupseerimies, joskus nyt rauhan aikaan hän oli yhteydessä kyseisen talon väkeen, oli kertonut että hän repi natsat irti ja tekeytyi sotamieheksi kun vaihtojuna meni rajan yli, oli komennettu upseerit ulos junasta ja ammuttu siihen radan varteen.
Näitäköhän nyt yritetään suomalaisten syyksi? - Anonyymi
Juutalaisia oli Talvisodassa joukolla mukana - kasaareja Raattentiellä kaksi divisioonaa suoraan Ukrainasta.
- Anonyymi
Putin nuoret, niillehän tämä vale voi upota ja onko tarkoituskin.
- Anonyymi
ei tuota ilman päämäärää tehdä nyt pitää jakaa singot ja olalta
ammuttavat ilmatorjuntaohjukset maakunnan miehille heti- Anonyymi
https://bb.lv/statja/tehno/2019/10/14/uchyonyy-izssha-raskroyu-sekret-kto-pravit-amerikoy-i-rossiey-gotovy
Näyttää siltä, että kansat ei ole muuta kun ärsytettyinä toistensa kimpussa. Todelliset syyt ovat muualla. Tuossa linkissä on painavaa tekstiä, ja aiheuttaa kysymyksen siitä, kannattaako puhua "Suomen" tulevaisuudesta, vai kansan tulevaisuudesta? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://bb.lv/statja/tehno/2019/10/14/uchyonyy-izssha-raskroyu-sekret-kto-pravit-amerikoy-i-rossiey-gotovy
Näyttää siltä, että kansat ei ole muuta kun ärsytettyinä toistensa kimpussa. Todelliset syyt ovat muualla. Tuossa linkissä on painavaa tekstiä, ja aiheuttaa kysymyksen siitä, kannattaako puhua "Suomen" tulevaisuudesta, vai kansan tulevaisuudesta?https://bb.lv/statja/tehno/2019/10/11/professor-izssha-strashnyy-prognoz-porossii
Osaisko joku suomentaa (täsmentää) tuon mitä puhutaan Suomesta?
- Anonyymi
Trumpin ja Putinin kehonkielestä pystyi lukemaan aika paljon kesällä 2018. He kävelivät lehdistön eteen keskusteltuaan, Putin rehvakkaana ja voitonriemuisena.
Trump mietteliäänä, ja pienen hetken hänen kasvoillaan näkyi pelko. Aivan kuin hän olisi yrittänyt neuvotella tai sovitella jotain, mutta ei onnistunut. Trump osaa peittää ajatuksena paremmin kameran edessä, joten ei ihan selvästi pysty sanomaan mitä tapahtui suljettujen ovien takana.- Anonyymi
Näitä lisää...
- Anonyymi
Kohtako Ukraina vaatii tutkimuksia Raatteentien verilöylystä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831449Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä671235Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2021213Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2191204Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121049Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041009Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍134936Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65913Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123798- 78791