Kokemuksia SATON isännöinnistä

Anonyymi

Saton isännöinnin taso on valitettavan surkeaa. Koska kyseessä on vuokratalo, ei heidän palvelupäällikköään kiinnosta pätkääkään jos taloyhtiössä on jotain ongelmia. Vuokralainenhan ei voi mitään tehdä, muuttakoon pois jos ei meno miellytä. Omassa taloyhtiössämme yörauhaa ei kunnioiteta, talo on täynnä pieniä koppeja, joissa ihmiset vaihtuvat tiuhaan ja nuoriso bilettää yötä myöten pikkutunneille asti. Isännöitsijää ei metelöinti kiinnosta, ei vaivaudu edes vastaamaan. Samoin lastenvaunuja pidetään rappukäytävässä vastoin pelastuslakia, siitäkään ei isännöitsijä kiinnostu, vasta kun soitat asiakaspalveluun ja uhkaat soittaa pelastusviranomaiset paikalle reagoivat asiaan. Hyvin ylimielistä toimintaa, omistusasunnoissa tällainen "isännöitsijä" saisi heti kenkää. Mutta Saton talossahan onkin oma väki hallituksessa, jotka suojelevat tätä ammattitaidotonta "palvelupäällikköä", joka jatkaa vuodesta toiseen surkeaa toimintaansa. Asukkaalle ei jää muuta vaihtoehtoa kuin muuttaa pois. Mutta vuokrat on kyllä kohdillaan, 30 e /m2, vapaarahoitteinen vuokratalo. Korotukset tulee joka vuosi. "Koronapesuna" tarjosivat taloyhtiöissään 50 e Lidl-lahjakortin lapsiperheille (vain hakemuksesta ja valituille), meidän taloyhtiössämme sadasta kämpästä lapsiperheitä on kolme ja niillä siis rattaat käytävillä. Että tervetuloa vaan Saton omistamaan vuokrataloon. Ulkomaista pääomasijoitusta parhaimmillaan.

4

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei SATOn ylihintaisissa asunnoissa kannata juuri kenenkään asua. Suurin osa vuokralaisista saanee asumistukia eli veronmaksajat kompensoivat ylisuuria vuokria ulkomaisille pääomasijoittajille. Hullua hommaa, asumistukiin pitäisi puuttua, niin eiköhän vuokrien hinnat laskisi. Koronan aikana asunnot on täynnä porukkaa ja nuorisolla elämänrytmi sekaisin, kun ei tarvitse mennä kouluun eikä töihin. Palvelupäälliköitä ei kiinnosta mikään muu kuin rahanteko sijoittajille. Aikoinaan ovat saaneet kaupungilta tontit halvalla ja nyt rahastavat vuokralaisiaan. Teatteria ja leffalippuja enemmän vuokralaisia varmaankin kiinnostaisi kohtuuhintainen asuminen. Lidlin lahjakortti muutamalle hassulle lapsiperheelle on lähinnä vitsi. Kukahan senkin on keksinyt? Talossamme ehdotettiin jo aikoja sitten postiautomaatin hankkimista, mutta se ei ollut palvelupäällikön mielestä tarpeellista. Jaa-a, kannattaisiko joskus tehdä asukkaille kysely asiasta ja käydä vaikka talossa jätepisteellä, jossa näkyy ylipursuavat kartonkiastiat, nettitilauksia tehdään nyt massiivisesti ja tulevaisuudessa vielä enemmän. Mutta asukkaiden viihtyvyyshän ei ole SATOlla ykkösasia, postiautomaatista kun tulee omistajalle kuluja ja viivan alle jää vähemmän.

    • Anonyymi

      Kallista asumista. Tuttu asuu Saton talossa Helsingissä, talo on täynnä pieniä koppeja alkaen yli 1000 e/kk ja lähes kaikissa asunnoissa asuu silti vähintään 2 henkilöä eli kyllä on koirankopit täynnä. Häiriöitä on jatkuvasti, johtuen ilmeisesti juuri tiiviistä asumisesta ja asukkaiden eri elämänrytmeistä. Nyt korona-aikaan talo on täynnä ja meno on sen kun yltynyt. Isännöintiä asia ei kiinnosta. Että silleen.

    • Anonyymi

      Satolla onvaihtunut isännöitsijät/palvelupäälliiköt tiuhaan tahtiin viimeisen vuoden aikana. Asukkailla ei kuulemma ole mitään tietoa välillä kuka hoitaa asioita. Myöskin kuulin eräältä tutulta, että Sato yrittää periä takautuvasti autopaikkojen maksujen välitystä erotusta useammalta kymmeniltä kuukausilta. Heillä ei ole jostain syystä ohjelmat päivittäneet kuulemma tilannetta ja nyt asukas on joutumassa maksumieheksi. Kaiken huippu on, että maksut vanhenevat 3 vuodessa. Eihän asukas ole vastuussa siitä mitä heidän ohjelmansa on sanonut. Jos hän on maksanut vuokran saadun vuokranmaksulomakkeen mukaan, miksi hänen pitäisi olla maksamassa lisää ja vastuussa heidän tekemistään virheistä. Kuulin myös, että jo maksettuja vuokriakin on yritetty periä takaisin jopa 3kk ajalta. Eli aika sekavaa menoa. Ja asunnot on todella kalliita. Katselin heidän sivujaan niin kolmio keskustan ulkopuolella yli 1300€/kk ja kaksiot 900 - 1600€/kk riippuen sijainnista. Ja Saton enimmäisosuuden omistaa ruotsalainen kiinteistökonserni Fastighets AB Balder eli tuo varmaan selittää kaiken.

      • Anonyymi

        Eikö tuo ole suomalainen firm ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4136
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2614
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1382
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1065
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      926
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe