Rahapuuni (n. 2kk vanha) on alkanut pudottaa lehtiään! Lehdet ovat ihan hyväkuntosia, mutta katkeavat tyvestä pienestäkin hipaisusta.. Mikä avuksi?
Rahapuu kuolee!!
5
13114
Vastaukset
- Marti
mulle kuoli kaikki rahapuut jotka mulla on koskaan ollut. En tajua missä vika. Olen sitä mieltä että osaan hoitaa kukkia. Olen kasvattanut moneen vuoteen esimerkiksi orkideoita ja vaikka mitä vaativimpiakin lajeja, mutta rahapuun kanssa ei ikinä onnistu. Kastelen tai olen kastelematta, aika se jonkun ajan päästä pudottaa lehtiä ja kuolee. Toivottavasti saat jotain neuvoja täältä, itsekin tarvitsisin :)
- voi!!
Omaani olen kastellut n. kerta/vko hyvin niukasti. Tuossa se ikkunalaudalla oleilee ja voi hienosti, melkein kiveksi muuttuneessa mullassaan. Ethän vaan kasvata sitä mustassa mullassa??? Kaktusmultaa olla pitää!!
- elviira
Itse en yleensä saa mitään kasveja säilymään hengissä, mutta rahapuuni voivat edelleen mainiosti 10kk yhdessä elon jälkeen! Luultavasti salaisuus on se, että niiden kohdalla on parempi olla tekemättä mitään; vettä niukasti n.kerran viikossa ja multaa/ruukkua ei kannata vaihtaa ollenkaan. Kuulemma rahapuut vihaavat juuri muutoksia. Omani ovat jo kasvaneet ainakin muutaman sentin verran ja niiden eteen en ole todellakaan mitään tehnyt. Ja multana ihan perus mustamulta.
- kasvihullu
Mullakin ollu aina talvisin vaikeuksia rahapuun kanssa. Tänä talvena laitoin sen kuitenkin kasvilampun alle ja kuinka ollakaan, lehdet lakkas tippumasta ja kasvi rupes sen sijaan kasvamaan. Eli mehikasvina tarvii paljon valoa, jota ei luonnosta tuu ilmeisesti tarpeeksi talvisin. Ja rahapuunhan saa kukkimaan vaan, jos se on talvella valosassa ja viileässä, joten saattaisi pärjätä vielä paremmin, jos kasvupaikassa olisi vielä valon lisäksi viileääkin. Tuota en valitettavasti ole vielä päässyt kokeilemaan.
- Anonyymi
Hei,!kokeile aurinkoiselle ikkunalle ja kastele joka toinen viikko.saattaa olla,että on saanut liikaa vettä,joten ns.mätänee ja pudottaa lehtiä.(näin minulle neuvottiin ratkaisuksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986178KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071808- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331068