Timjami

apua kylvöön!

Ostin kaupasta pussillisen timjamin siemeniä. Ajattelin kylvää ne ruukkuun viime viikolla ostettujen basilikan ja persiljan taimien seuraksi eteläikkunalle. Aiemmin olen ostanut kaikki yrttini taimina, joten nyt olisivat neuvot tarpeen. Voinko alkaa kylvämään heti, kuinka monta siementä laitan yhteen ruukkuun (pieni yrttiruukku), miten syvälle, peitänkö kelmulla jne. Kaikenlaiset vinkit kokeneemmilta otetaan vastaan. Kiitos etukäteen.

3

1125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaipaa

      läpäisevää kasvualustaa, joten suosittelisin kylvämään kylvö-/kaktusmultaan ja myöhemmin tekemään sekoituksen kaktusmullasta ja kukkamullasta niin, että hiekkaista kaktusmultaa on suurempi osa. Timjami tykkää hieman kasvettuaan valoisasta, suorastaan paahteisesta kasvupaikasta, mutta taimivaiheessa saa olla hieman viileämmässä.

      Siemeniä voit kylvää kohtalasiten runsaastikin ruukkuun ja taimien kasvettua harventaa ylimääräiset taimet joko mausteeksi tai toiseen ruukkuun. Yhteen ruukkuun kannattaa jättää ehkä n.5 vahvaa tainta, sillä timjami on aika "harva" kasvi. Haaroittuu leikkaamalla latvoja. Lannoituksesta ei kannata liikaa harmitella, yrtteihin tulee vahva maku laihassa maassa. Maks. kerta viikkoon kastelulannoitus, harvemminkin varmaan riittää.

      Timjamia en saanut itse aikanaan talvetettua, kaipaisi luultavasti viileää valoisaa paikkaa.

      • apua kylvöön!

        Kiitos sinulle. Mahtaisitko vielä tietää miten syvään nuo siemenet suurinpiirtein pitäisi kylvää?


      • nyt kasvaa :)
        apua kylvöön! kirjoitti:

        Kiitos sinulle. Mahtaisitko vielä tietää miten syvään nuo siemenet suurinpiirtein pitäisi kylvää?

        Laita ihan pinnalle,laitoin ensin itse siemenet pintaan ja pikkuisen sekoitin niin että ne menivät mullan peittoon ja ihmettelin kun mitään ei tapahtunut. Pinnalla alkavat itää yhdessä yössä. Ongelma on vaan että eivät oikein tahdo pysyä pystyssä, jossain luki et siemenet voi sekottaa hiekkaan ja heittää siihen pinnalla, niin sit varmaan taimetki pysyis paremmin pystyssä. mun taimet on jotenki tosi heiveröisiä ja vaaleita, mut jos ne on kunnolla auringossa niin ne suurin osa kuolee, mulla ei oo mitään valosaa ja viileetä paikkaa, mikähän mahtas auttaa. Jos tuuletan niin kuoleeko ne sitten vetoon?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe