Uudet toyotat

Harkinnassa on toyotan osto,mutta onko niissä hyvä ruosteenkesto?,ja kai kori on kokonaan galvanoitu ennen maalausta?
8809
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Eiku kori galvanoidaan vasta maalauksen jälkeen, näin maalipinnasta tulee kova ja ei tarvitse vahata.

Äänestä
  • Olin katsomassa valmistusta paikanpäällä.
    Kyllä alku oli samanlainen.Maalaus (pohjamaali)ja sen jälkeen
    ruiskuteettiin ohut sinkkikerros ja viimeiseksi metalliväri päälle.

    Äänestä

  • tojota asiantuntia kirjoitti:

    Olin katsomassa valmistusta paikanpäällä.
    Kyllä alku oli samanlainen.Maalaus (pohjamaali)ja sen jälkeen
    ruiskuteettiin ohut sinkkikerros ja viimeiseksi metalliväri päälle.

    Eihän tuota usko erkkikään, koska et edes oikein osaa kirjoittaa. Mikä se semmonen tojota asiantuntia on ja missä paikanpäällä?

    Toyota-asiantuntija, paikan päällä - onko se niin vaikeaa?

    Äänestä

Japanilaista alkuperää olevat autot ovat tylsiä, muovisia, heppoisia ajaa ja ohutpeltisiä. Älä siis erehdy!

Koeaja mieluummin ranskalaiset sekä sakemanneista Volkkari ja espanjalaisista Seat. Tarjoavat paljon paremman hinta/laatusuhteen.

Äänestä
  • Minusta kaikilta valmistajilta löytyy näitä tylsiä muovisia ja heppoisia malleja. Peltien paksuudesta puhumattakaan. Mitä ihmeen merkitystä pellin paksuudella on? Ne pellit ei paljoa kolaritilanteessa auta, pitää olla aika paksua peltiä jos sitä meinaat :)

    Volkkarin hinta laatusuhteesta ei kannata puhua samana päivänä kuin muiden merkkien, ladaa lukuunottamatta.

    Kyllähän se on oma kokemus joka kertoo mikä auto sopii itselle. Tietysti jos ainoaa autoa valitessa täytyy kuunnella toisia niin mikäs siinä. Itse olen aina päättänyt omakohtaisesti perstuntumalla minkä auton ostan. Jos tarvii kompromissejä tehdä niin turha tulla ruikuttamaan oman auton paremmuutta/huonoutta muille.

    Äänestä

Joko Sinulla on Toyota? Ilmeisesti ei, koska kysyt.
Toyotaa kun ei tarvitse ikinä vaihtaa, koska se kestää ikuisesti kaikkiin muihin verrattuna!
Osat vaikka 60-luvun Bluebird, saat kestävämmän auto, kuin yksikään uusi sakemanniromu!

Äänestä
  • Mistäs lähtien Luupää on ollut "Toi ota, jos et muuta saa?" Nissanin tai Datsunin merkkiä se on tähän asti keulallaan kantanut.

    Äänestä

  • Toi ota kirjoitti:

    Mistäs lähtien Luupää on ollut "Toi ota, jos et muuta saa?" Nissanin tai Datsunin merkkiä se on tähän asti keulallaan kantanut.

    En mä sitä tojoksi väittänytkään. Se oli vaan mun suosikkiauto siihen aikaan.
    Silloin olisin tietysti ottanut mersun, jos olisin saanut. Nyt kun olisi rahaa, enää en välitä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hessu kirjoitti:

Harkinnassa on toyotan osto,mutta onko niissä hyvä ruosteenkesto?,ja kai kori on kokonaan galvanoitu ennen maalausta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu