Palsamäkien huutokauppakamari

voi olla ihan huoleti saamansa valtion tuen suhteen, sillä Business Finlandin johtaja Reijo Kangas kertoo, että tullaan tekemään SISÄINEN tarkastus myönnettyjen avustustusten oikeellisuudesta. Valtion virastojen yms laitosten sisäiset tarkastukset ovat hevonpaskaa. Ne ovat kuin verkonpaikkaajan työtä; etsii, etsii, mutta ei toivo löytävänsä. Kun löytyy rikkeitä, ne jumpataan sellaiseksi toiminnaksi, jotka voidaan lukea lain piiriin kuuluviksi.

Business Finlandin johtaja Reijo Kangas itse voi hieman miettiä, että oliko Huoltovarmuuskeskuksen johtajan Tomi Louneman ero ainoa, joka on tullut koronakriisin jälkiseurauksena. Ja tuskin oli viimeinen.
21<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Voi perk... Sisäinen tarkastus. Homma haisee. Päätökset ulkopuoliseen tarkasteluun. Katotaan kestääkö ne päivänvaloa. Kangas myönsi jo itsekin että virheitä on voinut tapahtua. Aika kalliita virheitä veronmaksajille.

Äänestä
  • Valtiolta lähtee paljon avustuspäätöksiä, jotka eivät kestä päivänvaloa. Ex-työmaallani, siis valtion virastossa, on erikseen valvontavirkailijat. Minun aikanani ei koskaan löytynyt huomautettavaa tai takaisin peritävää, paitsi silloin, kun joku räikeä juttu tuli julkisuuteen. Silloin juostiin hemostuneina kuin kanalauma kokoamassa todistusaineistoa. Välillä sattui, että dokumentteja oli salaperäisesti kadonnut, vaikka diaarin mukaan sellaisia oli tiettynä päivänä arkistoitu.

    Äänestä

  • Business Finlandin pääjohtaja Nina Kopola ja TEM Jari Gustafsson 22.4. Eeva Lehtimäen haastattelussa olivat hirveitä ja sanat eivät tulleet suusta. Miten voi tälläisen ihmiset johtaa verorahojen jakoa. Kyllä oli hyvä, kun näimme tämänkin. En tiedä toista taloustoimittaja kuin Eeva Lehtimäki, joka olisi niin hyvä.

    Äänestä

No niin, nyt alkaa tulla julkisuuteen muidenkin julkimoiden saamia avustuksia. Vappu Pimiän ruokakerho 100.000 € jne. Perseenpyörittäjä eli "ammattitverkkaaja" Tia-Maria Sokkakin on saanut 10.000 € esiselvitystukea. Mitähän sekin mahtaa tarkoittaa... Esimerkkinä ei-julkimoista; Minun kampaajani, jonka asiakkaat ovat merkittävästi vähentyneet koronan vuoksi, voi saada 2.000 €, jos saa edes sitäkään.

Äänestä
  • Esiselvitystuki --> Selvitystuki --> Selvitystuen esiselvitystuki --> esiselvitystuen selvitystuki.
    Teen tälläisen hakemuksen,niin 100 000€ kilahtaa tilille kevyesti.
    Homma on helppoa,kun heinänteko talvipakkasella.

    Äänestä

  • Taidan puolustaa Vappu Pimiän yritystä, kun heidän yritys toimittaa ravintoa ja ruokaa tänä korona-aikana. Ruuan tilauksesta kuten muidenkin tuotteiden tilauksesta verkossa on nyt jo tullut tapa ja koko ostokulttuuri muuttuu. Kyllä tulevaisuuden kehittämistä pitää tukea.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Esiselvitystuki --> Selvitystuki --> Selvitystuen esiselvitystuki --> esiselvitystuen selvitystuki.
    Teen tälläisen hakemuksen,niin 100 000€ kilahtaa tilille kevyesti.
    Homma on helppoa,kun heinänteko talvipakkasella.

    Esiselvitys -. esileikkikö?????

    Äänestä

  • Epäisänmaalliselta panimolla rahat takaisin heti!

    Äänestä

Palsamäet ovat nyt päättäneet palauttaa oikeudetta saamansa 100.000 € avustusrahat. Kun noin vain pystyvät palauttamaan avustuksen, tuskin ovat minkään kriisiavun tarpeessa olleetkaan.

Toisaalta tässä on varmaan tarkasti punnittu hyöty ja haitta. Yksi 100.000 € on aika pieni hyöty, kun tämä firma on tuottanut voittoa nimenomaan omistajiensa kansansuosiolla. Kansa on tietenkin tyrmistynyt moisesta ahneuden raadollisuudesta. Ihan hyvä veto ja kääntyy Palsamäkien voitoksi.

Mitähän ne muut viihteen suosikkijulkkikset meinaavat tehdä? Eduskunnan väki on muutenkin jo niin narsisteja, etteivät he vähääkään välitä, vaikka kuinka yhteytensä avustettuihin firmoihin julkistetaan. Siellä voidaan vedota Riitta Uosukaisen sanoihin, kun lama-aikana eduskunnassa korotettiin palkkoja, että "työmies on palkkansa ansainnut".

Äänestä
  • Huutokauppakeisarin Oy yritys on nyt niin ruokittu, ettei yhtään ruohoa ole jäljellä. En halua nähdä enkä kuulla enää koskaan huutokauppaohjelmaa. Muutenkin aihe on kaluttu eli ruodot jo etsitty tarkkaan. Kun Heli ja Akinhakivat tukirahaa ja antoivat lehtiin artikkelit, tekivät suuren virheen. Nyt on tulevaisuus huutokauppaa Hirvaskankaalla ilman televisiointia.Äänestäkää rahoillanne huutokaupassa kävijät. Menkää sinne -- älkää menettäkö rahojanne tai olkaa kotisivuilla makkuullanne, niin mitään ei kulu.

    Äänestä

Mistä voidaan olla varmoja että palauttavat rahat ja mistä löytyy nyt ykskaks ne nettikaupan perustamisrahat?

Äänestä

Tuli Palsanmäille paniikki kun alkoi sadella uhkauksia. Paniikissa palauttivat rahat. Aika jännä että rahaa kuitenkin löytyy jos eivät ole 100 000€ vailla. Taisi mennä konkurssiin tämä firma, ei enää tv-ohjelmia, JES!

Äänestä
  • Ei enää televisiossa huutokauppakeisaria. Jenkkilästä ja Britanniasta tulee tarpeeksi tuota huutokauppaa.

    Äänestä

  • Megatyhmät superkateelliset uhkailijat haukkuvat väärää puuta. Tyhmähän ei ole se joka saa vaan se joka antaa.

    Äänestä

Nyt, jos koska pääministerin tulisi olla tarkkana noiden kelvottomien johtajien kohdalla. Tässä ilmeni jälleen osaamaton pääjohtaja Nina Kopola sekä TEMistä Jari Gustafsson. Jo Varmuusvaraston johtaja lähti vaihtoon, niin nyt pitäisi 22.4 Eeva Lehtimäen haastattelemat Kopola ja Gustafsson panna vaihtoon. Ellei siihen puututa,että osaamattomat johtavat verorahojen jakoa,tulee eittämättä mieleen heidän yläpuolellaan olevat päättäjät. Kansa tietää ja äänestää......

Äänestä

Helikopterirahaa rohmukähmyille, huutokauppakiskureille ja sarvan- eiku kyrvänpäille.

Olisiko sittenkin parempi ostaa suojaimia ja jakaa niitä helikopterijakelulla hoivakoteihin ja muualle terveydenhoidon ammattilaisille?

Äänestä

Palsanmäet eivät ole avustusten tarpeessa. Yritystietojen mukaan firma parasta A-luokkaa. Varallisuutta riittämiin niin, että tulovirran äkisti tyrehtyessäkin fyrkkaa on puljun toiminnassa pitämiseen jopa vuodeksi. Kassassa käteistä n. 130 000 €, ja kauppa käy yhä. Pienimuotoisemmin, mutta käy.

Maassamme lukemattomia, niska limassa raatavia pienyrittäjiä, jotka todella olisivat tällä hetkellä, poikkeusolojen yllättäminä tukia vailla, mutta ilman jäävät, Palsanmäkien ja esim. pöytälaatikkofirmojen viedessä potit kotiin.

Palsanmäkien pihiys ja mammonanjano ottaneet pollaan jo pitkään. Aki Palsanmäki jauhanut tingatessaan aivan liian usein läpiä päähänsä, ollut ahneuksissaan todella röyhkeä asiakkaitaan kohtaan, ja nytkin valehteli silmää räpäyttämättä firman ajautuvan mahdollisesti konkurssiin, mikäli pandemiarajoitukset pitkittyvät. Mitään konkurssiuhkaa Palsanmäkuen huutokaupalla ei ole. Kehtasivatkin ottaa sadantuhannen euron tuen vastaan. Ei auta, vaikka kuinka olisivat avustusta nyt palauttamassa - maine meni jo lopullisesti.

Heli Palsanmäelle voisi erään avustuksen suoda. Hänelle voisi lahjoittaa kirjoituskurssin. Rouva Palsanmäki tekee niin uskomattoman paljon kirjoitusvirheitä, ettei todeksi uskoisi, ellei kirjoituksiaan lukisi. Tämä uusinkin päivitys käsittämätöntä kirjallista matalalentoa rouvalta. Ja Heli: se on Business Finland, jolta sata tonnianne suvaitsitte nostaa, ei mikään Finlandia. Olisi yrittäjän suotavaa edes tietää, kenen/keiden kanssa asioi.

Tuet niitä oikeasti tarvitseville!

Äänestä
  • Hyvähyvä 👏 Tuohon ei ole mitään lisättävää 😀.

    Äänestä

Antaa lehtiin muutaman viikon ajan haastatteluja,velottaa niistä saman sata tonnia. Kukaan ei kysele rahojen perään. Toiminta ei voi pyöriä hetkeäkään säästöliekilllä, välitön konkurssiuhka. Karibian risteilylle olisi voinut mennä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

voi olla ihan huoleti saamansa valtion tuen suhteen, sillä Business Finlandin johtaja Reijo Kangas kertoo, että tullaan tekemään SISÄINEN tarkastus myönnettyjen avustustusten oikeellisuudesta. Valtion virastojen yms laitosten sisäiset tarkastukset ovat hevonpaskaa. Ne ovat kuin verkonpaikkaajan työtä; etsii, etsii, mutta ei toivo löytävänsä. Kun löytyy rikkeitä, ne jumpataan sellaiseksi toiminnaksi, jotka voidaan lukea lain piiriin kuuluviksi.

Business Finlandin johtaja Reijo Kangas itse voi hieman miettiä, että oliko Huoltovarmuuskeskuksen johtajan Tomi Louneman ero ainoa, joka on tullut koronakriisin jälkiseurauksena. Ja tuskin oli viimeinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu