Sähköperämoottori Haswing Protruar 5.0

Daniii

Terve!

Onko kellään Haswing Protruar 5.0 sähkömoottoria? Ajattelin kesäksi hankkia soutuveneeseen. Suurin kysymys on, minkälaista akkua tuohon tarvitsisi? Järkevintä varmaan ostaa 2 kpl 12V akkua. Jotenkin toivoisin löytäväni tasapainon sen välillä, etteivät ole ihan liian painavia (jaksaa nostaa) mutta kuitenkin riittäisi puhtia vähän pidemmälle kruisille.

Yhdessä liikkeessä, jossa moottoria myydän, suositeltiin 2 kpl 100Ah Marine vapaa-ajan akkua. Toisaalta löysin netistä LiFePO4-nimisen 200Ah akun jolla painoa vain 7,9 kg ja tämähän kuulostaa melkein liian hyvältä ollakseen totta. Se myös tässä vaivaa kun ei oikein tiedä noista akuista paljoa, koska tuo Ah määrä varmaan tarkoittaa erityyppisissä akuissa eri asiaa.

Elikkä jos jollakin on tuo moottori niin kuulisin mielelläni minkälaisia akkuja käytössä, kauan riittä puhti jne. Moni teistä varmaan tietää näistä enemmän kuin minä niin kaikki näkemykset ja vinkit ovat tervetulleita!

Kiitoksen jo etukäteen!

4

683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos pistää 50v niin nouseeko plaaniin vai vääntyykö vain varsi.

      • Anonyymi

        Koneesta karkaa käyttösavut.


    • Anonyymi

      Erittäin isot suositukset tuohon koneeseen. Tosiaan 2 kpl 12 V akkuja. Huomaa sitten hupiakut ei starttiakkuja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      96
      1565
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1053
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      403
      971
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      164
      913
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      772
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      688
    8. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      651
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      642
    Aihe