Risukeitin

Anonyymi

Saisinkohan apuja täältä? Netistä löytyy ristiriitaista tietoa aiheesta. Rinnastetaanko risukeitin avotuleen vai trangiaan? Muistaakseni luontoon.fi sivustolla sitä verrattiin avotuleen, mutta ei kuitenkaan kielletty käyttämästä kunhan olosuhteet turvalliset ja käyttää vain maahan pudonneita oksia ja risuja. Tämä on mielestäni ristiriitaista.

Ollaan muutaman vuoden harrastettu retkeilyä puolison kanssa ja tähän asti ollaan aina tehty tulet nuotiopaikalla. Nyt pohdittiin sitä, että olisi kiva leirityä muuallakin kuin virallisella nuotiopaikalla ja tuliahan ei voi ihan joka paikkaan tehdä. Joten voiko risukeittimellä valmistaa ruokaa missä vain, jos varmistaa ettei se aiheuta mitään vahinkoa luontoon? Levy alle ja ruoan laitto kalliolla, voiko näin tehdä missä vain? Kunhan ei tietysti mene tietysti paikkoihin, joihin ei saa mennä.

Kiitollisena odottelen vastauksia. Lisäksi toivon vinkkejä siitä, mikä malli soveltuu kuvaamaani käyttöön.

4

1723

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luontoon.fi: Paloturvallisuusmielessä risukeittimet (puukeittimet) rinnastetaan avotulentekoon, eli niitä ei voi käyttää metsäpalovaroituksen ja ruohikkopalovaaran aikana.

      Siis Paloturvallisuusmielessä.

      Sitten sisäministeriön kanta:
      https://retkilehti.fi/retket/kotimaa/onko-risukeitin-avotuli-vai-ei/

      Risukeittimien luokittelua avotuleksi on pohdittu paljonkin retkeilijöiden keskuudessa. Retki-lehti selvitti asian suoraan sisäministeriön pelastusosastolta.

      “Jos tuli on eristetty maaperästä, kyseessä ei ole avotuli”, sisäministeriön pelastusosaston valmiusjohtaja Janne Koivukoski kommentoi puhelimitse.

      Tästä syystä risukeittimen, jossa tulisija ei koske maahan, ei voi määritelmällisesti katsoa olevan avotuli. Samasta syystä nuotio on aina avotuli, vaikka sen reunustaisi kivillä tai tekisi jollekin palamattomalle alustalle, kuten hiekalle tai kalliolle.

      Yhteenvetona: laki ei kiellä risukeittimen käyttöä. Mutta käytössä pitää olla järki mukana. Järki kieltää käytön metsäpalovaroituksen aikana ja joskus muutenkin.

      • Anonyymi

        Itseltäni löytyy Savotta Happy Stove. Siinä on semmoset jalat ja sentti-pari ilmaan maan ja pohjan välissä. Luulisin että tuo risukeitin ois sopiva?
        ainakin jos pitää alla foliovuokaa tms. palamatonta alustaa..


    • Anonyymi

      Kyllä kai risukeitintä voi käyttää samalla tapaa kuin kaasulla toimivaa trangiaa.

    • Anonyymi

      Juridisesti en ota kantaa siihen onko laillista vai ei. Oma toimintamalli on, että minä teen mitä lystään. Kulo- ja metsäpalovaroitukset ovat niitä kaikkein avuttomimpia varten. Toki ne varoitukset kannattaa huomioida, mutta älyissään oleva ihminen kyllä tajuaa tulenkäytön ilman ohjeistustakin. Ilmatieteellinen saattaa roiskauttaa esim. koko Lappiin metsäpalovaroituksen... vaeltaja saa niskaansa tunnin mittaisen sadekuuron ja miettii, että onko lupa tehdä risukeitintulta.. Minä teen ja sillä hyvä. Ja teen myös kuivemmallakin kelillä ja varoitukset päällä. Rantahietikko, tyyni keli, jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      171
      3931
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      81
      3119
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      47
      2155
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      23
      2133
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      55
      1935
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1341
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1278
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1270
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1058
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      768
    Aihe