Huomasin tuossa viikko sitten että kissani kaulaan oli tullut haava, rupimainen (aika iso).. Ja tänä aamuna huomasin että leuan alle oli tullut samanlainen. Mulla on toinenkin kissa mut en usko että ne olis tappelussa voinu tulla.. Jos joku osaisi kertoa mitä se mahdollisesti on?
Kissan haavat
4
1181
Vastaukset
Jos ne on sittenkin tulleet tappelussa. Jos ne liikkuu vapaasti ulkona, niin se ei tarkoita, että kissasi tappelisi keskenään. Tai sitten kissasi aiheuttaa ne itse jos sillä on jotkut tappokynnet.
- Lallaneiti
Molemmat ovat sisäkissoja.. ajattelin vain voisiko olla jostain sairaudesta johtuvia.. eikä ole tappokynsiä, säännöllisesti leikkaan.. :)
Lallaneiti kirjoitti:
Molemmat ovat sisäkissoja.. ajattelin vain voisiko olla jostain sairaudesta johtuvia.. eikä ole tappokynsiä, säännöllisesti leikkaan.. :)
Lääkärin täti tai setä voi tietää enemmän. Mun mielestä on jotain sairauksia, että iho on jotenkin herkkä tai tulee helposti vuotavia haavoja. Voi johtua ruuasta, mutta en ole vitamiiniasiantuntija.
Jos ne keskenään tappelisi, niin kyllä sillä toisellakin pitäisi jotain ruhjeita olla.
- Lucian_Corvus
MInullakin on kissa(1) ja joskus se raapii itse itseään.
Jäänyt itseteosa kiinni.
Mutta minu kissa raapii itseään korvantakaa ja verta tulee, mutta tokihan se leukaan ja kaulaankin ylettää.
Mutta yksi yksin kertainen syy siihen voisi olla jos päästät sen pihalle ja se joutuisi tappeluun.
Seuraile sitä vähän aikaa jos se raapii itse itseään niin se on yhtä itsetuhoinen kun minun katti parka ;) mutta jos niitä tulee sieltä pihalta niin sitten se on jo vähän vakavampaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1404827Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut793502SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt272514SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402203Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä572029Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632003Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851963Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231951Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191428Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään941235