Hiljaisuuden takana, sinä

Ikävöin ystävyyttämme.

Miten paljon vettä tulee Kymessä virrata ennen kuin kuljet jälleen tätä kautta?
11573
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kun on työasia ja polkupyörä kunnossa olisi mahdollista polkea varrelle virran.

Äänestä
  • En tiedä mihin työasiaan viittaat, mutta tervetuloa.

    Äänestä

Tälläisinä hetkinä toivon, että voisit nähdä saman kuin minäkin - taivas on kuin läpikuultavaa sinistä lasia ja päivän valo on enää hento ruso lännessä. On niin tyyntä, että vesikin peilautuu ruusunpunaisena mustien puiden välistä. Etelässä on ohut kuu, niin ohut kuin kynällä piirretty kulmakarva, mutta sen seurana on kirkas iltatähti. On tyyntä, hiljaista, kaunista. Mutta sinä et ole tässä. Et koskaan ole tässä.

Siitä on jo kuukausia kun näin sinut viimeksi, edes unissani.

https://youtu.be/W7ApDjdEDGg

Äänestä

Eniten toivon, että edes yhden päivän ajan saisin jakaa tämän paikan kauneuden kanssasi ja näkisit ehkä saman kuin minäkin.

Äänestä

Millään mitä sanon ei taida olla enää merkitystä. Vaikenet kuin vuori, kaukana siellä ajan ja meren tuolla puolen, meren, joka ei ole todellinen, mutta silti yhtä laaja ja ylittämätön. Ja en vieläkään tiedä miksi, tiedänkö koskaan.

https://youtu.be/5S6az6odzPI

Äänestä

Se on kuin rikkinäinen silta meidän välillämme, murtunut koodi, kadonneet sanat. Voisin sanoa niin paljon ja silti liian vähän. Tiedän vain, että rakastan.

https://youtu.be/2X52BAiVK6I

Äänestä

Ystävyyttä voin edelleen tarjota, sen sanoinkin jo kasvotusten. Täällä saman joen äärellä olen edelleen.

Äänestä
  • Hänen kaupunkinsa on järven rannalla, itse asun joen äärellä. Hän tarjosi minulle ystävyyttä vuosia sitten, mutta viimeiset kaksi vuotta on mennyt hämmennyksessä - on kuin olisin vihoviimeinen ihminen, kenet hän haluaa tuntea ja en tiedä miksi.

    Ja kirjoittelen tänne, koska tämä tilanne vaivaa minua hyvin pahasti. *aloittaja

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hänen kaupunkinsa on järven rannalla, itse asun joen äärellä. Hän tarjosi minulle ystävyyttä vuosia sitten, mutta viimeiset kaksi vuotta on mennyt hämmennyksessä - on kuin olisin vihoviimeinen ihminen, kenet hän haluaa tuntea ja en tiedä miksi.

    Ja kirjoittelen tänne, koska tämä tilanne vaivaa minua hyvin pahasti. *aloittaja

    En taida olla kaipaamasi ystävä. Toivottavasti kuitenkin molemmat löydämme oikukkaat ystävämme.

    Äänestä

Miten vaikea onkaan luopua, laskea irti, on kuin leikkaisi osan itsestään, sen paremman osan, jonka olemassaoloa ei ennen edes tiennyt ja jota ilman ei halua elää - kuin viimeiset kaksi vuotta olisi vain pahaa unta, virhe, josta herätä; ja minä yhä kamppailen, sinun tahtosi ja omani välillä / mene eteenpäin / jää, odota / mene eteenpäin, unohda / älä, jää odota, ja minä revittynä sen kaiken keskellä, kieltääkö kolmesti ennen kukonlaulua se mihin uskon. Ja mitä sen jälkeen? Tyhjyys?

https://youtu.be/_3cHnqSSJJQ

Äänestä
  • Aili Järvelän mainostaminen ei innosta, kiitos.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ikävöin ystävyyttämme.

Miten paljon vettä tulee Kymessä virrata ennen kuin kuljet jälleen tätä kautta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu