Kuka pitää kunnossa Pyhäsalmi-Kirkonkylä tie osuutta?aivan kauheassa kunnossa,
ei varmasti ole noin huonossa kunnossa muualla tieosuudet.
Varokaa moottoripyöräjät,siellä voi tulla se viimeinen kolo,joka vie sitten sinne tien päähän asti.
ei varmasti ole noin huonossa kunnossa muualla tieosuudet.
Varokaa moottoripyöräjät,siellä voi tulla se viimeinen kolo,joka vie sitten sinne tien päähän asti.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Minun moottoripyörässä on apupyörät. Joten ei hätää.
Tulevan kesän paikkaustarvikkeet laitetaan honkavuorelle.
Moottoripyörä on lälläri pyörä, ei sillä pitkälle pääse, ehdi et edes eka kuopalle, kun se jo hajoo.
Kylläpäs minun Jamaha on hyvä pyörä. On kestävä eikä tule vikoja kun huoltaa.
Niih, ei se niitä syvämonttuja kestä. Niihin kun kulautat, lennät kuin agropaatti naapurin tontille ja Jamahatasi on kuin sirkuspyörä menossa alas, Kiinaa kohti. Heipsali!
Pitääpä käydä jalkautumassa.
Asiaan; ei kirkolle kohta pääse, kuin jalkaisin.
Tie on järkyttävässä kunnossa. Tuli todettua, toissa päivänä. Reikä, reiän vieressä. Ajakaapa Susitien kaarteet, nostakaa katseenne Areenaan. Tie on kylän ainoa, joka tasoiteltu, "seinään asti." Miksi näin?
Mee koputtaen ovehen ei she shiäl ennää ashu
Shiis, ashuuko areenasskhi joku?
Rimpautappa ELY keskukselle, niin asia vois vaikka edetä.
Chat-palvelu avoinna arkisin klo 12-16.
0295 020 600 asiakaspalvelu ma–pe klo 9–16, neuvonta (pvm/mpm)
Sähköposti: liikenteen.asiakaspalvelu(at)ely-keskus.fi
Tienkäyttäjän linja 0200 2100
Ilmoitukset liikennettä vaarantavista ongelmista tiestöllä (24 h/vrk, pvm/mpm).
Ei kuntalaisten kuulu rimputella ELY -keskukselle. Siksi meillä on kaupungissa johtotroikka, jolle annettu vastuuta. Siksi te olette siellä. Rimpauttajat ovat mustalla listalla, kuulemma. Ei tämä näin voi mennä. Mikä meillä on teknisen osuus ja katso muut vastaavat. Miksi meillä on "edustus" kaupungintalolla, kun he eivät kuuntele kuntalaisia.
Emme ole virkasuhteessa, joten emme ala kyselemään osaamattoman johdon puolesta,
tekemättömistä töistä.
Valittaja eukko paikkamaan tietä. Tekisi ensimmäisen kerran hyödyllistä..
Kaupunki huolehtii sille kuuluvista teistä ja ely-keskus sille kuuluvista teistä. Jos sinua ei kiinnosta ilmoittaa korjaustarpeesta, niin kärsippä siitä vaikka lopun ikäs. Tyhmyydestä sakotetaan.
Voi vaikka koulu keskeytyä.
Ihahhaa, ratsu reipas, siellä "latsastaa," kakkarat vain jälkeen jää.
Sanohan nyt, mitä sanot, ei merkitystä.
"Kaapunkissa ei toimi mikhään."
Voi, voi voi santeri suuret. Ei nämä poikaset kulje kuin, kaljapullon voimalla. Imu vetää niitä aina sinne, missä on paras tarjoilu. Kirkolla ei varmaan sitä ole, kuoppaan kusee, sinne hukkuu, eikä päätä edes näy.
Mina ei ole, mika pärkeleen eukko, enkä mina "paikkamaan" kenenka tieta. Kulla se on kaupunki tyhjantoimittajat, joka kuulu hoita kunta-asiat. Meilla ei osata hoita naita. Raha kelpa kaikile. Duunari panna kavella ulos, muut sekotta kahvakuppaa vaan, ei tehda mitaan. Mina olla jo kaukomaala. Heippa tas.
Täytyy sanoa että kirkonkylälle menevä tie on yhtä huono kuin Latvastentie huonoina aikoina, mutta latvastentie on niin pitkä että käykää ajamassa tie läpi niin osaatte ymmärtää paremmin sitä kirkolle menevää ja tulevaa tietä. Ite en aja kuin pakosta näitä paskavellitietä.... Toivotaan että tämä kirkolle menevä tie tulee. A i n a k i n joskus kuntoon.... 🤔
Koronan jälkeen sitä ei enää tarvita. Loput haudataan Tikkalanmäelle,
muistomerkin pystytystalkoilla.
Tukholman korona 600 000 tartuntaa
Menkää töihin siitä parhaaseen työaikaan täällä joutilaana intätte vakavasta asiasta
Sossupummi taas vauhdissa.
Siinä toine
Millon teit viimeksi työtä
Parasta-aikaa töissä.
Ei oo häävi työ jos on aikaa netissä notkua
Tämä se vasta parastyö onkin.
Tiet eivät korjaannu. Mitä siinä päkätät.
Pysy lampolassa ja märise sieltä saparo suorana.
Menkää töihin siitä parhaaseen työaikaan täällä joutilaana istutte ja intätte
V****! Just kiskasin ämpärillisen evästä. Nyt pittääpi levätä. Lähen sitten jalkautummaan, oiskohan siellä joku sortunut jo isompiin kololoihin.
Niinhän tuota teet itsekin. Mölyät koko volumillasi, aina tuota samaa paskaa.
EI SIIHE MUUTA TARVI KU ASFALTTI POES NIIN HÄVIJÄÄ KUOPAT. EI UUTTA LAITETTU PITÄJÄNMÄJELLE MENEVÄLLE TIELLEKÄÄ. TULOO HALAVEMMAS KU TIELLE EI TEE MITTÄÄ, TEHKÄÄ IHTE JOS SILIJÄÄ. TAHJOTTE
"Mä eksyin Honkavuoren asfalttiviidakkoon"
...betonimuurit vartioi siellä öistä kulkijaa. Onneksi ei ihan noin, mutta aika surkeaa, on elo täällä. Pyhäjärven kukoistus on kuollut. Ei viheriöi enää koivut kujalla kylän. Veliverkosto, loi tornin tollon, keskelle kylää. Rikkoi idyllin, tahtoi ahtaan tönön, keskelle kylän. Teki tyhjäksi elon, jätti asfalttiviidakon, rikotun raitin, polkumme viimeisen tenän.
Eihän ne vainajat tiestä. Vaan ne ommaiset perinnön haaveissa. Kalliilla autolla?
https://www.is.fi/autot/art-2000006483746.html
Sulkuviivat muuttuu valkoisiksi! Nyt pitää kaikki keltaiset sulkuviivat maalata uusiksi. Käytetäänköhän asvalttimaalauksissa asvaltti-color maalia?
Nyt on kaikki paikat korjattu
AJAKAA LATVASTENTIE LÄPI ENNENKÄ VALITATTE JOSTAIN TIENPÄTKÄSTÄ, SIINÄ KIRKOLLE MENEVÄSSÄ TIESSÄ EI OLE MITÄÄN VIKAA EIKÄ SIIHEN TARVITSE LAITTAA MITÄÄN MUUTA KUIN REPIÄ ASFALTTI POIS NIIN SILIJÄÄ, KESÄÄ VARTEN VESISUOLA NIIN EI PÖLISE.
Soratie siliää lanalla. Huono öljysora ei millään!
LATVASILLE MENEVÄÄ TIETÄ ON POLETTU PIAN 50 VUOTTA TIEKARHULLA EIKÄ KUOPAT SIITÄ MIHINKÄÄN HÄVIÄ, 2-3 PÄIVÄN JÄLKEEN KUOPAT ON TAKAS, TURHA VÄITTÄÄ ETTÄ KUOPAT HÄVIÄÄ SORATIESTÄ, KUN EI OO MITÄÄN HIEKKAA MITÄ EDES KARHUTA,.. TUOMMONEN KYRPÄ KARHUKUSKI ON TURHA TYÖNTEKIJÄ AJELI NYTKIN TERÄT YLHÄÄLLÄ, TYÖTTÖMÄKSI JOUTAISI
Trattoripojatko siellä kävi kunnostaan?
Osa Ely keskuksella on herännyt talvi unilta
Älkää ikinä vittuilko Tahvo Soraselle ja Retu Kiviselle.Huuskosella on pitäjän ainua tiekarhu.
Terät ylhäällä vedellyt LATVASILLE asti perkele, 2 kohtaa vähän jyystänyt, vittu ja maksunko saanut ?
Mene Sanomaan Huuskoselle suoraan tienkarhuamisesta,jos uskallat.Tapani on sanomut suorat sanat Sarkkisellekin tienaurauksesta.
Pyhäsalmi-Kirkonkylä -tie (Pyhäjärventie) päällystetään tänä kesänä (valtion tie). Vanha Pyhäjärventie (Ollintieltä Ikosen koululle) päällystetään tänä kesänä (kaupungin tie). Pyhäjärven Sanomat on kertonut molemmat asiat. Kyllä kohta kelpaa huristella etelään ...
Tulleeko siihen kauan kaivattu pyörätie?
Sehän se meitä kiirreessä unehtu mainita Oulun konsultlke!?
Ai onko se sama oppilasryhmä mikä suunnitteli Ollintien remontin 🤣😁.
Mutkia oiottu ja kukkaistuksia oli lisätty ja oliko omakaista emolahentielle erkaantuville
No se Ollintien suunnittelu olikin kaikkien aikojen kukkanen. Ensitalven uria, polanteita ja lumikasoja odotellen. Saisikohan sitä Ollintietä vielä kapeammaksi?
Ajelin kirkonkylälle pyörätietä pitkin ja sehän menee melkein perille asti! Miksi täällä puhutaan täyttä paskaa vai onko vikana puuttuvat kävelykaiteet?
Ajeleppa Emolahdentietä, leirintäalueelle polkupyörällä. Miltä tuntuu, kun tukkirekka hurauttaa täydessä lastissa, tai autoja täydessä vauhdissa menee ohi, hipsien housunlahkeitasi. Pysyttele valkoisen viivan takana, ojan puolella. Siinäpä seikkailua kerrakseen.
Joo, ei siinä kovin humalassa voi kumpikaan ajaa.